Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uzdrowisko powstanie w Kazimierzy Wielkiej. "Gorące wody” czekają na eksploatację.

Adam Ligiecki
Tu na razie jest ściernisko, ale będzie... uzdrowisko! - trawestując przebój Golec uOrkiestry, tutaj, w rejonie zbiornika na  Małoszówce można  zobaczyć - oczami wyobraźni - kompleks uzdrowiskowy, z sanatoriami i infrastrukturą towarzyszącą
Tu na razie jest ściernisko, ale będzie... uzdrowisko! - trawestując przebój Golec uOrkiestry, tutaj, w rejonie zbiornika na Małoszówce można zobaczyć - oczami wyobraźni - kompleks uzdrowiskowy, z sanatoriami i infrastrukturą towarzyszącą Adam Ligiecki
W czwartek, 21 kwietnia minie rok od uroczystego przekazania ujęcia wód geotermalnych w Cudzynowicach. To skarb - dar natury o ogromnej wartości. Blisko, na wyciągnięcie ręki. Odwiert to jednak dopiero początek drogi, pełnej wybojów i zakrętów.

W rejonie Kazimierzy Wielkiej znajdują się ogromne złoża wód siarczkowych i termalnych. Jedne z największych w Europie - szacowane na miliardy metrów sześciennych. Na głębokości 650-750 metrów, o bardzo wysokiej wydajności i dobrych parametrach. Niektórzy oczami wyobraźni... widzą już w Kazimierzy uzdrowisko, które da miastu sławę; mieszkańcom - pracę i godziwe zarobki.

Potrzeba czasu i pieniędzy
Nim jednak pojawią się na rogatkach tablice z napisem „Kazimierza Wielka Zdrój”, upłynie sporo wody w Nidzicy i Małoszówce. To projekt długofalowy. Wymaga czasu, cierpliwości... i pieniędzy. Ekspoloatacja „gorących wód” wiąże się z olbrzymimi nakładami finansowymi. Koszty mogą się zwrócić za kilka-, kilkanaście lat.

Lokalnych samorządów nie stać na takie wydatki. Budżety powiatu kazimierskiego i gminy Kazimierza Wielka są skromne, w granicach 40-50 milionów złotych w skali roku, a to za mało, by choć „rozbujać” inwestycję. Cała nadzieja to pieniądze z zewnątrz - prywatnych inwestorów, dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej, w perspektywie 2014-2020. Póki co, najwięcej zwolenników ma opcja prowadzenia inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Według wstępnego projektu, główny kompleks uzdrowiskowy - sanatoria, obiekty lecznicze i spa, infrastruktura towarzysząca - miałby powstać na terenach w rejonie nowego zbiornika na Małoszówce. Na pograniczu Kazimierzy Wielkiej i Słonowic, na ponad 100 hektarach gruntów należących do powiatu i gminy.

Tylko - i aż - wielka szansa
Co wydarzyło się od kwietnia 2015 roku? Fizycznie - nic. Parafrazując wielki przebój Golec uOrkiestry - „Tu na razie jest ściernisko, ale będzie... uzdrowisko!”. Pola wokół akwenu nadal użytkowane są rolniczo; o jakichkolwiek pracach budowlanych dziś nie ma mowy. Pocieszające, że jest wreszcie wyczekiwana koncesja na wydobycie „gorących wód”. Kolejne procedury, a jest ich sporo - w toku.

Nad łamigłówką „Kazimierza Wielka uzdrowiskiem” pochylało się wiele mądrych głów. Były dwie duże konferencje, w tym pamiętne spotkanie w kazimierskiej bursie, pod koniec października 2015 roku, z udziałem posła Grzegorza Schetyny.
- To bardzo ciekawy projekt. Gorąco będę wspierał te działania, ale musi być krok po kroku. To tylko wielka szansa. I aż wielka szansa - ocenił sprawę szef Platformy Obywatelskiej, dodając: - Jeśli inwestować w taki projekt, to musi być supernowoczesny.
Niedługo potem zorganizowano konferencję w Euforia &_Cotton Club w Kazimierzy Małej. Najważniejsze jednak, że zgodnie współpracują kazimierskie samorządy. Podstawowe zadanie dla gminy to opracowanie operatu uzdrowiskowego, zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Bez tego nic nie ruszy. Konieczne jest też uzbrojenie terenów pod inwestycje, wspierane działaniami w sferze marketingu, promocji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie