Światowy Dzień Chorego. Modlitwa za chorych i konferencja w...

  Światowy Dzień Chorego. Modlitwa za chorych i konferencja w kieleckim hospicjum [ZDJĘCIA]

  /MAT/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Światowy Dzień Chorego. Modlitwa za chorych i konferencja w kieleckim hospicjum [ZDJĘCIA]
  1/24
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Krogulec

  Dziesiątki osób uczestniczyły w uroczystej mszy świętej, a potem konferencji w hospicjum imienia świętej Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów XXVI Światowego Dnia Chorego.
  W samo południe w kaplicy hospicjum odprawiona została uroczysta msza święta, w której kapłani, podopieczni kieleckiego hospicjum, goście i pracownicy hospicjum modlili się o zdrowie dla osób przebywających w placówce. Nabożeństwu przewodniczył biskup kielecki, Andrzej Kaleta.

  Po mszy goście przenieśli się do głównej auli hospicjum, gdzie przez kilka dobrych godzin mówiono o problemach starszych ludzi, o pracy hospicjów, czy wolontariuszach, którzy zgłaszają się do pracy na ochotnika.
  Swoje prelekcję wygłosili: ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas diecezji kieleckiej, ksiądz Robert Kowalski, dyrektor Caritas diecezji radomskiej, ksiądz Sylwester Iwan, kapelan Wojewódzkiego Szpital Zespolonego w Kielcach oraz Artur Drobniak, lekarz medycyny paliatywnej.

  Ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej przypomniał, że chorych, którzy wymagają nieustannej pomocy i kwalifikują się do hospicjum wciąż przybywa. - Ta potrzeba towarzyszy nam nieustannie i ciężko przed tym uciec. My nie chcemy z resztą uciekać przed tymi problemami, ale w odpowiedzialny sposób stawić im czoła. Już w 1996 roku powstało hospicjum w Miechowie. Kilka lat później w Kielcach powstało hospicjum domowe, a od kilku lat funkcjonuje to hospicjum stacjonarne, w którym się znajdujemy imienia świętej Matki Teresy z Kalkuty. Posiada on dwa odziały. W pierwszym znajduje się 27 łóżek dla podopiecznych, a na drugim szesnaście. To duża skala pomocy, ale niestety, nadal nie wystarcza. Nie raz mamy trudne sytuacje, bo musimy prosić o chwilę cierpliwości, poczekania nawet kilkunastu dni - przyznaje dyrektor Caritas diecezji kieleckiej. Dyrektor Caritas diecezji radomskiej, ksiądz Robert Kowalski zaznaczył przybliżył natomiast statystyki zachorowań na raka na przestrzeni 30 lat. W 1980 roku takich zachorowań w Polsce było nieco ponad 64 tysiące, natomiast 30 lat później - w 2010 roku już 140 tysięcy.

  Sporo mówił też o wolontariuszach pracujących w hospicjach. - Wolontariusz nie zawsze musi być profesjonalistą. On musi umieć utulić, wypełnić pustkę w życiu chorej osoby - mówił ksiądz Kowalski.
  Dodajmy, że oprócz kieleckiego hospicjum, na terenie województwa świętokrzyskiego działa sześć hospicjów stacjonarnych. Są to: Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Gomed w Ostrowcu Świętokrzyskim, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny im. Władysława Biegańskiego w Jędrzejowie, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sandomierzu, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Dom Ulgi w Cierpieniu imienia Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

  QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

  Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

  Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

  O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

  Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

  Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]
  ZOBACZ TAKŻE: FAB LAB. Cyfrowe laboratorium dla najmłodszym  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Pochwal się swoim ogrodem lub balkonem. Przyślij zdjęcia

  Pochwal się swoim ogrodem lub balkonem. Przyślij zdjęcia

  KIELCE - Raj dla dzieci !

  KIELCE - Raj dla dzieci !

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!