Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak domowymi sposobami odżywić rośliny doniczkowe?

/and/
Niektóre produkty, których używamy na co dzień, działają jak naturalny nawóz, inne zapobiegną atakom robaków na zawartą w doniczce ziemię.

Takim odżywczym składnikiem są zwykłe drożdże piekarskie, których trochę może nam zostać po pieczeniu placka czy pizzy. Rozpuszczamy je wówczas w ciepłej wodzie i taką miksturą podlewamy kwiaty, które rosną wtedy bujniej i szybciej.

Innym naturalnym nawozem jest woda, w której wcześniej ugotowaliśmy jajka lub pokruszone skorupki. Skorupki można także włożyć bezpośrednio do doniczki lub zalać wodą i odstawić na jakieś dwa tygodnie, a po tym czasie wodą podlać - w ten sposób dostarczamy roślinom wapnia i wzmacniamy je.

Fusy i zioła
Ale uwaga! Kwiaty, które potrzebują kwaśnego podłoża (np. wrzosy, hortensje, storczyki, lemongras, gardenie, azalie, różaneczniki) raczej nie tolerują wapnia. W przypadku tych roślin, aby zakwasić ziemię możemy posłużyć się fusami z kawy, kwiaty będą rosły bujniej. Wystarczy raz na dwa tygodnie wsypać trochę fusów na wierzchnią warstwę ziemi i delikatnie ją wzruszyć i zmieszać z fusami.

Warto też wspomnieć o fusach herbacianych - rozsypane po wierzchu ziemi w doniczce odstraszą muszki. Natomiast ostudzone napary z herbat ziołowych - pokrzywy, szałwii, skrzypu polnego czy rumianku - użyte do podlewania sprawią, że rośliny będą rosły bujniej oraz odkażą ziemię zapobiegając rozwojowi bakterii. Dobrym rozwiązaniem jest też spryskiwanie roślin takimi naparami, raz na cztery tygodnie - to uodporni je na grzyby pleśniowe.
Dobre odżywki
Zielone liście kwiatów nabiorą bardziej soczystej barwy jeśli raz na 2 tygodnie podlejemy roślinę rozcieńczonym wodą mlekiem lub samym mlekiem. Duże liście (np. fikusów) można co jakiś czas przetrzeć ściereczką nawilżoną mlekiem lub piwem - będą się ładnie błyszczeć. Rośliny kwitnące (np. storczyki) raz na trzy tygodnie można podlać rozcieńczonym z wodą piwem.

Dobra odżywką dla kwiatów doniczkowych będzie też woda po rozmrożeniu mięsa lub taka w której płukaliśmy mięso. Ostudzona woda po gotowaniu ziemniaków zawiera małą ilość wapnia, natomiast dużo soli mineralnych potrzebnych roślinom i nie jest tak twarda jak ta z kranu, warto więc podlewać nią kwiaty.

Na szkodniki
Szkodniki skutecznie odstraszy czosnek. Wystarczy raz na 2 miesiące wetknąć ząbek w ziemię lub spryskać rośliny wodą, w której moczyło się przez dobę kilka ząbków czosnku. Do spryskiwania możemy też użyć wody, w której przez kilka godzin moczyły się plastry cebuli - też odstraszy intruzów (zwłaszcza przędziorki i mszyce).

Podobnie jest z popiołem po papierosach, wystarczy posypać nim ziemię, ale trzeba uważać, bo na liściach mogą pojawić się plamki, odbarwienia. Natomiast jeśli podlejemy od czasu do czasu rośliny wodą z rozpuszczoną tabletką aspiryny, wzmocnimy ich odporność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie