Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawa szklana ściana powiększająca dworzec PKS w Kielcach

ata
Projekt, który zajął drugie miejsce w konkursie architektonicznym na koncepcję przebudowy dworca autobusowego tak się spodobał miejskim planistom, że chcą kupić prawa autorskie do niego.

Chodzi o prace przygotowaną przez polsko- duńską spółkę. Nie wygrała ona konkursu, ale jej propozycje są bardzo ciekawe. – Jedną z nich jest powiększenie hali dworca po przez wybudowanie szklanej ściany na granicy peronu i terenu zielonego. Powstałaby dwukrotnie większa powierzchnia niż obecnie. To miejsce byłoby zaopatrzone w bardzo duże świetliki. Powstałaby jasna poczekalnia wśród ogromnej ilości zieleni- informuje Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta w kieleckim ratuszu. – Przekonałem prezydenta, aby kupić prawa autorskie do tej pracy. Być może w przyszłości będzie potrzeba powiększenia hali i skorzystamy z tego rozwiązania. Trwają negocjacje i wszystko wskazuje, że uda się je kupić za niewielkie pieniądze. Po ich zakończeniu podam kwotę. To bardzo interesująca praca, choć na rysunkach tego nie widać. Trend światowy jest inny niż w Polsce, uznali architekci nie skupiają się na wizualizacjach.

W piątek w ratuszu rozważano lokalizacje dworca tymczasowego, który będzie potrzebny w czasie remontu „spodka”. Są trzy propozycje, zaplecze obecnego dworca z wjazdem i wyjazdem w ulicę Gosiewskiego, ulica Czarnowska oraz plac Niepodległości przed dworcem kolejowym, na którym funkcjonuje parking.

- Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest ważniejsze komfort pasażerów, którzy będą mogli korzystać z infrastruktury dworca kolejowego, czy wygoda kierowców, którzy stracą miejsca parkingowe. Z naszych obserwacji wynika, że z parkingu codzienne korzystają te same samochody. Prawdopodobnie należą one do pracowników pobliskich firm a nie do podróżnych. Dla mnie ważniejsza jest wygoda pasażerów, którzy będą mieli miejsce do siedzenia, toaletę i dach nad głowa. W pozostałych lokalizacjach tego nie ma- dodał dyrektor. – Nie wszyscy aprobują to rozwiązane, wzbudza ono wiele emocji, ale na razie mamy przyzwolenie prezydenta na przygotowanie tego wariantu, ale to nie oznacza, że on będzie obowiązywał.

Zarząd Transportu Miejskiego przygotował wstępny plan zagospodarowania placu. Można tu wyznaczyć 7 miejsc postojowych dla autobusów, 6 na krótkotrwały postój na zabranie pasażerów oraz postój taksówek.

Przebudowa dworca rozpocznie się najpóźniej w listopadzie 2017 roku a zmodernizowany budynek ma być gotowy na 31 grudnia 2018 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie