Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotarł do Wodzisławia

Dorota PIETRUS
Dorota Pietrus
6 sierpnia „kadrówka” wystartowała z Oleandrów w Krakowie. We wtorek, 8 sierpnia punktualnie o godzinie 16 uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej wkroczyli do Wodzisławia .

Najpierw władze oraz mieszkańcy powitali uczestników Marszu przy Krzyżu usytuowanym w sąsiedztwie Pałacu Koronnego, upamiętniającym spotkanie patrolu "Beliny" z Pierwszej Kompanii Kadrowej Strzelców Józefa Piłsudskiego z mieszkańcami Wodzisławia w dniu 8 sierpnia 1914 roku. Później przy asyście Młodzieżowej Orkiestry Strażackiej wspólnie przemaszerowano na rynek.

Złożono też kwiaty przy tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Piłsudskiemu oraz na grobach: Czesława Bankiewicza „Skauta” i żołnierzy I wojny światowej na miejscowym cmentarzu.

W środę uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej mają zawitać w Jędrzejowie, gdzie pozostaną aż do czwartku.
Początek o godzina 18. Wtedy też powitanie uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej odbędzie się na jędrzejowskim rynku przed Muzeum imienia Przypkowskich. Chwilę później nastąpi złożenie wiązanek kwiatów przy tablicy upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jędrzejowie.

10 sierpnia natomiast powitanie uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej przed siedzibą Starostwa Powiatowego przy ulicy 11 Listopada planowane jest na godzinę 8. Tam też zostaną wręczone odznaczenia oraz złożone kwiaty pod Dębem Niepodległości.

11 sierpnia uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej wkroczą do Chęcin. Główne obchody odbędą się na chęcińskim rynku. Tam też o godzinie 13 „kadrówkę” przywita burmistrz miasta i gminy, Robert Jaworski.

Na godzinę 20.30 zaplanowany jest koncert „Konsonans”, który wykona piosenki żołnierskie i patriotyczne.

O 21.15 – apel podsumowujący marsz.

Do Kielc Kadrówka dotrze 12 sierpnia. Na godzinę 12.30 planowe jest rozpoczęcie uroczystości od apelu i złożenia kwiatów na grobach poległych Legionistów oraz żołnierzy z wojny polsko – bolszewickiej na cmentarzu wojskowym przy ulicy księdza Piotra Ściegiennego. Później przemarsz na Plac Wolności z przystankami na złożenie meldunku o przybyciu Marszu pod historyczną figurą Najświętszej Maryi Panny, a także złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czwórki Legionowej przy ulicy Jana Pawła II.

O godzinie 14 już na Placu Wolności mają zostać wręczone odznaczenia i nagrody marszowe z udziałem najwyższych władz państwowych, wojskowych oraz samorządowych.

Cały program uroczystości w Kielcach:

•godzina 12.30 - apel i złożenie kwiatów na grobach poległych Legionistów i żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej na cmentarzu wojskowym /ul. Ks. Piotra Ściegiennego.
•godzina 12.45 - 13.15 - przemarsz z cmentarza wojskowego ulicą ks. Piotra Ściegiennego do skrzyżowania z ulicą Mariana Sołtysiaka do ul. Gagarina i następnie do ulicy Krakowskiej. Złożenie meldunku o przybyciu Marszu pod historyczną figurą Najświętszej Maryi Panny.
•godzina 13.25 - przemarsz ul. Krakowską- złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czwórki Legionowej, ul. Jana Pawła II (delegacja Marszu odchodzi podczas przemarszu i składa kwiaty przy pomniku AK), Czerwonego Krzyża, Wesołą, Mickiewicza na Plac Wolności.
•godzina 14 - 15 - uroczystość zakończenia Marszu na pl. Wolności, wręczenie odznak i nagród marszowych z udziałem najwyższych władz państwowych, wojskowych, samorządowych,
•godzina 15-15.30 - przemarsz z Placu Wolności ulicą Mickiewicza, Wesołą, Czerwonego Krzyża, Jana Pawła II, Placem Najświętszej Marii Panny na plac przed Pałacem Biskupów Krakowskich /kwatera Józefa Piłsudskiego i jego sztabu w 1914 roku apel poległych.
•godzina 15.30-16.00 - uroczystość zakończenia Marszu pod Pałacem Biskupów Krakowskich z udziałem władz państwowych, samorządowych i wojskowych, wręczenie nagród marszowych, apel poległych, rozwiązanie Marszu.
•godzina 16.00-16.45 - zwiedzanie Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego na Zamku i Więzienia Kieleckiego przy ulicy Zamkowej.

Przypomnijmy, że corocznej tradycji dało wyruszenie 6 sierpnia 1914 roku, z krakowskich Oleandrów, na rozkaz Józefa Piłsudskiego I Kompanii Kadrowej.

Wtedy to o godzinie 9.45. żołnierze "Kadrówki" obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, 12 sierpnia dotarli do Kielc. I Kompania dała początek Legionom Polskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie