Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczna szkolna wyprawka

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
archiwum
Rok szkolny oznacza kompletowanie niezbędnych przyborów. Zanim jednak je wybierzemy sprawdźmy, czy są bezpieczne.

DZIECKO NA ZAKUPACH

DZIECKO NA ZAKUPACH

Pamiętajmy, że dzieci poniżej 13. roku życia nie mogą zawierać umów w drobnych, bieżących sprawach życia codziennego. Ale zgodna z prawem jest sprzedaż dzieciom między 13. a 18. rokiem życia gazet, artykułów papierniczych lub żywności. Jeżeli umowa została wykonana (kupujący zapłacił, a sprzedawca wydał towar), to jest ważna, o ile młody konsument nie został pokrzywdzony - przykładowo przez żądanie przez przedsiębiorcę rażąco wygórowanej ceny za towar. Ponadto, jeśli okaże się w obu przypadkach, że dziecko zrobiło drogie zakupy bez zgody rodziców lub opiekunów prawnych, mają oni prawo żądać rozwiązania umowy i zwrotu pieniędzy. W myśl przepisów, taka umowa nie jest ważna.

Każdy konsument powinien mieć nawyk czytania metek, składów surowcowych i szczegółowych informacji o produktach, które kupuje. Szczególnie w przypadku przyborów szkolnych jest to ważne, bo dziecko może odruchowo wkładać do ust kredki czy ubrudzić się farbkami. Jeśli są w nich substancje toksyczne, to może to być niebezpieczne.

DOKŁADNIE PRZEBADANE
Na niektórych rzeczach, które kupujemy najmłodszym, powinien znaleźć się znak CE. Tak powinno być na przykład z każdym komputerem, lampką na biurko czy kaskiem rowerowym. Symbol ten oznacza, że przedmiot jest zgodny z wymaganiami bezpieczeństwa, określonymi w przepisach unijnych. Kupując produkt z tym znakiem, mamy pewność, że możemy go bezpiecznie używać w swoim kraju. Inne oznaczenia, jak choćby rekomendacje instytutów czy certyfikaty, są dobrowolne.

Kupując produkt przeznaczony dla dziecka, zwróćmy uwagę, czy na opakowaniu znajduje się informacja, dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczony i czy korzystanie z danej rzeczy wymaga nadzoru osoby dorosłej. Decydując się na zakup biurka, sprawdźmy, czy sprzedawca dołączył instrukcję montażu i obsługi w języku polskim - dowiedzmy się, jaki jest sposób konserwacji. Niewłaściwie zamontowane elementy mogą być przyczyną tragedii. Ważne są również informacje, które pozwolą określić, kto jest producentem lub importerem.

NIEBEZPIECZNE SUBSTANCJE
Plastelina, farbki, kleje mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia substancje. Zbyt duże stężenie metali ciężkich - ołowiu czy chromu - może być przyczyną wielu chorób. Uczulać mogą także niektóre substancje chemiczne, na przykład ftalany obecne w składzie części plastikowych. Dlatego zwracajmy szczególną uwagę na skład kupowanych produktów oraz na ich termin ważności.

Warto dokładnie przeczytać także metkę, którą przedsiębiorca umieszcza na trwałe w widocznym miejscu ubrania. Powinna zawierać przede wszystkim informacje o składzie oraz sposobach konserwacji. Robiąc zakupy, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych znaków, informujących o sposobie prania, suszenia, prasowania oraz chemicznym czyszczeniu. Odzież powinna zawierać informacje o rozmiarze. Niestety, przedsiębiorcy często stosują różne systemy numeracji. By uniknąć problemów, najlepiej przymierzyć kupowaną rzecz. Zwroty ubrań, które nam się nie podobają lub okazały się za duże, czy podręczników zależą od dobrej woli sprzedawcy. Dotyczy to również wymiany produktu.

Jeżeli jednak produkt ma wady, mamy prawo reklamować. Reklamację składamy na piśmie u sprzedawcy. Możemy to zrobić w ciągu dwóch lat od zakupu, jednak nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady. Jeżeli przekroczymy ten termin, stracimy przysługujące nam uprawnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie