Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klinice Chirurgii Naczyniowej w Kielcach skończyły się pieniądze. Grozi jej zamknięcie

Luiza Buras-Sokół
Likwidacja lub włączenie w struktury Kliniki Chirurgii Ogólnej - taki scenariusz dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przewiduje dla Kliniki Chirurgii Naczyniowej. Powodem jest zbyt niski zdaniem lecznicy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przeznaczone na rok środki finansowe - 5 milionów złotych, skończyły się w czerwcu.

ZOBACZ także:
Terapia komórkami macierzystymi. Dlaczego warto przechowywać krew pępowinową?

(Dostawca: x-news)

Ratują życie

- Z uwagi na fakt, że większość pacjentów na chirurgię naczyniową Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach jest przyjmowanych w trybie pilnym, kontrakt przyznany na leczenie, ze względu na ogromne zapotrzebowanie na te świadczenia, został skonsumowany w całości już na początku czerwca - informuje Anna Mazur-Kałuża, rzeczniczka prasowa szpitala.

Jak podkreśla kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej doktor Jarosław Miszczuk, większość, bo aż 75 procent zabiegów to operacje w stanach zagrożenia życia. – Część zabiegów jest takich, że można odwlec je o dwa, trzy dni, ale nie o dwa tygodnie, bo wówczas chory straci nogę – podkreśla Jarosław Miszczuk. Doktor opowiada też o dylematach, dotyczących tego, czy lekarz może odesłać do domu chorego z 7-centymetrowym tętniakiem, gdy ryzyko jego pęknięcia waha się w granicach 60-70 procent.

Szpital nie ukrywa, że trudności finansowe kliniki wpływają na ogólną rentowność całej placówki, a kontrakt na poziomie 5 milionów złotych rocznie nie pozwala na wiele więcej, niż finansowanie doraźnych procedur ratujących życie, podczas gdy ambicją kliniki jest także rozwijanie wysoko specjalistycznych i zaawansowanych zabiegów naczyniowych.

Trwają rozmowy
Jak informuje Beata Szczepanek, rzeczniczka prasowa świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, kontrakt chirurgii naczyniowej jest jednym z wyższych. - Planowe operacje wykonywane w klinice powinny być rozkładane w ciągu roku zgodnie z przeznaczonymi środkami. Rozmowy z dyrekcją Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, jak i z kierownictwem Kliniki Chirurgii Naczyniowej dotyczące dalszego finansowania tych świadczeń wciąż trwają - mówi Beata Szczepanek i dodaje, że wiele wyjaśni bilans półrocza. - Dzięki niemu będziemy mieli wiedzę, jakie świadczenia zostały wykonane. Jeśli chodzi o procedury ratujące życie, nie zdarzyło się, by fundusz nie zapłacił za nadwykonania - zapewnia rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie