Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzielnicowy - policjant pierwszego kontaktu. Poznajmy sześciu z powiatu kazimierskiego

Adam Ligiecki
Dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu. Jest wśród ludzi i służy ludziom. Zna ich problemy i oczekiwania. Służy swoją otwartością, wiedzą i kompetencjami oraz zwykłą ludzką życzliwością. Taki właśnie modelowy wizerunek funkcjonariusza rysuje nowy program „Dzielnicowy bliżej nas”, realizowany od kilku miesięcy przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

To mundurowa „góra władzy” - a jak nowa koncepcja pracy dzielnicowych przekłada się na nasze życie codzienne? Jak to wygląda w praktyce? W powiecie kazimierskim mamy dziś sześciu funkcjonariuszy, którzy pełnią rolę „policjanta pierwszego kontaktu”.

Bliżej obywatela
Oto oni: starszy aspirant Dariusz Juszczak, starszy aspirant Artur Sambór, sierżant sztabowy Sławomir Fudala, starszy aspirant Piotr Górak, sierżant sztabowy Adam Janicki, aspirant Rafał Kaleta. Funkcjonariusze z dużym stażem i doświadczeniem, znani w środowisku lokalnym. Mają dawać mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, zapewniając ministerialny „pierwszy kontakt”.
- Naszym założeniem jest to, aby dzielnicowi wyszli zza biurek. Żeby dzielnicowy przez cały czas mógł pełnić rolę policjanta, który bezpośrednio kontaktuje się z mieszkańcami - mówił podczas inauguracji programu minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, dodając: - To jest zmiana, która wzmocni pozycję dzielnicowego.

Dzisiaj w Polsce pracuje około 8 tysięcy dzielnicowych. Docelowo ma być ich jeszcze więcej. Program „Dzielnicowy bliżej nas” to także symbol zmian w resorcie. Odejścia od lansowanego przez poprzednią ekipę rządzącą modelu „policji na telefon”. Zdaniem ministra, polska policja musi być dzisiaj bliżej obywatela. Także to po, aby mieć lepsze rozeznanie na temat zagrożeń.

Nowe kanały
Ministerialny program wprowadził nowe formuły szkolenia dla dzielnicowych. Mówiąc najkrócej, większy nacisk kładzie się teraz na kształcenie umiejętności wzmacniających kontakt z obywatelami - komunikatywność, nawiązywanie relacji, odporność na stres. Hasło „przyjazna policja” ma działać w obie strony.

- Priorytetowe założenia programu stanowią wyznacznik w podejmowanych każdego dnia działaniach, realizowanych przez kazimierskich dzielnicowych. W ramach nowej koncepcji pracy dzielnicowych funkcjonuje kilka kanałów komunikacji, za pomocą których można nawiązać kontakt z dzielnicowym - mówi młodszy aspirant Łukasz Ramęda, kierownik rewiru dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej.

Telefon, e-mail
Poznajmy bliżej naszych dzielnicowych. Każdy z tej szóstki funkcjonariuszy ma ściśle określony obszar działania. Dostępny jest przez 24 godziny na dobę - pod służbowym telefonem komórkowym, z numerem przypisanym do rejonu służbowego. Posiada także funkcyjną skrzynkę poczty elektronicznej z adresem e-mailowym.
- Ponadto dzielnicowego można odszukać za pomocą aplikacji „Moja Komenda”. Aby to zrobić, wystarczy wpisać na przykład swój adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu i nazwisku - informuje Łukasz Ramęda.

Nasi dzielnicowi
Na terenie gminy Kazimierza Wielka pracuje trzech dzielnicowych. Starszy aspirant Dariusz Juszczak pełni tę funkcję w mieście - stolicy powiatu. Na obszarach wiejskich mamy dwóch „policjantów pierwszego kontaktu”. Starszy aspirant Artur Sambór to dzielnicowy w 24 sołectwach: Boronice, Dalechowice, Donatkowice, Głuchów, Gorzków, Góry Sieradzkie, Gunów Kolonia, Gunów Wilków, Kamieńczyce, Krzyszkowice, Lekszyce, Łękawa, Łyczaków, Marcinkowice, Nagórzanki, Odonów, Paśmiechy, Plechów, Plechówka, Sieradzice, Skorczów, Wielgus, Wojsławice oraz Zysławice. Z kolei sierżant sztabowy Sławomir Fudala ma pod swoją pieczą sołectwa: Broniszów, Chruszczyna Mała, Chruszczyna Wielka, Cło, Cudzynowice, Donosy, Gabułtów, Hołdowiec, Jakuszowice, Kamyszów, Kazimierza Mała, Podolany, Słonowice, Stradlice, Wojciechów, Wymysłów, Zagórzyce i Zięblice; w sumie 18.

Dzielnicowym dwóch gmin - Bejsce i Opatowiec jest starszy aspirant Piotr Górak. W gminie Czarnocin funkcję tę pełni sierżant sztabowy Adam Janicki, w mieście i gminie Skalbmierz - aspirant Rafał Kaleta.

Pracują w terenie
Daleko od biurka, blisko ludzi - nowa formuła pracy dzielnicowych przekłada się również na ich działalność w terenie. Kazimierscy „policjanci pierwszego kontaktu” często goszczą w szkołach, gdzie spotykają się z uczniami, nauczycielami.
- Spotkania mają na celu wzmacnianie kontaktu z placówkami oświaty i wypracowanie zasad współpracy, której efektem będzie skuteczne przeciwdziałanie patologiom, agresji szkolnej i innym działaniom aspołecznym. Dzielnicowi także informują o narzędziu policji, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - podkreśla Łukasz Ramęda.

Priorytetem działań mundurowych w ostatnim okresie czasu było zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych. Spotkali się w tym celu z ponad 500 uczniami szkół na terenie powiatu kazimierskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie