Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7,4 milionów złotych dla Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach na podniesienie poziomu kształcenia

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Od lewej: wicewojewoda Andrzej Bętkowski, profesor Wiesław Trąmpczyński, doradca wicepremiera Renata Janik, posłowie Michał Cieślak oraz Andrzej Kryj.
Od lewej: wicewojewoda Andrzej Bętkowski, profesor Wiesław Trąmpczyński, doradca wicepremiera Renata Janik, posłowie Michał Cieślak oraz Andrzej Kryj. Krzysztof Krogulec
7,4 milionów złotych dofinansowania otrzymała Politechnika Świętokrzyska w Kielcach na realizację projektu związanego z podniesieniem jakości kształcenia. Dzięki temu uczelnia ma przejść wielką metamorfozę.

W piątek podczas konferencji prasowej na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach ogłoszono, iż placówka otrzymała 7,4 milionów złotych dofinansowania z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój zarządzanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dołożywszy około 200 tysięcy z własnego budżetu uczelnia do 2022 roku zrealizuje projekt związany z podniesieniem jakości kształcenia. Działania są adresowane do studentów, nauczycieli akademickich oraz kadry kierowniczej i administracyjnej.

Politechnika uruchomi między innymi cztery nowe specjalności. Jedna z nich - komputerowe systemy sterowania i pomiarów - zostanie wdrożona pod kątem planów budowy w Kielcach centralnego laboratorium metrologii Głównego Urzędu Miar.

- Jeśli ta inwestycja wyjdzie, jesteśmy gotowi dostarczyć kadrę - powiedział profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

W projekcie położono nacisk na elementy praktyczne w kształceniu studentów oraz rozbudzaniu w nich ducha przedsiębiorczości. Będą więc dodatkowe szkolenia i zajęcia warsztatowe, wizyty studyjne w wiodących przedsiębiorstwach branżowych w Polsce. W planach jest także organizacja dodatkowych staży kompetencyjnych w największych firmach.

Nauczyciele akademiccy będą z kolei dokształcać się w zakresie wykorzystywania w dydaktyce nowoczesnych narzędzi informatycznych. Przewidziano również cykl szkoleń dla kadry kierowniczej i administracyjnej, by poprawić jakość zarządzania finansami oraz samą uczelnią, a także udoskonalić proces transferu technologii na rynek komercyjny.

- Wróćcie państwo do nas za czas jakiś, a być może zobaczycie nową uczelnię. Jesteśmy przekonani, że jakość kształcenia studentów podniesie się znacząco. Dzięki temu projektowi otworzą się przed nami nowe perspektywy - powiedział koordynator projektu doktor Grzegorz Słoń.

Profesor Wiesław Trąmpczyński podziękował za wsparcie obecnym podczas spotkania świętokrzyskim posłom Prawa i Sprawiedliwości Michałowi Cieślakowi i Andrzejowi Kryjowi oraz Renacie Janik - doradcy wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławowi Gowinowi. - Liczę na dalszą w tym zakresie współpracę. Premier Gowin idzie w kierunku podwyższenia jakości kształcenia. To namacalny dowód, że Politechnika Świętokrzyska także idzie w tym kierunku - podkreślił rektor.

- Premier Jarosław Gowin jak i rząd Prawa i Sprawiedliwości mają bardzo na sercu to, aby nasze uczelnie rozwijały się równomiernie. Politechnika Świętokrzyska napisała bardzo dobry projekt. Mam nadzieję, że tych projektów będzie więcej. Mam też nadzieję że niebawem znowu przywieziemy dobre informacje dla uczelni, bo życzymy sobie, by na nasze uczelnie dużymi strumieniami płynęły środki finansowe w Warszawy - powiedziała Renata Janik, doradca wicepremiera Jarosława Gowina.

- Dziękuję rządowi za wsparcie dla średnich uczelni. Nowo utworzone na Politechnice Świętokrzyskiej specjalności będą się wpisywać w strategię rozwoju województwa. Jako parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości czynimy wszystko, by w Kielcach powstało laboratorium Głównego Urzędu Miar. To ogromna szansa rozwoju dla Politechniki Świętokrzyskiej. Bardzo wspieramy tę ideę - zaznaczył świętokrzyski poseł z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość Michał Cieślak.

- Dzisiejsze wydarzenie potwierdza, że w Kielcach jest uczelnia, która ma jasną wizję rozwoju, chce stworzyć szanse młodym ludziom z województwa na dobre wykształcenie, na zdobycie zawodu, który będzie się wpisywał w filozofię rozwoju państwa. Mamy być krajem, który będzie kreował rozwój nauki i techniki, a nie przetwarzał to, co wymyślono w innych krajach - powiedział poseł Andrzej Kryj.

- Nie ma silnej gospodarki bez silnego szkolnictwa wyższego. To szczególnie ważne w okresie silnego wzrostu gospodarczego, jaki następuje w naszym kraju - zaznaczył wicewojewoda Andrzej Bętkowski.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny


QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski. Najważniejsze informacje z kraju. Jeden zlecił, drugi zabił. Poszło o kobietę

Źródło:vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie