Rejestracja samochodu - zobacz ile zapłacisz i jakich...

Rejestracja samochodu - zobacz ile zapłacisz i jakich dokumentów potrzebujesz

Anna NIEDZIELSKA niedzielska@echodnia.eu

Echo Dnia Świętokrzyskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

Rejestracja samochodu - zobacz ile zapłacisz i jakich dokumentów potrzebujesz
Auto nowe, używane "na polskich blachach" albo z zagranicy. W każdym z tych przypadków rejestrując samochód potrzebujemy różnych dokumentów i innych opłat możemy się spodziewać. Podpowiadamy jakich.
Rejestracja samochodu - zobacz ile zapłacisz i jakich dokumentów potrzebujesz
Sprawdziliśmy czego trzeba i ile zapłacimy za rejestrację nowego auta, samochodu "z drugiej ręki" i używanego sprowadzonego z zagranicy. Różnice w opłatach i wymaganych dokumentach są spore.

NOWE AUTO
Przy nowym samochodzie podstawą są dokumenty, które otrzymamy kupując auto od dilera - najczęściej faktura VAT i oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów (co jest ważne, bo zwalnia nas od 500 złotych opłaty recyklingowej).
Każdy właściciel nowego auta otrzymuje także kartę pojazdu oraz wyciąg ze świadectwa homologacji albo odpis decyzji zwalniającej pojazd z homologacji. Oryginały wszystkich dokumentów trzeba dołączyć do wniosku o rejestrację w urzędzie powiatowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Przy sobie trzeba mieć też dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.

Standardowe koszty rejestracji nowego auta wynoszą łącznie 169,50 złotych. Mieszą się w tym cena pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, kompletu nalepek legalizacyjnych na tablice i na szybę oraz opłata za dowód rejestracyjny. Ale uwaga - zanim zaczniemy jeździć nowym autem należy wykupić OC, bo ubezpieczenie to jest obowiązkowe od dnia, w którym dokonano rejestracji.
AUTO Z DRUGIEJ RĘKI
Jeśli kupiliśmy samochód używany to przy rejestracji musimy przedstawić dowód własności tego pojazdu. Mogą to być umowa kupna - sprzedaży zawarta z poprzednim właścicielem, umowa zamiany, umowa darowizny, faktura VAT z komisu lub prawomocne orzeczenie sądu o prawie własności. Jednak uwaga, w niektórych urzędach, w przypadku kupienia auta przez komis, możemy spotkać się z żądaniem okazania umowy sprzedaży poprzedniego właściciela. Przy wszystkich rodzajach dokumentów obowiązuje nas okazanie oryginału, który jest kserowany przez urzędników i zwracany właścicielowi auta.

Kolejne dokumenty jakie załączamy do wniosku to dotychczasowy dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeżeli taka była kiedykolwiek wydana) oraz dotychczasowe tablice rejestracyjne. Tak jak w przypadku nowego auta potrzebny jest dowód tożsamości nowego właściciela. Konieczne jest także pokazanie polisy na ubezpieczenie OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie - może być to polisa poprzedniego właściciela.

Jeśli auto było zarejestrowane w innym powiecie to za formalności zapłacimy w przypadku samochodów osobowych 180,50 złotych (w tym opłata komunikacyjna 178,50 złotych oraz opłata ewidencyjna 2,00 złotych). W przypadku pojazdów zarejestrowanych dotychczas w tym samym urzędzie, w którym my załatwiamy formalności, opłata wynosi 81,00 złotych.

AUTO Z ZAGRANICY
Ważne jest to czy samochód pochodzi z terenu Unii Europejskiej czy też nie. W przypadku pojazdów spoza UE ważna jest dokumentacja odprawy celnej lub w przypadku zakupu samochodu przez komis, który go sprowadził - zapis na fakturze określający numer, datę i miejsce tej odprawy. W przypadku pojazdów pochodzących z Unii Europejskiej konieczny jest dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub wyszczególnioną na fakturze kwotę podatku akcyzowego.

Do rejestracji potrzebny jest dowód własności pojazdu - najczęściej faktura, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku oraz zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu. Dokumenty sporządzone w języku obcym należy dołączyć do wniosku o rejestrację wraz z ich tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego. Ostatni dokument to dowód tożsamości nowego właściciela.

W urzędzie wymagany jest także dowód uiszczenia opłaty recyklingowej - 500 złotych. Za samą rejestrację zapłacimy 256,00 złotych (w tym opłata komunikacyjna 253,50 złotych oraz opłata ewidencyjna 2,50 złotych).

Komentarze

Wszystkie komentarze (5) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo