Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijani pacjenci wrócą do dawnej izby wytrzeźwień w Kielcach

Iwona Rojek
Krzysztof Adamski, kierownik Ośrodka Interwencyjno-Terapeutycznego prezentuje salę, w której mogą trzeźwieć pijani.
Krzysztof Adamski, kierownik Ośrodka Interwencyjno-Terapeutycznego prezentuje salę, w której mogą trzeźwieć pijani. Dawid Łukasik
Wreszcie może się skończyć problem z pijanymi pacjentami przywożonymi na Szpitalny Oddział Ratunkowy w szpitalu wojewódzkim na kieleckim Czarnowie. W piątek po południu podpisano stosowną umowę. Pijani mogą być przewożeni do dawnej izby wytrzeźwień na ulicę Żniwną w Kielcach. Koszty pobytu ma pokrywać miasto Kielce.

W miniony piątek Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, w imieniu miasta Kielce, prowadzący przy ulicy Żniwnej Ośrodek Interwencyjno-Terapeutyczny na miejscu dawnej Izby Wytrzeźwień podpisał umowę z szefami jednostek reprezentujących instytucje marszałka województwa - Andrzejem Domańskim, dyrektorem szpitala wojewódzkiego na kieleckim Czarnowie, Dorotą Adamczyk Krupską, kierownikiem działającego w szpitalu wojewódzkim Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Martą Solnicą, szefem Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego na przywożenie pijanych właśnie do ośrodka usytuowanego na Żniwnej.

- To jest jak najbardziej zasadne, bo u nas w Punkcie Pomocy Doraźnej często są wolne miejsca, mamy 15 łóżek, a karetki wożą chorych pod wpływem alkoholu niepotrzebnie do szpitala - mówi Krzysztof Adamski, kierownik Ośrodka Interwencyjno-Terapeutycznego.

- Całą dobę dyżuruje u nas lekarz i felczer, którzy mogą udzielić pomocy pijanym. W tej umowie zawarliśmy nawet takie porozumienie, że pijany mający jakiś cięższy uraz, po udzieleniu mu pomocy w oddziale ratunkowym, zszyciu rany, czy wykonaniu tomografu może wrócić na nasz koszt do ośrodka przy ulicy Żniwnej, żeby nie blokował miejsca w szpitalu - dodaje.

Anna Mazur Kałuża rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego mówi , że faktycznie w piątek została podpisana bardzo ważna umowa rozwiązująca istniejący konflikt. - W jej świetle, pacjenci, których stan nie zagraża zdrowiu lub życiu, znajdujący się w stanie upojenia alkoholowego, będą karetkami transportowani do Ośrodka Interwencyjno-Terapeutycznego na Żniwną - informuje rzecznik. - Liczymy na owocną współpracę. Oczywiście jesteśmy bardzo zadowoleni z tej inicjatywy. Umowa została dopiero podpisana, czas pokaże jak to rozwiązanie będzie funkcjonować w praktyce. Ważne, że został zrobiony taki krok, podjęto konkretne decyzje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie