Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile pieniędzy wzięły jędrzejowskie samorządy z Unii przez 10 lat?

Przemysław Chechelski
Ogromną inwestycją finansowaną z pieniędzy Unii był remont oczyszczalni w Jędrzejowie.
Ogromną inwestycją finansowaną z pieniędzy Unii był remont oczyszczalni w Jędrzejowie. archiwum
Mamy za sobą jubileusz dziesięciolecia obecności w Unii Europejskiej. Z tej okazji Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przygotowało ranking pozyskania przez samorządy pieniędzy z Unii Europejskiej w okresie od 2004 do 2014 roku. Przedstawiona jest w nim wielkość pozyskanych funduszy unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Biorąc dofinansowanie trzeba się zadłużąć
Najlepiej w tej statystyce wypadła gmina Słupia Jędrzejowska, w której na jednego mieszkańca pozyskano 2617,82 złotego.

- Największe inwestycje to budowa wodociągu i kanalizacji. Wybudowanych zostało około 20 kilometrów sieci wodociągowo-kanalizacyjnych wraz z ujęciem wody. Tego typu inwestycje pochłaniają bardzo duże środki, zarówno unijne jak i nasze własne. Nie ma co ukrywać, że w rankingach jesteśmy również wysoko pod względem wielkości zadłużenia. Inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne są niewdzięczne. Trzeba je wykonać, drogo kosztują, natomiast ich nie widać - mówi Krzysztof Nowak, wójt gminy Słupia Jędrzejowska. Gmina Słupia Jędrzejowska zajęła w rankingu pierwsze miejsce w powiecie jędrzejowskim, jak również wysokie 24 miejsce w województwie wśród gmin wiejskich. Pomimo dużych pieniędzy wydanych na wodociągi i kanalizację gmina jest zwodociągowana i skanalizowana dopiero w około 30 procentach.

Nagłowice na drugim miejscu
Na drugim miejscu w powiecie jędrzejowskim uplasowała się gmina Nagłowice, w której na jednego mieszkańca pozyskano 2413,65 złotych.

- Mam ogromną satysfakcję i cieszę się, że nasza gmina Nagłowice otrzymała tak znaczące pieniądze z Unii Europejskiej. Wymagało to wiele pracy, zaangażowania, pomysłów i dyskusji z mieszkańcami, ale również musiało być w odpowiedni sposób określone w składanych wnioskach, tak, aby uzyskały one najwyższe oceny w konkursach. Jak się okazało, wnioski przez nas składane były na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Odnieśliśmy sukces - mówi Elżbieta Frejowska, była wójt gminy Nagłowice, która funkcję tę pełniła w analizowanym okresie (2004-2014).

- Za te pieniądze powstały obiekty, które przez dziesięciolecia będą służyć mieszkańcom i w perspektywie czasowej wpłyną z pewnością na rozwój naszej gminy, a już dzisiaj korzystamy z nich wszyscy – dodaje Elżbieta Frejowska.
W klasyfikacji miast nie będących stolicą powiatu wysokie ósme miejsce w województwie zajęła gmina Sędziszów. W powiecie natomiast uplasowała się ona dopiero na piątym miejscu.

Nie wszystkie pieniądze z Unii
Najsłabiej w rankingu wypadła gmina Małogoszcz, w której przecież również wykonanych zostało wiele dużych inwestycji. Skąd więc się bierze tak słaby wynik w rankingu?

- W rankingu tym wypadliśmy nienajlepiej, ponieważ korzystaliśmy nie tylko z pieniędzy unijnych. Budowa ratusza nie mogła być sfinansowana z pieniędzy Unii, a to było bardzo duże przedsięwzięcie. Kolejną wielką inwestycją była termomodernizacja budynków. Na ten cel pozyskaliśmy dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a nie z Unii. Nastawiliśmy się mocno na budowę dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Na ten cel sięgaliśmy również po dofinansowania, ale nie z Unii, lecz na przykład z Narodowego Programu Odbudowy Dróg Lokalnych. Z Unii pozyskaliśmy dofinansowania natomiast na przykład na budowę północnej obwodnicy miasta czy też na budowę Rynku. W tej statystyce górują małe gminy, które wzięły dofinansowanie na wodociągi i kanalizację – mówi Jan Głogowski, burmistrz Małogoszcza.

Pomimo wielu dużych inwestycji przedostatnie miejsce w powiecie jędrzejowski zajęła gmina Jędrzejów. Tu na jednego mieszkańca pozyskano 964,70 złotego z unijnej kasy. W rankingu miast - stolic powiatu Jędrzejów znajduję się również na przedostatnim miejscu w województwie świętokrzyskim. Gorzej wypadła tylko gmina Końskie.

Być może wpływ na tę pozycję miał fakt, że nie zawsze w rankingu brano po uwagę pieniądze pozyskane przez spółki gminne. W Jędrzejowie natomiast ogromne pomiędze pozyskały Jędrzejowskie Wodociagi na modernizację oczyszczalni.

Pieniądze z Unii w gminach powiatu jędrzejowskiego
Podajemy sumy pieniędzy z Unii Europejskiej, jakie zostały pozyskane przez miasta i gminy naszego powiatu w latach 2004-2014 w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

  • Słupia Jędrzejowska - 2617,82 złotych.
  • Nagłowice - 2413,65 złotych.
  • Sobków - 2291,98 złotych.
  • Oksa - 2168,97 złotych.
  • Sędziszów - 1988,93 złotych.
  • Wodzisław - 1769,97 złotych.
  • Imielno - 1750,83 złotych
  • Jędrzejów - 964,70 złotych,
  • Małogoszcz - 794,82 złotych.
  • Powiat jędrzejowski w przeliczeniu na jednego mieszkańca pozyskał 387,32 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie