Samorządowa "Deklaracja Jędrzejowska". Zobacz co zawiera

  Samorządowa "Deklaracja Jędrzejowska". Zobacz co zawiera

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Hajduk

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Samorządowa "Deklaracja Jędrzejowska". Zobacz co zawiera
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Hajduk

  W piątek, 17 marca, w centrum kultury w Jędrzejowie odbyła się konferencja „Samorząd – co dalej” zorganizowana przez starostwo powiatowe. Zaproszony został profesor Jerzy Stępień.
  Sędzia trybunału konstytucyjnego w stanie spoczynku, przedstawił historię samorządności w Polsce, także odniósł się do teraźniejszości. Odczytana została samorządowa "Deklaracja Jędrzejowska".

  Sędzia Jerzy Stępień podkreślał, że samorząd terytorialny to jest najważniejszy element państwa zachodniego. Tym się tylko różnimy od wschodu.

  Przez wiele lat tworzone były podwaliny pod obecny kształt samorządu terytorialnego. Jeśli pozwoli się teraz to zniszczyć, to wrócimy do modelu wschodniego.

  - Po kolei padają wszystkie instytucje, w które wierzyliśmy, że są mocno wbudowane w porządek: trybunał konstytucyjny, sądownictwo, wolne media, służba cywilna, prokuratura, teraz jest atak na krajową radę sądownictwa, także na samorząd terytorialny – przemawiał ze sceny profesor Jerzy Stępień.

  Jak mówił samorządowcy nie bardzo do tej pory się interesowali tym, co się dzieje, myśleli, że jakoś to będzie, ale coś powoli zaczęło się zmieniać.

  - Łatwo jest rządzącym mówić, my w imieniu suwerena. Samorządowcy też zostali wyłonieni w wyborach i mówią w imieniu tego samego suwerena. Trzeba pokazywać po co jest samorząd każdego dnia. Dzisiaj podpisana została umowa na trzecią obwodnicę Jędrzejowa o wartości 20 milionów złotych. Czy one by powstały, gdyby ktoś patrzył z perspektywy Warszawy na Jędrzejów – pytał Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

  Edmund Kaczmarek dodał, że każdy z nas powinien zacząć poprawiać Rzeczpospolitą od siebie. Nikt nie zabiera rządzącej partii prawa do tego, żeby zmieniała Polskę, jeżeli ją zmienia zgodnie z prawem… i sprawiedliwością.

  Na koniec spotkania odczytana została samorządowa „Deklaracja Jędrzejowska”. W całości poniżej.


  DEKLARACJA JĘDRZEJOWSKA

  Jako samorządowcy ziemi jędrzejowskiej nie możemy być obojętni wobec szeroko zakrojonej akcji deprecjonowania idei i dorobku samorządu terytorialnego w Polsce. W obliczu antysamorządowych poczynań rządu potrzebujemy solidarności naszego środowiska i taką deklarujemy.

  Uważamy, że proponowane zmiany i rozwiązania prowadzą do zmiany ustroju i to zmiany wprowadzonej niedemokratycznie, zwykłymi ustawami sejmowymi, a nie Konstytucją. Wszystko to odbywa się bez wymaganych konsultacji społecznych i z pominięciem wszelkich krytycznych uwag zgłaszanych przez obywateli. Takie pojmowanie demokracji – jako rządów większości, z jednoczesnym pozbawieniem prawa głosu mniejszości – jest wypaczeniem demokratycznego systemu rządzenia.

  Nie możemy bezczynnie patrzeć, jak obecny rząd wraca do ręcznego sterowania państwem i obywatelami. Nie zgadzamy się na proponowaną przez rząd wizję Polski scentralizowanej, co zaprzecza idei samorządności i to nie tylko jej konstytucyjnych zasad funkcjonowania państwa lecz także idei społeczeństwa obywatelskiego, które nie potrzebuje i nie chce być centralnie sterowane, bo samo potrafi decydować o tym, jak mają się rozwijać małe ojczyzny.

  Nasz sprzeciw nie ma charakteru działań antyrządowych, nie kwestionujemy wyników wyborów i prawa rządzącej partii do wprowadzania zmian, ale jasno i dobitnie mówimy, że wszelkie nowe rozwiązania muszą mieć podstawę w Konstytucji, mają też mieć jasne uzasadnienie społeczno-gospodarcze, a nie być jedynie nastawione na polityczny zysk w postaci wyniku wyborczego.

  Dzisiejsze spotkanie pozwoli nam poczuć wartość naszych działań i osobowości, i wypracować linię własnej obrony, a tym samym obrony samorządności, aby po raz kolejny nie sprawdziło się porzekadło, że „Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi”.


  Zobacz galerię

  Komentarze (153)

  Wszystkie komentarze (153) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Strefa Imprez

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.