Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miękki i ciepły dotyk. Jaka wykładzina sprawdzi się w sypialni, a jaka w korytarzu?

Aleksandra KOS [email protected]
- Miękkie wykładziny nadają się do sypialni lub salonów – mówi Krzysztof Jaszewski, sprzedawca z OBI.
- Miękkie wykładziny nadają się do sypialni lub salonów – mówi Krzysztof Jaszewski, sprzedawca z OBI. Aleksander Piekarski
Miękkie, ciepłe oraz przyjemne w dotyku. Wykładziny dywanowe to popularny sposób na wykończenie podłóg. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze i jak o nie dbać?

Bogata paleta barw, różnorodność wzorów oraz łatwa pielęgnacja wykładzin dywanowych sprawia, że można je stosować w każdym pomieszczeniu. Doskonale tłumią hałas i dobrze się sprawdzają przy ogrzewaniu podłogowym.

Rodzaje wykładzin

Decydując się na zakup tego rodzaju wykładziny, trzeba pamiętać, o jej przeznaczeniu i właściwie dobrać rodzaj do konkretnego pomieszczenia.
Podkład wykładziny dywanowej zazwyczaj produkowany jest z syntetycznej juty lub filcu. Juta doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu i polecana jest przy ogrzewaniu podłogowym. Z kolei filc wycisza i ociepla wnętrze oraz się nie strzępi.

Na komfort użytkowania wykładziny wpływa przede wszystkim rodzaj włókna, z którego wykonane jest runo. W sklepach dostępne są wykładziny z włókien naturalnych, syntetycznych oraz mieszanych. Te pierwsze produkowane są z wełny, trawy morskiej, włókien kokosowych czy sizalu.

Wełna jest sprężysta, odporna na zabrudzenia, miękka i przyjemna w dotyku, ale nie jest zalecana do pomieszczeń wilgotnych. Natomiast włókna trawy morskiej są sztywne, więc doskonale sprawdzą się w korytarzach i na schodach.

Wykładziny syntetyczne produkuje się głównie z polipropylenu, poliamidu lub nylonu. Są odporne na ścieranie, zgniatanie, skręcanie oraz środki chemiczne przeznaczone do prania.

Ważne sploty

Przy wyborze faktury wykładziny ważny jest nie tylko rodzaj użytych włókien, ale także splot i sposób cięcia. Do najczęściej spotykanych należą: welur, pętle i pętle cięte.
Do sypialni warto wybrać wykładziny z dłuższym runem typu shaggy, które może przekroczyć nawet pięć centymetrów, lub typu cut-loop, które jest grube i luksusowe. Z kolei w pokoju dziecięcym dobrze sprawdzi się wykładzina pętelkowa typu print z nadrukowanymi wielobarwnymi wzorami. W korytarzu, holu czy na schodach wykładzina musi być bardziej wytrzymała.

Pielęgnacja wykładzin

Systematyczne czyszczenie to gwarancja zachowania wszystkich walorów wykładziny dywanowej. Najprościej jest użyć odkurzacza, który szybko usunie: kurz, włosy, okruchy oraz piasek. Jeśli pojawią się plamy, trzeba użyć odplamiaczy. Usuwając plamę, pamiętajmy, aby zawsze czyścić wzdłuż włosia, zaczynając od zewnątrz.

W sklepach znajdziemy również impregnaty, których użycie stworzy skuteczną warstwę ochronną na wykładzinie.

Klasyfikacja wykładzin dywanowych

Klasa 21 - najsłabsze wykładziny domowe, stosuje się je tam gdzie ruch jest minimalny na przykład na poddaszu
Klasa 22 - wykładziny do zastosowań ogólnych w mniej uczęszczanych pomieszczeniach domowych jak na przykład sypialnia, pokój gościnny
Klasa 22+ - wykładziny do wszystkich zastosowań domowych z wyjątkiem pokoi dziennych i korytarzy
Klasa 23 - wykładziny do najbardziej narażonych na ruch miejsc w zastosowaniach domowych

Warto wiedzieć

Żeby zwiększyć żywotność wykładziny w miejscach najbardziej narażonych na szybsze zanieczyszczenia warto zastosować maty ochronne. Wykonane są one najczęściej z poliwęglanu, który znakomicie przylega do powierzchni wykładziny i zapobiega dostawaniu się pod spód kurzu. Ich przyczepność do podłoża gwarantują kolce, które wbijają się w wykładzinę, blokując jej przesuwanie. Takie maty są doskonałe zarówno pod fotele na kółkach jak również krzesła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie