Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądne dni kandydatów na radców i adwokatów

Paweł Więcek
Radny Rady Gminy Miedziana Góra, Piotr Rogula, zdaje w tym roku egzamin radcowski. Wieczorami w przerwach między kolejnymi dniami testów zamiast odpoczywać... ugruntowuje swoją wiedzę.
Radny Rady Gminy Miedziana Góra, Piotr Rogula, zdaje w tym roku egzamin radcowski. Wieczorami w przerwach między kolejnymi dniami testów zamiast odpoczywać... ugruntowuje swoją wiedzę.
Od wtorku w całym kraju trwa maraton pisemnych egzaminów radcowskich i adwokackich. Przed komisjami w Kielcach o uzyskanie tytułów zawodowych ubiegają się w sumie 134 osoby.

Aplikanci rozwiązali już kazusy, czyli zadania z zakresu prawa karnego oraz cywillnego. W czwartek zmierzą się z prawem gospodarczym.

To sądne dni dla osób, które odbyły aplikację radcowską oraz adwokacką. Sukces na egzaminie gwarantuje otrzymanie tytułu oraz uprawnia do reprezentowania klientów przed sądami. Wpisanie na listę radców prawnych oraz adwokatów wiąże się nie tylko z prestiżem, ale także wyższymi zarobkami.

W tym roku Ministerstwo Sprawiedliwości wyznaczyło termin obu egzaminów na dni od 15 do 18 marca. Zarówno w przypadku aplikantów radcowskich, jak i adwokackich „prawnicza matura” składa się z pięciu części. We wtorek rozwiązywano zadania z zakresu prawa karnego. Środa upłynęła pod znakiem zagadnień dotyczących prawa cywilnego lub rodzinnego. W czwartek prawnicy będą głowić się nad kazusem z obszaru prawa gospodarczego. W piątek, na zakończenie maratonu egzaminacyjnego sprawdzą swoją wiedzę na płaszczyźnie prawa administracyjnego oraz zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki.

Egzamin jest wyczerpujący. Każdego dnia aplikanci zaczynają pisanie prac o godzinie 10. We wtorek i środę testy trwały do godziny 16. Tak samo będzie w czwartek. Z kolei w piątek sesja zakończy się o godzinie 18.

Zdaje 78 aplikantów
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Kielcach zorganizowała egzamin w hotelu Best Western w Kielcach. Do rozwiązywania kazusów przystąpiło 78 osób z regionu świętokrzyskiego oraz niektórych powiatów byłych województw radomskiego i tarnobrzeskiego, w tym z Radomia oraz Tarnobrzega.

- Zadbaliśmy o specjalne warunki dla osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku inwalidzkim. Widać dużą determinację u tego pana w straniach o uzyskanie uprawnień - mówi mecenas Halina Matys, członek prezydium rzecznik prasowy Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach.
Statystyki z poprzedniego roku mogą napawać adeptów optymizmem. - W 2015 roku na 105 osób zdało 88 osób, co stanowi 85 procent - mówi mecenas Halina Matys.

56 nowych adwokatów?
Na egzamin zorganizowany przez Okręgową Radę Adwokacką w Kielcach zapisało się 56 osób. - Czy to dużo? Jeżeli popatrzymy na to, że teoretycznie wszyscy mogą zdać i przybędzie 56 adwokatów, to bardzo dużo. Wszystko zależy od stopnia trudności tematów, które opracowuje Ministerstwo Sprawiedliwości - mówi mecenas Edward Rzepka, dziekan Okregowej Rady Adwokackiej w Kielcach.
Testy po raz kolejny odbywają się w ośrodku Castor w Kielcach. Biorą w nich udział także aplikanci z samorządu adwokackiego w Radomiu.

Jak podkreśla były dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach, mecenas Jerzy Zięba, średnia zdawalność egzaminu na przestrzeni ostatnich lat kształtuje się na poziomie 70-80 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie