Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryby i warzywa zamiast mleka

Aleksandra KOS
Podpowiadamy jak komponować dietę, aby była bogata w białko.

Jest wiele powodów, dla których ludzie rezygnują ze spożywania produktów mlecznych: wegetarianizm, uczulenie na laktozę oraz ogólna niechęć do mleka. Dobrą alternatywą dla tych osób są produkty bogate w wapń i witaminę D.

Wapń jest głównym składnikiem zębów i kości, bierze udział w krzepnięciu krwi oraz wspomaga układ nerwowy i mięśniowy. Gdy brakuje go w naszym organizmie kości stają się słabsze i bardziej łamliwe, co w konsekwencji może prowadzić do osteoporozy. W przyswajaniu wapnia decydującą rolę odgrywa witamina D. Obydwa te składniki zawiera mleko i jego przetwory - dlatego jest ono tak ważnym składnikiem prawidłowo skomponowanej, codziennej diety.

GDZIE SZUKAĆ WAPNIA?
Najwięcej wapnia znajdziemy w produktach mlecznych. Oprócz nich minerał ten występuje również w rybach, szczególnie zaś w szprotkach i sardynkach... z konserwy, które spożywane są razem z kręgosłupem.

Dużą zawartość wapnia znajdziemy również w produktach roślinnych: kapuście, kukurydzy, marchwi, szpinaku, natce pietruszki, brokułach, fasoli, grochu, soi oraz orzechach włoskich, laskowych, migdałowych i nasionach słonecznika. W tych ostatnich sporo jest również zawierających witaminę D tłuszczy, co sprawia, że wapń z tego źródła nasz organizm dobrze wchłania. Bogatym źródłem minerału potrzebnego kościom jest również sok pomarańczowy.

Warto pamiętać, że niektóre produkty spożywcze zmniejszają naszą zdolność do przyswajania wapnia. Są nimi przede wszystkim szczaw, rzodkiewka, szpinak rabarbar oraz piwo, herbata i mocna kawa. Z kolei nadużywanie potraw typu fast food nasila wydalanie z naszego organizmu tego pierwiastka.

WiITAMINA D
Bardzo ważnym składnikiem pokarmowym, koniecznym dla uwapnienia kości jest witamina D. Duże jej ilości zawarte są w rybim tłuszczu - tranie, grzybach - najwięcej w borowikach, oraz żółtkach jaj. Można ją także wytworzyć w skórze człowieka pod wpływem promieni słonecznych. W letni dzień wystarczy krótki pobyt na słońcu, aby pokryć dobowe zapotrzebowanie na witaminę D. Dlatego oprócz diety bardzo ważne jest uprawianie sportów na świeżym powietrzu zwłaszcza w letnie miesiące. Natomiast zimą możemy zakupić w aptece preparaty bogate w witaminę D.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie