Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Jędrzejowianin Roku 2016”. Poznaj sylwetki laureatów

TH
Od lewej: Marta Maciantowicz, matka Andrzeja Pietrzyka, która odebrała nagrodę w imieniu syna, Michał Witek, który odebrał nagrodę przyznaną pośmiertnie jego ojcu - Bogdanowi, Marek Zygan, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikolaja Reja w Jędrzejowie odebrał nagrodą za profesora Stanisława Gomułkę, Oliwia Kowal i Michał Nawarro.
Od lewej: Marta Maciantowicz, matka Andrzeja Pietrzyka, która odebrała nagrodę w imieniu syna, Michał Witek, który odebrał nagrodę przyznaną pośmiertnie jego ojcu - Bogdanowi, Marek Zygan, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikolaja Reja w Jędrzejowie odebrał nagrodą za profesora Stanisława Gomułkę, Oliwia Kowal i Michał Nawarro. Leszek Kowalski
W niedzielę, 26 lutego, na uroczystej gali z okazji „Święta Miasta” wręczono statuetki „Jędrzejowianin Roku 2016”. Kapituła wyróżniła sześć osób w kategoriach: artystyczna, społeczna, młody talent oraz rolnictwo. Statuetki wręczała przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Barańska. Gratulacje na scenie składali poseł Krzysztof Lipiec oraz burmistrz Jędrzejowa, Marcin Piszczek.

Prosto z obchodów 154 rocznicy bitwy pod Małogoszczem w jędrzejowskim Centrum Kultury zagościli wicewojewoda Andrzej Bętkowski oraz starosta Edmund Kaczmarek.

Czytaj także: Tytuły "Jędrzejowianin Roku 2016" przyznane. Zobacz nazwiska

Poniżej przedstawiamy pokrótce sylwetki nagrodzonych tytułem „Jędrzejowianin Roku 2016”:

Marta Maciantowicz - kategoria artystyczna. Od najmłodszych lat rozwijała pasje związane z malarstwem w różnych technikach, jednak największym zamiłowaniem cieszyło się malarstwo na szkle. Znajomi Marty widząc wyjątkowość w jej pracach zachęcili ją do uczestnictwa w wystawach, prezentacjach w gminie, powiecie, województwie , kraju, a obecnie nawet za granicą. Tematyka prac jest bardzo różnorodna: kwiaty, zwierzęta, postacie, motywy sakralne, martwa natura, pejzaże. Jej prace niezwykle kolorowe, dekoracyjne i wesołe są niepowtarzalną ozdobą wielu mieszkań. Aktualnie w holu Centrum Kultury w Jędrzejowie znajduje się wystawa jej prac „Na szkle malowane”.

Andrzej Pietrzyk - kategoria artystyczna. Urodził się w Jędrzejowie, od kilkunastu lat mieszka, pracuje i tworzy w Linzu, w Austrii. Rzeźbi, maluje i projektuje. Jest absolwentem Instytutu Sztuk Pięknych w Petersburgu, gdzie studiował rzeźbę monumentalną w pracowni wybitego rosyjskiego rzeźbiarza Michaiła Anikuszyna. Był także stypendystą rządu francuskiego, studiował na wydziale rzeźby w Ecole Nationale Superieure des Beaux Arts w Paryżu. Stypendium ukończył zdobywając na wystawie prac stypendystów „Artistes du Mode” wyróżnienie „Paris Match”. Jedną z najbardziej znanych rzeźb wykonanych przez artystę jest popiersie Ignacego Jana Paderewskiego, za którą został wyróżniony w podyplomowym konkursie petersburskiej akademii. Znany jest miłośnikom i kolekcjonerom sztuki wielu krajów europejskich, między innymi Francji, Austrii czy Niemczech, gdzie wystawia swe dzieła. W swojej twórczości artystycznej w szczególności pasjonuje go człowiek i jego relacje z otoczeniem, dlatego natura jest podstawową inspiracją prac artysty.

Śp. Bogdan Witek - kategoria społeczna. Nagrodę przyznano pośmiertnie, odebrał ją syn Michał. Bogdan Witek przez wiele lat bardzo aktywnie pracował społecznie w jędrzejowskim oddziale Ogólnopolskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, pełniąc funkcję wiceprezesa, był członkiem władz okręgu tego stowarzyszenia w Kielcach. Najbardziej widoczna społeczna działalność Bogdana Witka to bezinteresowna służba w szeregach Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Sumiennie współorganizował gminne i powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Opiekował się zbiorem pamiątek strażackich w budynku jędrzejowskiej OSP. Druh Bogdan Witek za swoją ofiarną, społeczną działalność był odznaczony:
- Brązowym Krzyżem Zasługi,
- Brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”,
- Złotym Znakiem Związku OSP RP (najwyższym odznaczeniem polskiego strażactwa ochotniczego),
- Honorowym Medalem im. Bolesława Chomicza,
- Odznaką „Strażak Wzorowy”,
- Odznaką za 45 lat służby strażackiej.

Profesor Stanisław Gomułka - kategoria społeczna. Wybitny ekonomista, fizyk, ma swój wpis w biograficznym słowniku największych i najczęściej cytowanych ekonomistów świata. Członek Katedry Ekonomii w London School of Economics od 1970 do 2005, doradca polskiego rządu w 1989 roku, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i główny ekonomista PZU- to tylko niektóre z Jego funkcji. Autor licznych książek, rozpraw i publikacji naukowych. Profesor Stanisław Gomułka wspiera finansowo I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie poprzez stały sponsoring biblioteki szkolnej, która dzięki wsparciu stała się placówką z nowoczesnym księgozbiorem z różnorodnych dziedzin. Utworzono salę biblioteczną nosząca nazwę „Biblioteka imienia Joanny i Stanisław Gomułków”. Profesor Stanisław Gomułka nie ogranicza się tylko do wsparcia finansowego liceum, ale bierze również czynny udział w życiu szkoły. Dla młodzieży jest dziś wzorem szlachetnego człowieka, który przeszedł długą drogę z małej miejscowości na sam szczyt, z murów tej samej licealnej szkoły na katedrę uniwersytetów Columbii, Harvarda i innych prestiżowych uczelni. Szczególnie cenne dla obu stron są bezpośrednie spotkania, podczas prowadzonych wykładów dla młodzieży. Profesor Stanisław Gomułka został uhonorowany tytułem „Honorowego Rejowiaka”, otrzymał statuetkę świętokrzyskiego kuratora „Przyjaciel Świętokrzyskiej Oświaty” oraz statuetkę „Złoty Gryf” powiatu jędrzejowskiego.

Oliwia Kowal - kategoria „Młody Talent”. Uczy się w trzeciej klasie I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie. Jest reprezentantką klubu jeździeckiego imienia Pierwszego Pułku Strzelców Konnych w Michałowie. W 2016 roku zdobyła tytuły wicemistrzyni Polski w ujeżdżaniu w sportowych mistrzostwach Polski koni arabskich w Michałowie. W 2015 i 2016 roku w konkursie na Polski Strój Historyczny również zajmowała drugie miejsca. W sierpniu 2017 roku w Wiedniu będzie reprezentować Polskę w Mistrzostwach Europy w jeździectwie.

Michał Nawarro – kategoria „rolnictwo”. Od najmłodszych lat rodzice wpajali synowi zamiłowanie do rolnictwa, czego dowodem było ukończenie szkoły średniej o kierunku rolniczym. W wieku 21 lat przejął gospodarstw rolne. Przez wiele lat zwiększał powierzchnię gospodarstwa do 200 ha, w tym 130 ha własnych. Gospodarstwo rolne znajduje się w Jędrzejowie, a użytki rolne w ościennym miejscowościach. Użytki rolne, zwłaszcza w Jędrzejowie, to powierzchnie byłych ugorów, które zostały zagospodarowane i w ten sposób zmieniony został wizerunek okolic miasta Jędrzejowa. W gospodarstwie prowadzona jest produkcja roślinna, w tym uprawa pszenicy i rzepaku. Posiadany park maszynowy pozwala na prowadzenie produkcji roślinnej na wysokim poziomie. Za osiągnięcia w produkcji zbożowej gospodarstwo otrzymało tytuł Super Producent Zbóż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie