W miarę bezpiecznie pod okiem straży

  W miarę bezpiecznie pod okiem straży

  Adam Ligiecki

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W kazimierskiej naradzie uczestniczył Grzegorz Jankowski (w środku), komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

  W kazimierskiej naradzie uczestniczył Grzegorz Jankowski (w środku), komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. ©Straż Pożarna

  Kazimierscy strażacy po naradzie rocznej. Jest w miarę bezpiecznie - teraz czas na budowę nowej strażnicy.
  W kazimierskiej naradzie uczestniczył Grzegorz Jankowski (w środku), komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

  W kazimierskiej naradzie uczestniczył Grzegorz Jankowski (w środku), komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. ©Straż Pożarna

  Styczeń to tradycyjnie czas podsumowań. Tak było też u kazimierskich strażaków, którzy podczas narady "podliczyli" 2007 rok.

  W spotkaniu wziął udział Grzegorz Jankowski, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Zaproszeni zostali również starosta Jan Nowak, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu kazimierskiego.

  OSIEM RAZY ŚMIERĆ

  Otwierając spotkanie, komendant powiatowy Mirosław Ciepiela zapoznał zebranych z głównymi kierunkami działań w minionym roku. Te wiodące to przygotowania do budowy strażnicy przy ulicy Kolejowej, zakup sprzętu pożarniczego, technicznego, a także samochodów dla jednostek ochotniczych i kazimierskiej "zawodówki".
  Działania straży pożarnej mają wymierną wartość. Z przedstawionego w trakcie narady raportu wynika, że w 2007 roku odnotowano 593 zdarzeń (o 98 mniej niż rok wcześniej). 70 procent z nich stanowiły miejscowe zagrożenia, 164 to pożary, 14 - fałszywe alarmy. Straty materialne szacuje się na prawie 1,5 miliona złotych, wartość uratowanego przez strażaków mienia wynosi 6,6 miliona złotych.

  Mniej zdarzeń, lecz - niestety - więcej ofiar. W minionym roku poniosło śmierć osiem osób, zaś 44 zostały ranne. - To dwa razy więcej niż w 2006 roku. Zarazem jedna z najbardziej tragicznych statystyk na terenie naszego powiatu - ocenił komendant Ciepiela.
  BEZPIECZNY CZARNOCIN

  Analiza stanu bezpieczeństwa w regionie kazimierskim dostarcza wielu ciekawych spostrzeżeń. Okazuje się, że najspokojniej żyje się w gminach Czarnocin i Opatowiec, gdzie w zeszłym roku doszło tylko, odpowiednio do 28 i 57 zdarzeń. Na przeciwległym biegunie znajduje się Kazimierza Wielka - 335 zdarzeń, w tym 106 pożarów.

  Szczególnie "gorąco" - nie tylko ze względu na pełnię lata - jest w sierpniu: strażackie statystyki odnotowały 106 zdarzeń. Bezpieczne były za to grudzień (14) i luty (23 zdarzenia).

  To oczywiste, że do akcji wyjeżdżali głównie "zawodowcy" z kazimierskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, biorąc udział w likwidacji 455 zdarzeń. Ale mają się też czym pochwalić ochotnicy. Wśród sześciu jednostek, należących do krajowego systemu, prym wiodą druhowie ze Skalbmierza (65), a także OSP Bejsce (40), OSP Sokolina (27), OSP Sędziszowice (25 wyjazdów).

  POCHWAŁY OD KOMENDANTA

  Zabierając głos w dyskusji, świętokrzyski komendant Grzegorz Jankowski wysoko ocenił pracę kazimierskich strażaków. Dziękując "za już", życzył im sukcesów także w 2008 roku.

  Starosta Jan Nowak złożył na ręce Mirosława Ciepieli podziękowanie w imieniu samorządowców regionu kazimierskiego. - Wiodącą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na obszarze powiatu pełni Państwowa Straż Pożarna. Ale wspierają ją aktywnie jednostki ochotnicze - zaznaczył starosta, który jest też szefem powiatowym ochotników. - Pilnym problemem do rozwiązania pozostaje malejąca liczba członków Ochotniczej Straży Pożarnej, ich wiek oraz poziom przygotowania do niesienia pomocy. To wyzwania, którym trzeba sprostać w 2008 roku.

  A jeśli mowa o zadaniach w nowym roku, najważniejszym jest rozpoczęcie budowy nowej strażnicy. Zaplanowano ponadto zakup urządzeń, programów informatycznych, wspomagających pracę strażaków, oraz wyposażenie jednostek w nowoczesny sprzęt pożarniczy i techniczny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Gość

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Strefa Imprez

  Konkurs recytatorski dla młodzieży i dorosłych w Kazimierzy

  Kazimierski Ośrodek Kultury zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osoby dorosłe do wzięcia udziału w 62. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Konkurs, organizowany przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie, ma charakter edukacyjny i jest jednym z najstarszych imprez amatorskiego ruchu artystycznego w Polsce. Prowadzony jest w drodze kilkustopniowych eliminacji, na które...

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.