Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolektory słoneczne dla mieszkańców gminy Sędziszów

Przemysław Chechelski
Przedstawiciele samorządów i wykonawcy podpisali w Sędziszowie umowę na realizację montażu kolektorów słonecznych.
Przedstawiciele samorządów i wykonawcy podpisali w Sędziszowie umowę na realizację montażu kolektorów słonecznych. archiwum prywatne
Ponad pół tysiąca budynków w gminie Sędziszów będzie miało w tym roku kolektory słoneczne.

W Samorządowym Centrum Kultury w Sędziszowie odbyło się uroczyste podpisanie umowy na wykonanie kolektorów słonecznych pomiędzy przedstawicielami gmin partnerskich z powiatów jędrzejowskiego, pińczowskiego i buskiego, a wykonawcą.

Z powiatu jędrzejowskiego w projekcie tym bierze udział gmina Sędziszów. Będzie to największa tego typu inwestycja na naszym terenie. Będzie ona obejmowała ponad pół tysiąca instalacji głównie na budynkach mieszkalnych, ale również na trzech obiektach publicznych.

Starali się od lat

Temat kolektorów słonecznych w gminie Sędziszów poruszany jest od wielu lat. Gmina chciała pozyskać dofinansowanie na ten cel z różnych projektów.

Już w 2008 roku na listę zapisywali się chętni do otrzymania dofinansowania na montaż instalacji solarnej, które miały być wykonane za pośrednictwem Międzygminnego Związku Gazociąg w Proszowicach, jak i Związku Ekologia w Jędrzejowie. Jednak złożony przez samorząd wniosek nie doczekał się realizacji.

W końcu po latach oczekiwania, mieszkańcy gminy Sędziszów wreszcie będą mogli korzystać z alternatywnych źródeł energii.

Pojawiła się szansa

- Podpisana umowa pomiędzy stroną szwajcarską a stroną polską, reprezentowaną przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, dała zielone światło dla realizacji projektu współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej. Waldemar Sikora, burmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój, jako lider przedsięwzięcia, podpisał z władzą wdrażającą programy europejskie umowę na realizację inwestycji w gminach powiatów buskiego i pińczowskiego. Powstała rezerwa finansowa umożliwiająca włączenie dodatkowego partnera – usłyszeliśmy w gminie Sędziszów.

Jedenaście gmin i jeden powiat

Z szansy tej skorzystał Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa występując w lipcu 2014 roku z wnioskiem o przyjęcie gminy Sędziszów do projektu.
W sumie w tym ogromnym przedsięwzięciu bierze udział aż jedenaście gmin: oprócz Sędziszowa również Busko-Zdrój, Gnojno, Nowy Korczyn, Pacanów, Solec-Zdrój, Stopnica, Tuczępy, Wiślica, Pińczów i Kije oraz powiat buski.

Po dość długim okresie oczekiwania związanym z ciągnącymi się procedurami administracyjnymi, w wyniku ogłoszonego przetargu wyłoniony został wykonawca zadania. Został nim spółka Flexipower Group z Pabianic. W ubiegły piątek prezes zarządu tej firmy – Michał Posta, podpisał umowę z przedstawicielami gmin biorących udział w przedsięwzięciu na realizacje projektu.

Inwestycja za grube miliony

Ogólna wartość udzielonego zamówienia wynosi aż 12 milionów 585 tysięcy 211 tysięcy złotych i obejmie zaprojektowanie i budowę 1719 instalacji solarnych na budynkach prywatnych i 6 instalacji solarnych na budynkach publicznych.

Koszt przedsięwzięcia na terenie gminy Sędziszów wynosi 3 miliony 738 tysięcy 352 złote i obejmie zaprojektowanie oraz budowę 501 instalacji solarnych dla budynków mieszkalnych oraz dla trzech budynków użyteczności publicznej - Przedszkola Samorządowego w Sędziszowie, Gimnazjum w Boleścicach oraz Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego Caritas Diecezji Kieleckiej w Sędziszowie.

- Właściciele domów prywatnych wniosą opłaty w granicach 25 procent kosztów i będą one zróżnicowane w zależności od liczby osób zamieszkujących budynek. Pozostałe 75 procent pokryte zostanie z pieniędzy Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Po wniesieniu opłaty przez mieszkańca, zostanie podpisana umowa z gminą Sędziszów, po czym lista osób zostanie przekazana wykonawcy w celu ustalenia terminu instalacji kolektorów na budynkach. Montaż kolektorów potrwa do końca sierpnia tego roku. W najbliższych dniach zostaną zorganizowane spotkania wykonawcy z właścicielami budynków zakwalifikowanych do projektu – informuje Urząd Miejski w Sędziszowie.

Podziękowania

Burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek złożył podziękowanie Waldemarowi Sikorze, burmistrzowi gminy Busko-Zdrój oraz Annie Przyborowskiej Ryś, naczelnik wydziału rozwoju strategicznego, inwestycji i drogownictwa Urzędu Miejskiego Busko-Zdrój za pomoc w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji do pozyskania pieniędzy. Podziękowania skierował również do przedstawicieli gmin partnerskich za umożliwienie gminie Sędziszów udziału w realizowanym przez nich projekcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie