Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z jędrzejowskim szpitalem? Przed Zarządem i Radą Powiatu bardzo ważna decyzja

PCH
W szpitalu już wiele się zmieniło. Tak wygląda na przykład nowy blok operacyjny.
W szpitalu już wiele się zmieniło. Tak wygląda na przykład nowy blok operacyjny. archiwum
W przyszłym tygodniu odbędzie się sesja Rady Powiatu jędrzejowskiego, na której radni podejmą decyzję dotyczącą nieruchomości jędrzejowskiego szpitala. Firma Artmedik początkowo chciała wykupić szpital, potem mówiono o wieczystym użytkowaniu, a prawdopodobnie skończy się jednak na przedłużeniu okresu dzierżawy.

Wielkie plany

Firma Artmedik, która od ośmiu lat dzierżawi jędrzejowski szpital zamierza rozbudować Szpitalny Oddział Ratunkowy i kupić nowe urządzenia. Na te inwestycje uzyskała dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości 6 milionów 800 tysięcy złotych. Całe przedsięwzięcie ma kosztować ponad 8 milionów złotych.

Ponadto firma zamierza przeprowadzić gruntowny remont starej części szpitala, gdzie obecnie znajdują się oddziały wewnętrzny i chirurgiczny. Koszt tych prac oszacowany jest na około 3 miliony złotych.

Do tego jednak konieczny jest kredyt, na który potrzebne jest zabezpieczenie i poręczenia. Najwygodniejszą tego formą są nieruchomości.

Będzie przedłużenie dzierżawy?

Zarząd Powiatu Jędrzejowskiego, nie chcąc jednak tracić całkowicie kontroli nad placówką, zaproponował początkowo firmie Artmedik wieczyste użytkowanie nieruchomości na okres 99 lat. Daje ono również możliwości zabezpieczenia kredytowego.
Niewykluczone jednak, że będzie wzięte pod uwagę inne rozwiązanie.

- W środę zakończyły się konsultacje we wszystkich komisjach rady. Mamy stanowiska, wypowiedzi radnych – mówi Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski. - Wiemy, że sprawa ta wzbudzała, wzbudza i pewnie wzbudzać będzie wiele kontrowersji. Na te spotkania Zarząd Powiatu rekomendował opcje wieczystych użytkowania z przeniesieniem własności budynków na użytkownika, czyli firmę Artmedik. W poniedziałek odbędzie się posiedzenie zarządu, na którym ja będę rekomendował zarządowi, abyśmy jednak rozważyli opcję przedłużenia okresu dzierżawy o dziesięć, a może dwadzieścia lat. Teraz mamy umowę na czterdzieści lat. To pozwala firmie mieć pewność, że zainwestowane pieniądze, w tym okresie im się zwrócą – wyjaśnia starosta Edmund Kaczmarek.

Nie chcą pozbywać się nieruchomości

Jak twierdzi Edmund Kaczmarek, przy wieczystym użytkowaniu jest obowiązek ustawowy przeniesienia własności budynków na dzierżawcę, czyli wieczystego użytkownika. Budynki byłyby już własnością firmy Artmedik.
- My tych nieruchomości nie chcemy się pozbywać - tłumaczy starosta Kaczmarek. - Z pierwszych kontaktów, które miałem wynika, że propozycja przedłużenia umowy dzierżawy jest do zaakceptowania również przez firmę Artmedik – mówi Edmund Kaczmarek. - Chcemy wykazać, że jesteśmy takim właścicielem, któremu zależy, żeby firma, która dzierżawi nasz szpital, realizowała swoje plany i wiedziała, że ma kontakt z partnerem, który wczuwa się w ich sytuację i zależy mu na dobru szpitala – dodaje starosta.

Wiele zrobili

Artmedik prowadzi jędrzejowski szpital od ośmiu lat. Bardzo wiele tu od tego czasu się zmieniło.
- Zwiększyliśmy zatrudnienie z 213 do 326 osób. Wybudowaliśmy nowy blok operacyjny, centralną sterylizację, szpitalny oddział ratunkowy (SOR). Wybudowaliśmy nowy pawilon łóżkowy o powierzchni dwóch tysięcy metrów kwadratowych, uruchomiliśmy nowe oddziały: szpitalny oddział ratunkowy, oddział ortopedyczny, hospicjum stacjonarne, szkołę rodzenia, uruchomiliśmy nowe poradnie specjalistyczne i aptekę, zinformatyzowaliśmy szpital i przychodnię, wybudowaliśmy pracownie diagnostyczne wyposażone w nowoczesne aparaty rentgenowskie, tomograf komputerowy, USG (ultrasonograf), echokardiograf, endoskopy, zakupiliśmy karetki transportu sanitarnego – wylicza Jarosław Wójcicki, dyrektor jędrzejowskiego szpitala.

Co mówią liczby?

O tym jak szpital się rozwija mogą świadczyć chociażby liczby. Jego kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia zwiększył się od 16,2 miliona złotych w 2008 roku do 32,2 miliona złotych w 2016 roku. Liczba urodzeń zwiększyła się z 260 do 386 w skali roku, a liczba wykonanych operacji w tym okresie wzrosła z 967 do 2267.

Choć wielu pacjentów życzyłoby sobie jeszcze znacznie lepszej obsługi w jędrzejowskim szpitalu, bez wątpienia standard, jaki on w tej chwili oferuje, w porównaniu do tego sprzed ośmiu lat, jest nieporównywalny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie