Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światełko w tunelu dla Ciuchci Expres Ponidzie. Pracownicy Politechniki Świętokrzyskiej ocenią i wycenią remont mostu

Bartłomiej Bitner
Bartłomiej Bitner
Niedawno studenci Politechniki Świętokrzyskiej pod okiem naukowców dokonali wstępnych oględzin mostu „wąskotorówki”.
Niedawno studenci Politechniki Świętokrzyskiej pod okiem naukowców dokonali wstępnych oględzin mostu „wąskotorówki”. Archiwum Politechniki Świętokrzyskiej
Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej pomogą przywrócić dawną świetność Ciuchci Expres Ponidzie. Już dokonali wstępnych oględzin mostu na Nidzie przed Umianowicami, a pełna ekspertyza techniczna i kosztorys odnowy obiektu – na razie szacowany na 15-16 milionów złotych – mają być gotowe za kilka miesięcy. To na zlecenie władz województwa, które zaczęły poważnie przymierzać się do tej inwestycji.

Kolejka wąskotorowa z Jędrzejowa do Pińczowa to jedna z większych atrakcji turystycznych w regionie. Jednak jej infrastruktura daleka jest od dobrej. Dotyczy to zwłaszcza mostu między Motkowicami a Umianowicami, będącego – według niektórych opracowań – najdłuższym tego typu obiektem na palach w Europie.

- Ściślej, z technicznego punktu widzenia, jest to kilkusetmetrowy ciąg składający z trzech mostów i pięciu estakad – precyzuje profesor Grzegorz Świt, kierownik Zakładu Diagnostyki i Konstrukcji Mostowych na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej. To on stanął na czele niedawno powołanego na uczelni kilkunastoosobowego zespołu, którego zadaniem będzie opracowanie ekspertyzy stanu technicznego obiektu i tego, co należy zrobić, by go naprawić.

Zadanie zleciły władze naszego województwa. - Ciuchcia to unikat i szkoda byłoby ją stracić. Ale żeby móc rzetelnie przygotować program odnowy infrastruktury kolejki, to wpierw musimy mieć wiedzę, w jakim faktycznie most jest stanie. Ogólnie wiadomo, że w nie najlepszym, ale chcemy to wiedzieć dokładnie. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy Politechnikę Świętokrzyską, aby przygotowała nam odpowiednią ekspertyzę – mówi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Pracownicy uczelni w zeszłym tygodniu dokonali wstępnych oględzin mostu na palach. – Tych w sumie pięć estakad i trzy mosty można nadal użytkować. Wymagają one jednak dość szybkiej naprawy, szczególnie podpory tych obiektów. Ale kolejka okazjonalnie może tam jeździć – wyjaśnia profesor Grzegorz Świt.

Profesor Grzegorz Świt pokazuje zdjęcia ze wstępnych oględzin mostu na palach na Nidzie oraz sporządzoną mapkę.
Profesor Grzegorz Świt pokazuje zdjęcia ze wstępnych oględzin mostu na palach na Nidzie oraz sporządzoną mapkę. Krzysztof Krogulec

Teraz jego zespół musi spotkać się z wojewódzkim konserwatorem zabytków, żeby określić, które elementy zachować, a które wymienić na nowe, by odnowić most nie pozbawiając go statusu zabytkowego. Potem pozostanie tylko dobrać odpowiednie rozwiązania techniczne pozwalające na odnowę obiektów.

Ze wstępnych działań pracowników i studentów Politechniki cieszą się władze samorządów mających udziały w spółce, w tym między innymi starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski. - Myślę, że wykonanie ekspertyzy będzie pierwszym krokiem, który spowoduje następne. Na ostatnim spotkaniu udziałowców porozumieliśmy się, że każdy będzie starał się w jakimś zakresie pomóc w odnowie infrastruktury kolejki – mówi Zbigniew Kierkowski.

I tak na przykład wojewoda ma rozeznać się, czy możliwe będzie dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, a starosta pińczowski wraz z burmistrzem Jędrzejowa Marcinem Piszczkiem – czy da się otrzymać dotację z jeszcze innych źródeł.

To ważne, bo jak mówi marszałek Adam Jarubas, odnowy mostu na palach województwo nie będzie w stanie przeprowadzić tylko za własne pieniądze. Tym bardziej, że nie ma tu mowy o małej kwocie. – Naprawa ponad stuletniego obiektu to po wstępnych jego oględzinach koszt 15-16 milionów złotych – mówi profesor Grzegorz Świt.

Co dalej z Ciuchcią?

Adam Jarubas, marszałek województwa:

- Szczegółowa ekspertyza jest nam potrzebna nie tylko po to, by wiedzieć, jakie prace remontowe trzeba wykonać, ale też mieć orientację, ile pieniędzy rzeczywiście pochłonie modernizacja mostu. To ułatwi ubieganie się o dofinansowanie. Zwłaszcza, że realizacja tej inwestycji jest możliwa tylko po otrzymaniu dotacji z jednego bądź kilku źródeł. Chodzi tu o poważne zasilenie finansowe, być może nawet z Ministerstwa Kultury.

Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa:

- Wykonanie ekspertyzy i kosztorysu odnowy mostu na Nidzie to światełko w tunelu dla Ciuchci. Daje nadzieję, że infrastruktura „wąskotorówki” zostanie odnowiona, a co za tym idzie również na to, że kolejka wciąż będzie jeździć na całej trasie. Trzymam kciuki, by udało się województwu pozyskać dofinansowanie na ten cel. To ważne, bo Ciuchcia musi współgrać z Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, który niebawem powstanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie