Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielce. Ze smogiem będą walczyć za pomocą... dronów

Mateusz Kołodziej
dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich i środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Sławomir Neugebauer, marszałek Adam Jarubas i kielecki radny Dawid Kędziora z dronem „Bielik”.
dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich i środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Sławomir Neugebauer, marszałek Adam Jarubas i kielecki radny Dawid Kędziora z dronem „Bielik”. archiwum
Stowarzyszenie z Kielc zbada nim jakość powietrza nad miastem, a Urząd Marszałkowski wykorzysta go nie tylko w tym celu, ale także do tworzenia map geodezyjnych i sprawdzania, czy dobrze wykonano termomodernizację obiektów. Drony, bo o nich mowa, są teraz w centrum uwagi samorządów i różnych instytucji.

Wszystko zaczęło się kilkanaście dni temu, gdy nad regionem stwierdzono rekordowo wysokie stężenie pyłów w powietrzu. Smog stał się na tyle poważnym tematem, że walkę z nim zapowiedziało wiele osób. Wśród nich znaleźli się między innymi członkowie Stowarzyszenia Przyjazne Kielce. Zapowiedzieli wypożyczenie drona (model „Bielik”), by za jego pomocą zbadać jakość powietrza.

- Jesteśmy po rozmowach z firmą z Warszawy, która oferuje taki sprzęt. Czekamy na większe mrozy, bo wtedy nasze badanie będzie skuteczniejsze. Sprawdzimy zawartość pyłów w powietrzu w 10 miejscach na terenie Kielc – mówi Dariusz Gacek, wiceprezes Przyjaznych Kielc. Dodaje, że będzie to kosztować od 2 do 4 tysięcy złotych.

Ta firma to Dron House. Okazuje się, że rozmowy z nią prowadzi także Urząd Marszałkowski w Kielcach. Jak informuje marszałek Adam Jarubas, który w poniedziałek spotkał się z przedstawicielami firmy, chodzi o poświęcony biogospodarce projekt Interreg, na który samorząd województwa otrzymał już dofinansowanie. Przewidziany jest w nim między innymi zakup drona. Program realizowany ma być wspólnie z Finlandią, Łotwą i Estonią.

- Rozmawialiśmy o różnych metodach wykorzystywania drona do jakże popularnego ostatnio tematu jakości powietrza. Wstępnie ma on badać jakość powietrza między innymi nad naszymi uzdrowiskami w Busku Zdroju, Solcu Zdroju, czy niebawem także w Kazimierzy Wielkiej - mówi marszałek.

Samorząd województwa rozmawia z firmą także o innych zastosowaniach drona. – Bo dron to urządzenie, do którego można podłączyć też inne tak zwane sensory, nie tylko czujnik do badania powietrza. Do drona można zainstalować kamerę cyfrową do filmów i zdjęć, kamerę termowizyjną czy kamerę na bliską podczerwień – wyjaśnia Sebastian Banaszek z firmy Dron House. Dodaje, że ich zastosowanie jest bardzo pomocne. – Za pomocą drona wyposażonego w kamerę cyfrową można tworzyć bardzo dokładne mapy geodezyjne. Z kolei kamera termowizyjna pozwoli ocenić, czy termomodernizacje budynków zostały starannie wykonane – podkreśla. – Natomiast dron z kamerą na bliską podczerwień może być wykorzystywany w rolnictwie. Taka kamera pozwala na bardzo dokładne zbadanie zawartości chlorofilu w roślinach. Dzięki takiemu badaniu rolnik będzie wiedział, jak duża część roślin będzie wymagała dodatkowego nawożenia. To między innymi przekuje się na wydanie przez niego mniejszej ilości pieniędzy na nawozy – dodaje Sebastian Banaszek.

Jak dowiedzieliśmy się od Sebastiana Banaszka, w ostatnich kilkunastu dniach z prośbą o wypożyczenie drona z firmą Dron House kontaktowało się wiele samorządów i instytucji z całego kraju, w tym też kilka z naszego regionu. – Ile dokładnie? To tajemnica firmy, bo konkurencja nie śpi – kończy Sebastian Banaszek.
Bartłomiej Bitner

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie