Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lektorzy z Kielc są najlepsi w Polsce. Pojadą do Turynu [WIDEO, zdjęcia]

Dorota Kułaga
Najlepsi lektorzy i ich mamy - Monika Młynarczyk z Mateuszem i Małgorzata Wójcik z Mateuszem.
Najlepsi lektorzy i ich mamy - Monika Młynarczyk z Mateuszem i Małgorzata Wójcik z Mateuszem. Krzysztof Krogulec
Wspaniały sukces odnieśli lektorzy z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kielcach. Zajęli pierwsze dwa miejsca w finale konkursu liturgicznego w Krakowie.

- Pół roku temu został rozpisany konkurs liturgiczny prowincji świętego Jacka. Nasi lektorzy mieli się do niego przygotować. W lutym były eliminacje na szczeblu parafialnym, a kilka dni temu w Krakowie w obecności najwyższych przełożonych finał z udziałem najlepszych 13 lektorów z placówek salezjańskich z Polski. I nasi lektorzy spisali się na medal, zajęli pierwsze dwa miejsca - z zadowoleniem mówił ksiądz Jerzy Szkiert z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kielcach.

Były też pytania o komunię i... wino mszalne

Lektorzy musieli się wykazać dużą wiedzą liturgiczną. Wygrał Mateusz Wójcik, a drugi był niewidomy Mateusz Młynarczyk, który teksty czytał Alfabetem Braille’a. Co warto podkreślić, był jedynym niewidomym lektorem z Polski, który wziął udział w tym konkursie.

- Pytania były podchwytliwe, ale jeśli dokładnie się przeczytało materiały, to można było na nie odpowiedzieć - mówił Mateusz Wójcik.

Jakie to były pytania? - Z zakresu Eucharystii. Na przykład, czy można dwa razy w ciągu dnia przyjmować komunię - wyjaśniał Mateusz Młynarczyk. - Jakiego wina się używa do mszy - dodał z uśmiechem Mateusz Wójcik.

W nagrodę lektorzy z Kielc w czerwcu pojadą na tydzień do Turynu. Do kolebki świętego Jana Bosko i świętego Dominika Savio. - Tam się wszystko zaczęło, ksiądz Bosko tam zaczynał swoją posługę. A teraz my tam jedziemy, zobaczyć jak było. Na pewno będzie to dla nas duże przeżycie - podkreślił Mateusz Wójcik.

Czyta Alfabetem Braille’a. Nabrał już doświadczenia

Jak długo służą przy ołtarzu? - Ja osiem lat, najpierw byłem ministrantem, teraz jestem lektorem. Zachęcił mnie do tego ksiądz, gdy chodził po kolędzie. Po kilku dniach dołączył do mnie młodszy brat - wyjaśnił Mateusz Wójcik. - A ja od sześciu lat, cały czas w tej parafii. Od 2012 roku jestem tu regularnie, przynajmniej dwa razy w miesiącu czytam teksty Alfabetem Braille’a. Na pewno wymaga to trochę pracy, ale już kilka lat czytam i nabrałem doświadczenia - mówi Mateusz Młynarczyk.

Nie wyobrażają sobie życia bez służby przy ołtarzu

Na pytanie czym jest dla nich służba przy ołtarzu, Mateusz Wójcik odpowiada z przekonaniem: - To pomaga w życiu. Po modlitwie czuje się ulgę, wewnętrzny pokój. - Na pewno dodaje też siły. Bez tej służby nie wyobrażam sobie teraz życia. Czegoś by mi brakowało - przyznał Mateusz Młynarczyk, któremu przy ołtarzu i na wyjazdach często pomaga Michał Wójcik, młodszy brat Mateusza.

Razem chodzą na mecze Korony. - Jesteśmy zagorzałymi kibicami. Nie odpuszczamy żadnego spotkania w Kielcach. Teraz wybieramy się na spotkanie z Zagłębiem Lubin, kończące sezon, i liczymy na wygraną - powiedział Mateusz Młynarczyk, który uczy się w Liceum Ogólnokształcącym imienia Cypriana Kamila Norwida w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie