Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Świętokrzyskie Dni Ginekologii Onkologicznej za nami

opr. Paula Goszczyńska
prof. Wojciech Rokita – konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa i dr Marcin Misiek, kierownik Kliniki Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
prof. Wojciech Rokita – konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa i dr Marcin Misiek, kierownik Kliniki Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
O tym jak skutecznie leczyć nowotwory ginekologiczne oraz jak planować rodzinę w obliczu choroby nowotworowej rozmawiali ginekolodzy z ośrodków onkologicznych i klinik ginekologicznych z całej Polski podczas I Świętokrzyskich Dni Ginekologii Onkologicznej, które odbyły się w Kielcach 20 stycznia.

Jak poinformował profesor Mariusz Bidziński z Instytutu Onkologii w Warszawie, świętokrzyski konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej, w Polsce wzrasta liczba pacjentek z chorobami narządu rodnego. Rocznie w całym kraju rozpoznaje się około 15 tysięcy nowotworów ginekologicznych. – To bardzo istotny problem. Jednak dziś dzięki temu, że powstają takie ośrodki jak Świętokrzyskie Centrum Onkologii, które oferują kompleksowe świadczenia, wyniki leczenia chorych znacznie się poprawiły – ocenia.

Kompleksowe leczenie nowotworów ginekologicznych jest możliwe w Klinice Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, która w 2016 roku (jako druga w Polsce) uzyskała certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) i tytuł ośrodka referencyjnego, uprawniający do prowadzenia podyplomowych szkoleń dla lekarzy z Unii Europejskiej w zakresie technik małoinwazyjnych (laparoskopii ginekologicznej). Jak informuje doktor Marcin Misiek, kierownik kliniki, do tej pory podczas cyklicznie organizowanych warsztatów przeszkolono ponad 300 ginekologów. Miesięcznie w tej klinice leczonych jest około 250 pacjentek, w tym ponad 80 procent kwalifikowanych jest do zabiegu chirurgicznego. Większość operacji wykonywanych jest metodą laparoskopową. - Coraz częściej leczymy nie tylko pacjentki z całej Polski, ale również z Niemiec, Szwajcarii i innych krajów Unii Europejskiej, ponieważ dzięki akredytacji ESGO nasza klinika znajduje się wśród europejskich ośrodków referencyjnych w zakresie leczenia nowotworów ginekologicznych – wyjaśnia doktor Misiek.

Druga część konferencji była poświęcona diagnostyce i leczeniu raka jajnika oraz zachowaniu płodności w chorobie nowotworowej. Jak szacuje profesor Robert Jach, kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Polsce rocznie około 1000 kobiet, które jeszcze nie miały dzieci, dotyka choroba nowotworowa. Najczęściej jest to rak piersi, rak jajnika, rak szyjki macicy. – Dobrze byłoby, żeby chociaż połowa tych pań wiedziała, że może skorzystać z metody zachowania płodności – uważa profesor Jach. Podkreśla, że im wcześniej rozpoznany nowotwór, im bardziej kompleksowo diagnozowany, tym większa szansa na skorzystanie z tej metody. Może to być zabieg oszczędzający narząd rodny, pobranie komórek jajowych i stymulowanie in vitro, czy pobranie tkanki jajników – tłumaczy. Obecnie w Polsce refundowana jest eksperymentalna metoda pobrania, mrożenia i autoprzeszczepu tkanki jajników. Jak podkreśla profesor Jach, możliwość skorzystania z tego programu daje pacjentkom nie tylko szansę na posiadanie potomstwa po zakończeniu leczenia onkologicznego, ale przyspiesza samo leczenie.

Do tej pory procedurę zachowania płodności u osób dotkniętych chorobą nowotworową realizowały wszystkie województwa poza świętokrzyskim, podkarpackim i warmińsko – mazurskim, ponieważ te trzy regiony nie dysponowały szpitalami klinicznymi, a jedynie oddziałami klinicznymi. Po ponownym przeanalizowaniu kryteriów dopuszczono również szpitale posiadające oddziały kliniczne. – W drugiej połowie roku pacjentki z województwa świętokrzyskiego będą mogły już korzystać z tego programu w oparciu o diagnostykę w Klinice Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz Klinice Ginekologii i Położnictwa Szpitala Wojewódzkiego w Kielcach – poinformował profesor Wojciech Rokita, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa.
Statystyka zachorowań na nowotwory w województwie świętokrzyskim za rok 2014 to najbardziej aktualne dane ze Świętokrzyskiego Biura Rejestracji Nowotworów. I tak liczba zachorowań na raka piersi wynosiła 510, na raka trzonu macicy – 220, na raka jajnika – 146 oraz na raka szyjki macicy – 86.

Organizatorami I Świętokrzyskim Dni Ginekologii Onkologicznej były: Świętokrzyski Oddział Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Radomski Oddział Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie