Park Wodny powstanie w Dolinie Silnicy w Kielcach. Tak...

  Park Wodny powstanie w Dolinie Silnicy w Kielcach. Tak będzie wyglądął

  Agata Kowalczyk

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Projekt Parku Wodnego w Kielcach.
  1/11
  przejdź do galerii

  Projekt Parku Wodnego w Kielcach. ©Dawid Łukasik

  Kaskada między oczkami wodnymi, podesty do spacerowania, a między nimi szeroki mostek z obniżeniami do siedzenia z nogami zanurzonymi w rzece, tak ma wyglądać Park Wodny, który powstanie w Dolinie Silnicy w Kielcach, na terenach podmokłych.


  W piątek Urząd Miasta Kielce rozstrzygnął konkurs architektoniczny na przygotowanie koncepcji zagospodarowania terenu w Dolinie Silnicy, między ulicami Pocieszka a Jarzębinową. Chodzi o podmokły obszar o powierzchni około 2,5 hektara, z oczkami wodnymi, zarośnięty szuwarami. Teraz nie da się tam wejść, czy wjechać sprzętem, aby skosić trawę.

  Autor zwycięskiej pracy, Jakub Heciak z Kielc proponuje jeden brzeg Silnicy uregulować, a drugi zostawić naturalny. Oba brzegi połączył drewnianym szerokim mostkiem, bez barierek, na którym będzie można usiąść i zanurzyć nogi w wodzie. Oczka wodne i brzegi rzeki, a także kanał, który musi być poszerzony, aby zasilał oczka połączył siecią pomostów do spacerowania.

  Na konkurs wpłynęło 8 prac. – Wszystkie koncepcje są ciekawe i poprawnie wykonane. U zwycięzcy spodobało się nam podejście do tematu – mówi dyrektor Wydziału Spraw Przestrzennych w kieleckim ratuszu, Artur Hajdorowicz. – Autorzy nie chcą ingerować w naturę, ale ładnie wkomponowali się w nią. Rzeka zwykle ma zarośnięty brzeg, a Silnica w tym miejscu płynie przez łąkę. Pamiętam z dzieciństwa, jak tu spacerowałem, woda w Silnicy tak ładnie przechodziła w... kaczeńce. Autorzy chcą zachować ten krajobraz i przywrócić zakola rzeki. W tej pracy są też kontrowersyjne elementy, jak drewniane altany, które tu nie pasują i z nich zrezygnujemy.

  Komisja jedną pracę wyróżniła, w której spodobały się poszczególne elementy. Jej autorką jest Urszula Paluch z Kielc. Komisję urzekł bród wodny, czyli stopnie wystające z rzeki, po których można przejść. Zauroczyła ją także kaskada wodna oraz finezyjne zabezpieczenie ujść kanału.

  - Między oczkami wodnym poza siecią pomostów z pracy zwycięskiej wybudujemy kaskadę wodą- informuje Ryszard Muciek, dyrektor Wydziału Zarządzania Usługami Komunalnymi w ratuszu. – Chcemy też wykorzystać pozostałe dwa elementy z wyróżnionej pracy. Zgodnie z regulaminem, przyznaliśmy nagrodę główną w wysokości 70 tysięcy złotych oraz jedno wyróżnienie, w wysokości 7 tysięcy złotych. Nagroda jest wysoka, ponieważ jest to zakup praw autorskich, co daje nam swobodne wykorzystanie obu koncepcji w całości lub tylko ich elementów – tłumaczy dyrektor Hajdorowicz. – Zwykle w konkursach nagroda pieniężna jest dużo mniejsza, ponieważ zwycięzca dostaje zlecenie wykonania projektu. Tutaj tak nie jest, stąd wysoka nagroda pieniężna.

  Miasto chce zrealizować koncepcję w przyszłym roku, jeśli znajdzie pieniądze na projekt i wykonanie prac. – Liczymy na unijny program albo dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – przyznaje dyrektor Muciek. – Szkoda, że pełna dokumentacja już nie jest gotowa, bo akurat trwa nabór wniosków do programu, z którego moglibyśmy skorzystać, ale może będzie następny.


  Czytaj także

   Komentarze (39)

   Wszystkie komentarze (39) forum.echodnia.eu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Wideo

   Galerie zdjęć

   Polecamy

   Wysyp grzybów! Zobacz zdjęcia Czytelników

   Wysyp grzybów! Zobacz zdjęcia Czytelników

   Znani na grzybach. Zobacz zdjęcia

   Znani na grzybach. Zobacz zdjęcia

   Zapal Znicz Pamięci. Zobacz kolejne odcinki z cyklu Nasza Historia

   Zapal Znicz Pamięci. Zobacz kolejne odcinki z cyklu Nasza Historia

   Gry On Line - Zagraj Reklama