Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karty bezpieczniejsze od gotówki, ale tylko gdy jesteśmy ostrożni

Anna NIEDZIELSKA
Dyskretnie postępujmy z PIN, uważnie sprawdźmy stronę przy zakupach przez Internet.
Beata Jędrzejewska-Wrona z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu: - Przed wpisywaniem numeru PIN w bankomacie lub przy płatności kartą w sklepie trzeba
Beata Jędrzejewska-Wrona z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu: - Przed wpisywaniem numeru PIN w bankomacie lub przy płatności kartą w sklepie trzeba upewnić się, że nikt nie stoi na tyle blisko, by zauważyć wpisywany kod, ewentualnie zakryć ręką klawiaturę. Przy zakupach lepiej także kierować się zasadą ograniczonego zaufania i nie dopuszczać, aby karta zniknęła z zasięgu wzroku. Nie wolno podać nikomu kodu PIN.

Beata Jędrzejewska-Wrona z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu: - Przed wpisywaniem numeru PIN w bankomacie lub przy płatności kartą w sklepie trzeba upewnić się, że nikt nie stoi na tyle blisko, by zauważyć wpisywany kod, ewentualnie zakryć ręką klawiaturę. Przy zakupach lepiej także kierować się zasadą ograniczonego zaufania i nie dopuszczać, aby karta zniknęła z zasięgu wzroku. Nie wolno podać nikomu kodu PIN.

Karta płatnicza czy kredytowa jest bezpieczniejsza od gotówki, ale trzeba z niej korzystać z głową. Tymczasem my notujemy kody PIN i nosimy je razem z kartą. Nie pamiętamy też numeru do banku, który powinien kartę zablokować, zaraz po tym jak stwierdzimy jej brak.

Banki masowo wymieniają karty płatnicze i kredytowe z opatrzonych paskami magnetycznymi na chipowe, bo tylko w pierwszych dwóch miesiącach tego roku liczba oszustw płatniczych była tak duża, jak w 2007 i 2008 roku łącznie. Według oficjalnych statystyk policji w ubiegłym roku było 665 przypadków przestępstw związanych z kartami płatniczymi. Rzeczywista liczba oszustw jest co najmniej o 60 procent wyższa - oceniają przedstawiciele polskich banków, które łącznie wydały już 32 milionów kart Polakom.

BEZPIECZEŃSTWO ELEKTRONICZNE
Większość kart kredytowych zabezpieczonych jest numerem PIN. W przypadku niektórych kart Visa lub American Express zabezpieczeniem jest własnoręczny podpis. Numer PIN to 10 000 możliwości wpisania kombinacji 4 cyfr. Zatem prawdopodobieństwo wpisania odpowiednich jest niewielkie. Najczęściej trzykrotne, błędne wpisanie kodu PIN powoduje zablokowanie karty kredytowej. Po umieszczeniu karty w terminalu urządzenie odczytujące przesyła dalej dane dotyczące banku - wydawcy karty, numeru rachunku związanego z kartą kredytową oraz numeru karty kredytowej.

Zabezpieczeniem karty są też powszechnie już stosowane chipy, które według ekspertów są w tym momencie, ze względu na trudności technologiczne, nie do podrobienia.

- Niestety bardzo często zdarza się, że osoby zgłaszające kradzież lub zgubienie karty płatniczej czy kredytowej przyznają się, iż razem z nią miały schowany kod PIN. To bardzo duży błąd, bo tak ułatwiamy złodziejowi wyciągniecie naszych pieniędzy z konta czy zrobienie zakupów na nasz koszt - mówi Beata Jędrzejewska-Wrona z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. - Wiele osób późno blokuje zagubioną kartę. Dlatego warto mieć w telefonie komórkowym numer banku lub uniwersalny numer +048-22-95-84, pod którym natychmiast zablokujemy kartę.

UWAGA NA SZCZEGÓŁY

UWAGA NA SZCZEGÓŁY

Lepiej nie korzystać z podejrzanie wyglądającego bankomatu. Jeżeli widzimy dziwne elementy, poderwane nalepki lub nakładki zainstalowane na bankomacie, powinniśmy powiadomić właściwy bank lub policję. Korzystając z bankomatu w pomieszczeniu banku, do którego wejście chronione jest czytnikiem karty, koniecznie trzeba sprawdzić czy na czytniku przy drzwiach nie jest nałożony drugi fałszywy czytnik, który umożliwi skopiowanie danych z naszej karty.

UBEZPIECZENIE KARTY
Drugi aspekt zabezpieczeń to ubezpieczenia karty oraz limity. Banki chętnie udzielają ubezpieczeń na karty kredytowe. Koszt to najczęściej prowizja w granicach dziesiętnych ułamków procentowych, liczonych od obciążonej kredytem kwoty lub też opłata wahająca się w okolicy kilku złotych. Z uwagi na to, że wymienione kwoty są niewielkie, warto zastanowić się nad taką formą zabezpieczenia karty kredytowej.

Banki podpisując umowy dotyczące kart kredytowych, pytają też swoich klientów o limity dzienne wypłat na podstawie karty. Użytkownik karty musi się zastanowić, jaka kwota będzie na tyle wysoka, że nie sprawi mu kłopotów w załatwianiu bieżących spraw i jednocześnie będzie zabezpieczeniem jego karty kredytowej.
Coraz powszechniejsze staje się używanie kart kredytowej, w transakcjach dokonywanych przez Internet. W tym przypadku musimy zachować ostrożność i sprawdzić wiarygodność strony, na której dokonujemy płatności kartą. Sprawdzamy też czy formularz płatności jest zabezpieczony w odpowiedni sposób np. poprzez właściwe certyfikaty lub protokół https.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie