Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monitor bez tajemnic

Paweł ROKITA [email protected]
Co wybrać do pracy w biurze, a co do zabawy multimediami? Druga część poradnika

Tydzień temu teoretycznie omówiliśmy cechy, jakimi charakteryzuje się monitor. Dziś spojrzymy już dokładnie, na to co oferuje rynek i podpowiemy czym kierować się przy wyborze sprzętu do domu lub do pracy.

Średni "czas życia" monitora w domowym zestawie komputerowym to 5-6 lat, warto zwrócić też uwagę na pozostałą część oferty, a nie tylko papierowe dane. Niestety walka o klienta spowodowała to, że niektórzy producenci "rasują" wyniki badań laboratoryjnych. Może lepiej zawczasu oszczędzić sobie kłopotów?

GWARANCJA
Czas gwarancji właściwie jest taki sam dla wielu producentów i obejmuje okres około 3 lat. Same warunki serwisu (zwykle kurier bezpłatnie odbiera, a potem przywozi nam monitor do domu) i okresy napraw też są bardzo podobne.

Jest jednak przynajmniej jedna cecha, która bardzo różni poszczególne firmy, a nawet te same modele wyprodukowane w innych seriach. Jest to granica, od której producent uznaje, że należy nam się wymiana monitora lub częściej matrycy. Matryca składa się z maleńkich punktów tzw. pikseli, które mogą świecić na czerwono, zielono lub niebiesko. Czasami zdarza się, że taki piksel ulegnie szkodzeniu. Czasami nie świeci, a czasami świeci na jeden z kolorów. Warunki gwarancji bardzo precyzyjnie określają, w jakich warunkach możemy domagać się wymiany. Często jest tak, że np. na danym obszarze (cal kwadratowy) musi wstąpić x uszkodzonych pikseli, a czasami wystarczy jeden na całej matrycy, aby otrzymać nowy sprzęt.

Uszkodzenie takie pojawia się już po kilku dniach użytkowania (w przeciwieństwie do starych monitorów, w których luminofor wypalał się stopniowo), więc należy być bardzo czujnym w tej kwestii.

Tomasz Tysiączny z firmy KWARK KOMPUTER: - Dobrze jest wybrać produkt firmy specjalizującej się w tej produkcji, a nie produkującej wszystko od maszynek do golenia po samochody. Według wielu osób z branży niekwestionowanym liderem w tym sektorze rynku od lat pozostaje japońska firma NEC. Jeśli ktoś lata samolotem na pewno zwrócił uwagę, na duże ekrany wiszące w halach lotnisk - zwykle są one wyprodukowane właśnie przez firmę NEC.

DODATKI
Wybierając monitor stajemy też przed wyborem kilku dodatkowych funkcji. Najbardziej oczywistą wydaje się wbudowanie tunera telewizyjnego. Mamy wtedy pełnoprawny odbiornik telewizyjny, a więc pozbywamy się jednego dużego sprzętu w naszych niedużych zwykle mieszkaniach.
Jeśli chcemy bezpośrednio do monitora podłączyć konsolę do gier lub DVD czy odtwarzacz blu-ray powinniśmy zainteresować się czy wybrany przez nas model ma odpowiednie złącze HDMi.
Często monitory mają wbudowane głośniki, jednak zwykle są one bardzo niskiej jakości i małej mocy (2W).

Ciekawą funkcją jest Pivot, czyli możliwość odwrócenia ekranu o 90 stopni. Ułatwia ona pracę z tekstem. Po pierwsze na ekranie mieści nam się cała kartka A4 (przy dzisiejszych rozdzielczościach często możemy to uzyskać również w "normalnym" ustawieniu - więc funkcja ta traci trochę z pierwotnej roli), po drugie wiele osób uzna takie proporce za naturalne. Jak zawsze w przypadku monitorów rada jest ta sama, usiąść i sprawdzić jak nam się pracuje na takich ustawieniach.

Bezsprzecznie wartościowym dodatkiem jest możliwość podwieszenia monitora na ścianie. Tu mamy prawie zawsze spotkamy się z jednym systemem podwieszania polecanym przez VESA (konsorcjum dla standaryzacji grafiki komputerowej). Systemu podwieszania zwykle nie będzie tylko w monitorach o wyszukanym wzornictwie. Z częstych i użytecznych dodatków warto zwrócić uwagę na wyjście portu USB. W komputerach stacjonarnych dostęp do portu USB wymaga zwykle męczącego schylania się. Jeśli nie mamy takiego portu w klawiaturze może warto zwrócić uwagę na tę opcję.

W następnym odcinku dokończymy naszą podróż w świat monitorów - przyjrzymy się aktualnym cenom na rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie