Awantura o film "Wyklęty" w Kielcach. Poszło o "ubeka"...

  Awantura o film "Wyklęty" w Kielcach. Poszło o "ubeka" Gieradę

  Paulina Baran

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Z lewej reżyser filmu "Wyklęty" - Konrad Łęcki, z prawej - Jan Gierada.

  Z lewej reżyser filmu "Wyklęty" - Konrad Łęcki, z prawej - Jan Gierada.

  Wielka awantura o film "Wyklęty". - Ten film szkaluje moje nazwisko - mówi kielecki radny Jan Gierada i grozi sądem.
  Z lewej reżyser filmu "Wyklęty" - Konrad Łęcki, z prawej - Jan Gierada.

  Z lewej reżyser filmu "Wyklęty" - Konrad Łęcki, z prawej - Jan Gierada.

  O sporze mówią:
  [b]Jan Gierada:  Konrad Łęcki:


  Artur Gierada:


  Załączniki
  Jan Gierada - obecny radny Kielc, a były dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach jest oburzony faktem, że takie samo nazwisko jak on nosi sadystyczny funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa - jeden z negatywnych bohaterów filmu „Wyklęty” w reżyserii kielczanina Konrada Łęckiego.

  Gierada grozi reżyserowi „Wyklętego” Konradowi Łęckiemu sądem, jeżeli ten nie wstrzyma projekcji filmu w Polsce i zagranicą.

  CZYTAJ TAKŻE: Reżyser "Wyklętego" odpowiada: - Zarzuty pana Gierady są absurdalne

  - Żeby sprawa była jasna, nie chodzi mi o żaden kontekst polityczny. Znam Łęckiego dobrze od dawna i zależy mi tylko na ochronie nazwiska, które przecież noszę nie tylko ja, ale także mój syn i moje wnuki – mówi Gierada.

  ZOBACZ TAKŻE: Gość Dnia. Reżyser "Wyklętego" o szokujących kulisach kręcenia filmu

  Podkreśla, że jego zdaniem nazwisko Gierada nie przypadkowo pojawiło się w filmie, dlatego sprawą zajął się już jego adwokat, notabene także Gierada, tyle że Przemysław.

  - Nie przypuszczam, żeby doszło do sprawy sądowej ale jeśli zajdzie taka potrzeba to absolutnie tego nie wykluczam. Na razie czekam, jak zareaguje pan Konrad na pismo mojego adwokata – mówi radny. Dlaczego uważa, że Łęcki nieprzypadkowo użył jego nazwiska w stosunku do funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa?

  – Gierada nie jest popularnym nazwiskiem, nie ma nas tysiące jak Kowalskich – mówi Gierada.

  Sprawdziliśmy i okazuje się, że w całej Polsce faktycznie jest tylko 481 osób o tym nazwisku z czego większość zamieszkuje Świętokrzyskie (w powiecie opatowskim 64 osoby, kieleckim – 43, w mieście Kielce 31 i w powiecie starachowickim – 20).

  - Łęcki w 2010 startował ze mną na prezydenta Kielc i zdobył siedemnaście razy gorszy wynik ode mnie – mówi Gierada.

  Dodaje, że w najbliższych wyborach to on kolejny raz wystartuje na prezydenta Kielc i jest przekonany, że pokona wszystkich innych kandydatów. Jego zdaniem szkalowanie jego nazwiska przez film w reżyserii Konrada Łęckiego może mu bardzo zaszkodzić.  Chce przeprosin


  Adwokat Jana Gierady, Przemysław Gierada wyjaśnia, że pisemnie wezwał dystrybutora filmu „Wyklęty” do zaniechania naruszeń dobra osobistego w postaci nazwiska Jana Gierady poprzez wstrzymanie rozpowszechniania filmu „wyklęty”.

  – Postać Józefa Gierady, funkcjonariusza urzędu bezpieczeństwa w powszechnym odczuciu widzów wywołuje skrajne emocje i napawa odrazą z powodu odgrywanej roli oprawcy żołnierzy walczących o Polskę –tłumaczy Przemysław Gierada.

  Twierdzi, że nie ulega wątpliwości, że twórca filmu miał swobodę w wyborze nazwisk postaci w nich grających ale posługiwanie się nazwiskiem osoby znanej i rozpoznawalnej w społeczeństwie jest już nadużyciem prawa.

  –Użycie w filmie nazwiska Gierada nie jest dziełem przypadku i powoduje, że wśród widzów filmu powstaje wrażenie, że mój klient bądź jego przodkowie uwikłani byli w działalność Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach. Wrażenie potęguje fakt, że akcja filmu toczy się w województwie świętokrzyskim, gdzie urodził się i na terenie którego prowadzi działalność mój klient – wyjaśnia Przemysław Gierada i podkreśla, że celem jego klienta absolutnie nie jest niedopuszczenie do emisji filmu poruszającego przecież ważny dla Polski temat. Jan Gierada nie godzi się jednak na jego dalsze rozpowszechnianie w obecnej postaci i chce, żeby tuż przed i po projekcji filmu wyświetlano tekst zawierający przeprosiny i odpowiednie sprostowanie.

  Czytaj także

   Komentarze (79)

   Wszystkie komentarze (79) forum.echodnia.eu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Sport

   Strefa Imprez

   Wideo

   Galerie zdjęć

   Miss Ziemi Świętokrzyskiej

   Miss Ziemi Świętokrzyskiej 2017. Poznaj zdobywczynie tytułów

   Miss Ziemi Świętokrzyskiej 2017. Poznaj zdobywczynie tytułów

   Miss Nastolatek Ziemi Świętokrzyskiej 2017. Poznaj laureatki

   Miss Nastolatek Ziemi Świętokrzyskiej 2017. Poznaj laureatki

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Gry