Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog wrócił nad Kielce i region. - Nie ma czym oddychać! - alarmują czytelnicy

red. PB
Smog znów nad Kielcami. Rekordowe zanieczyszczenie powietrza mieliśmy w niedzielę, 8 stycznia w Kielcach.
Smog znów nad Kielcami. Rekordowe zanieczyszczenie powietrza mieliśmy w niedzielę, 8 stycznia w Kielcach. archiwum
W poniedziałek późnym wieczorem do redakcji Echa Dnia e-maile słali Czytelnicy zaniepokojeni stanem powietrza w Kielcach. - Dziś znowu na Ślichowicach II nie ma czym oddychać, a smog przez układy wentylacyjne wdziera się do mieszkań - alarmował pan Artur. We wtorkowy poranek i przedpołudnie stężenie szkodliwych pyłów rosło!

ZOBACZ TAKŻE:
Jak smog wpływa na zdrowie?

(Dostawca: x-news)

Natychmiast sprawdziliśmy sygnały. O 23 stężenie szkodliwego pyłu PM10 wynosiło w Kielcach znowu 500 procent!

Smog wrócił nad Kielce i region. - Nie ma czym oddychać! - alarmują czytelnicy

We wtorek nad ranem kolejna wiadomość: - Ponownie fatalna jakość powietrza w Kielcach, piszcie o tym, ostrzegawczo... - mailował pan Sylwek. Przed południem otrzymaliśmy kolejną wiadomość od czytelnika. - Oto jak do powstawania smogu w Kielcach przyłącza się jedno z kieleckich przedsiębiorstw. W całej okolicy unosi się zapach palonej gumy, jest nie do zniesienia, gryzący w gardło. Sytuacja powtarza się praktycznie codziennie od początku mroźniejszej aury - napisał internauta. Nadesłał też zdjęcia i nagranie. Sprawę już przekazaliśmy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który zapowiedział interwencję.

Firma odniosła się do interwencji Czytelnika następująco: "Informujemy, że nasza firma wyposażona jest w nowoczesne piece sterowane elektronicznie do spalania miału węglowego. Opał jest zakupiony w I klasie jakości w kieleckim składzie opału. Informujemy, iż w piecach nie spalamy żadnych odpadów, również pochodzenia gumowego. Zdjęcie zostało wykonane kilka dni temu w godzinach porannych podczas przerusztowania paleniska pieca".

W Kielcach we wtorek o godzinie 7 pomiar wykazał stężenie pyłu PM10 242-procentowe, zaś także szkodliwego PM2,5 - 432 procent. Co gorsza - zanieczyszczenie szkodliwymi pyłami rosło, o 9 stężenie PM10 wynosiło 352 procent, zaś PM 2,5 - 600 procent. Wyniki badania stężenia o godzinie 10 były jeszcze wyższe i wynosiły 360 procent w przypadku PM10 oraz 620 procent w przypadku PM2.5.

Zanieczyszczenie powietrza w Kielcach o godzinie 9.
Zanieczyszczenie powietrza w Kielcach o godzinie 9.

Normy zostały kilkukrotnie przekroczone nie tylko w stolicy województwa, fatalna sytuacja jest także w wielu innych miastach i miejscowościach województwa. Najwyższe stężenie we wtorek rano wykazała stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowisk w Nowinach w powiecie kieleckim - 558 procent. Niewiele mniej odnotowała stacja w Połańcu - 420 procent. Trzy godziny później stężenie było niewiele mniejsze. O 10 w Nowinach stężenie PM10 wyniosło 554 procent, w Połańcu - 294 procent PM 10 oraz 276 procent PM2.5, zaś w Małogoszczu stężenie PM10 wyniosło 246 procent, a PM2.5 - 376 procent!

Wieczorem sytuacja się poprawiła. W Kielcach stężenie pyłu PM10 wynosiło 95 procent.

Po godzinie 21 znów odnotowano wzrost. W Kielcach PM10 - 266 procent. W Nowinach - 298 procent. Niepokojąco wzrósł też wskaźnik PM2.5.

Smog wrócił nad Kielce i region. - Nie ma czym oddychać! - alarmują czytelnicy
Zestawienie stężanie szkodliwych pyłów o godzinie 10.
Zestawienie stężanie szkodliwych pyłów o godzinie 10.

Smog poważnie szkodzi naszemu zdrowiu. Powinniśmy ograniczyć do minimum przebywanie na powietrzu. Uważać powinny szczególnie kobiety w ciąży, dzieci, starsi, osoby chorujące na astmę, choroby, skóry, oczu i krążenia. - Smog jest zawiesiną szkodliwych pyłów i gazów takich jak ozon, które są zawieszone w powietrzu - tłumaczyła Elżbieta Kołodziej, specjalista pediatra, pulmonolog ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii. - Przy takiej pogodzie jaką mamy obecnie, wszystkie szkodliwe cząstki, takie jak tlenek siarki czy azotu wydzielające się z pieców o nieprawidłowym ogrzewaniu „zalegają” w powietrzu, którym oddychamy - wyjaśnia doktor Kołodziej. Dodawała, że szkodliwość powietrza zależy przede wszystkim od tego, jakie cząstki w nim zalegają. - Trzeba wiedzieć, że te „najmniejsze” przenikają nie tylko do układu oddechowego ale także do krwiobiegu, co może wywoływać olbrzymie problemy u osób chorych kardiologiczne.

Smog wrócił nad Kielce i region. - Nie ma czym oddychać! - alarmują czytelnicy

Przypomnijmy, że po raz pierwszy normy smogu zostały przekroczone wielokrotnie w naszym województwie w weekend 7-8 stycznia. W niedzielę, 8 stycznia o godzinie piątej stacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach zanotowała potężne stężenie pyłu zawieszonego PM10, który wynosił w Kielcach 626 mikrogramów na metr sześcienny.

Przez te kilkudniowe problemy zdecydowanie więcej osób uskarżało się na dolegliwości zdrowotne. - W tamten weekend wielu moich pacjentów częściej zgłaszało dolegliwości górnych dróg oddechowych. Mieliśmy też więcej zapaleń krtani u dzieci - przyznawała doktor Kołodziej. Wyjaśniała, że problem dał się też we znaki osobom z astmą, które teraz skarżą się na duszący kaszel oraz na ból głowy. Problemy w obecnej sytuacji mogą się powtórzyć.

Kolejne zgłoszenia o stanie powietrza oraz zdjęcia smogu unoszącego się w Kielcach, miastach i miejscowościach regionu mogą Państwo nadsyłać na nasz adres e-mail [email protected]

Atrakcyjne mieszkanie może być Twoje. Wystarczy 29 złotych

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie