Jędrzejów. Nauczyciele zaczęli wychodzić w trakcie spotkania...

  Jędrzejów. Nauczyciele zaczęli wychodzić w trakcie spotkania z kuratorem!

  Tomasz Hajduk

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Jędrzejów. Nauczyciele zaczęli wychodzić w trakcie spotkania z kuratorem!
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Hajduk

  W czwartek, 2 marca w jędrzejowskim liceum ogólnokształcącym imienia Mikołaja Reja odbyły się spotkania informacyjne z nauczycielami oraz rodzicami w związku ze zmianami w systemie oświaty.  Przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Kielcach omówili założenia i przepisy wprowadzające oraz kolejne kroki wdrażania reformy edukacji.


  Pierwsze odbyło się spotkanie z bardzo licznie przybyłymi nauczycielami.

  Jako jeden z wielu poruszony został temat nowych podręczników, które powinny być gotowe do czerwca i będą dla uczniów bezpłatne. Wszyscy nauczyciele zostaną przeszkoleni z wdrażania nowego programu nauczania. Szkolenia rozpoczną się w najbliższych dniach.

  Emocje na spotkaniu z nauczycielami zaczęły rosnąć, kiedy poruszona została sprawa wygaszania gimnazjów, a co się z tym wiąże możliwych zwolnień:

  - Na dyrektorach istnieje obowiązek poinformowania nauczyciela o braku możliwości dalszego zatrudnienia w zależności od stopnia wygaszania gimnazjum, odpowiednio do 15 maja 2017 lub 2018 roku – tłumaczył Tomasz Pleban, koordynator do spraw wdrażania reformy oświaty.

  Dyrektor będzie mieć obowiązek powiadamiania kuratora o wolnych stanowiskach pracy, które to będą udostępniane na stronach internetowych kuratorium. Pierwszeństwo skorzystania z takich ofert pracy będą mieć nauczyciele zwolnieni w wyniku wejścia w życie reformy.

  - W zasadzie nie usłyszałem nic nowego. Wszystko mogę znaleźć na stronie internetowej. Dowiedziałem się, że dużo osób może stracić pracę. Wcześniej przekonywano nas, że wszyscy będą mieć prace. Nauczyciele, którzy tu byli mieli jakąś nadzieje. Wiele osób zaczęło opuszczać spotkanie w trakcie, bo było to spowodowane ostateczną utratą nadziei – na gorąco komentował jeden z nauczycieli.

  Wielu nauczycieli było mocno zdegustowanych spotkaniem. Wchodzili już w trakcie spotkania.


  Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, odniósł się też do żądań Związku Nauczycielstwa Polskiego i planowanego strajku nauczycieli:

  - Takiej możliwości nie ma nikt. To co wybrzmiało w tych żądaniach strajkowych, czyli żądanie gwarancji zatrudnienia na 5 lat, to ja się pytam, który pracodawca da takie gwarancje? Szkoła jest wyjątkowym zakładem pracy. Praca będzie wtedy kiedy będą dzieci. Nie ma dzieci nie ma pracy. Te żądania są zupełnie z kosmosu- skomentował.

  Dodał, że w województwie świętokrzyskim do strajku przystąpi według jego wiedzy nie więcej jak 5 procent szkół.

  Rodzice na osobnym spotkaniu wyrażali swoje obawy. Według nich reforma jest wprowadzana za szybko, skarżyli się, że są mocno niedoinformowani i boją się, że będą problemy z podręcznikami. Mają obawy, że teraz nastąpi zapełnianie etatów w nowo tworzonych szkołach, co odbędzie się kosztem ich dzieci.

  Na wiele pytań nie otrzymali odpowiedzi „gdyż są one w gestii samorządów, a nie naszej” tłumaczył kurator.

  - Reforma edukacji jest dla ucznia, nie dla nauczyciela. W tym systemie najważniejszy jest uczeń, jak nie będzie ucznia, nie będzie szkoły – podkreślał Kazimierz Mądzik.

  O tym, jak duży jest chaos informacyjny świadczy z jednej strony niepewność nauczycieli, czy będą mieć pracę, a z drugiej strony obawa rodziców, że w pewnym momencie będzie za dużo uczniów i zabraknie nauczycieli.

  Do 31 marca wszystkie samorządy muszą przyjąć uchwały ostateczne w sprawie dostosowania sieci szkół z uwzględnieniem zaleceń kuratorium.

  Komentarze (37)

  Wszystkie komentarze (37) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Strefa Imprez

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.