Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Interesująca dyskusja o zbrodniach komunistycznych w Kielcach

Tomasz Trepka
Kilkudziesięciu historyków i prawników z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, a nawet Australii dyskutowało w Kielcach o zbrodniach wymiaru sprawiedliwości w latach 1944-1989. Spotkanie odbyło się w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych.

Organizatorzy konferencji „Zbrodnie sądowe w latach 1944-1989. Konformizm czy relatywizm moralny środowisk prawniczych?” podkreślili, że podstawowe cele konferencji koncentrowały się wokół wymiany poglądów, opinii oraz doświadczeń przedstawicieli świata nauki oraz wymiaru sprawiedliwości.

– Głównym przedmiotem wystąpień była analiza i poszerzenie wiedzy o organach sądowych PRL-u, obowiązującym systemie prawnym oraz zadaniach i roli odgrywanej w polityce umacniania ustroju komunistycznego. Naszym celem stała się również charakterystyka istniejącego dorobku naukowego oraz wskazanie, czy też zweryfikowanie, dostępnych źródeł dotyczących instytucji wymiaru sprawiedliwości w kontekście tzw. zbrodni sądowych w latach 1944-1989. Ważne znaczenie miało także ukazanie zaangażowania organów państwa w eliminowaniu organizacji niepodległościowych oraz prezentacja indywidualnych postaw sędziów, prokuratorów, adwokatów czy też przedstawicieli organów siłowych PRL-u, także w aspektach regionalnych. Wartością dodaną było nakreślenie nowych obszarów badawczych dotyczących tej tematyki – powiedział doktor Dariusz Palacz z Wyższej Szkoły Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych imienia profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach.

Doktor Michał Wenklar z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, podkreślił jak ważne miejsce zajmuje badanie wymiaru sprawiedliwości. – Problem działalności wymiaru sprawiedliwości jest niezwykle istotny. Ważne, by próbować odpowiedzieć na pytania: jak mechanizmy oraz system powołany do wymierzania sprawiedliwości w warunkach państwa totalitarnego stał się narzędziem niesprawiedliwości. Mimo pojawienia się kolejnych publikacji z tego zakresu nadal są płaszczyzny, które wymagają uwypuklenia. Dotyczy to zwłaszcza takich tematów jak organizacja systemu sądowego, źródła prawa, a zwłaszcza relacji między systemem sądowym, a aparatem bezpieczeństwa i partią komunistyczną – powiedział historyk.

Jak podkreślił doktor habilitowany Anatolij Drabowski, Rektor Winnickiego Kooperatywnego Instytutu temat komunistycznego wymiaru sprawiedliwości jest ważny zarówno dla Polski, jak i Ukrainy. – Dla nas wszystkich obecnych na konferencji jest niezwykle istotne odpowiednie wyświetlenie wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie komunistyczne. Równie ważna jest pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, by nigdy w przyszłości się one nie powtórzyły – powiedział badacz z Ukrainy.
Na konferencji nie zabrakło tematów lokalnych, jak chociażby dotyczących walki wymiaru sprawiedliwości na Kielecczyźnie prowadzonej z organizacjami niepodległościowymi po 1945 roku oraz postawy prokuratora Jana Wrzeszcza, który starał się dociec prawdziwych przyczyn oraz przebiegu pogromu kieleckich Żydów w lipcu 1946 roku.

Organizatorami przedsięwzięcia były Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych imienia profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach oraz Winnicki Instytutu Kooperatywny w Winnicy.
Patronat honorowy nad konferencją objęły Okręgowa Izby Adwokacka w Kielcach, Okręgowa Izby Radców Prawnych w Kielcach, Prezes Sądu Okręgowego w Kielcach, Prokurator Okręgowy w Kielcach oraz Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018 w Świętokrzyskiem. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów



QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny, wybierz miss studniówki

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski. Najważniejsze informacje z kraju

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie