Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie. Duże pieniądze trafią do średnich miast

Mateusz Kołodziej, Ewa Łukomska
Ministerstwo Rozwoju przygotowało program wsparcia miast średniej wielkości. W ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, opracowano pakiet działań, które mają wspomóc władze tych ośrodków w ich aktywizacji. Na ten cel przeznaczono łącznie aż 2,5 miliarda złotych.

SPRAWDŹ. Czy to dobry moment na inwestycje w akcje?

Ministerstwo Rozwoju przygotowało program wsparcia miast średniej wielkości. W ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, opracowano pakiet działań, które mają wspomóc władze tych ośrodków w ich aktywizacji. Na ten cel przeznaczono łącznie aż 2,5 miliarda złotych.

Skorzysta wiele miast

W województwie świętokrzyskim na pomoc może liczyć osiem miast. Będą to: Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Staszów, Jędrzejów, Końskie, Skarżysko-Kamienna, Sandomierz oraz Busko-Zdrój. Program nie obejmie natomiast czterech stolic powiatów, takich jak Pińczów, Kazimierza Wielka, Włoszczowa i Opatów.

- Program został podzielony na dwie części. W pierwszym etapie skupimy się na dystrybucji tych środków finansowych, które obecnie są do wzięcia w ramach krajowych programów operacyjnych. Następny, jeszcze nie rozpoczęty etap wiąże się z uruchomieniem kolejnych środków. Samorządy będą mogły je wykorzystać w celu realizacji najbardziej podstawowych potrzeb inwestycyjnych, takich jak kanalizacja czy wodociągi. Na razie jednak mówimy wyłącznie o pierwszym etapie - informuje Jacek Sułek, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Co ciekawe, rządowa pomoc będzie się wiązać nie tylko z przyznaniem samorządom dofinansowań. Ministerstwo Rozwoju, chcąc ściągnąć dużych inwestorów do średnich miast, planuje zwolnić ich z płacenia podatków PIT i CIT.

Władze już snują plany

Pośród miejscowości, które będą mogły starać się o finansowe wsparcie znalazł się Jędrzejów. Burmistrz miasta, Marcin Piszczek, nie kryje zadowolenia z faktu, że ośrodek trafił na listę. - Cieszy mnie to, że ktoś w końcu dostrzegł problemy takich miast jak Jędrzejów. Do tej pory czuliśmy się pozostawieni sami sobie. Ogromne piętno na naszym mieście odcisnęła transformacja systemowa, która przyczyniła się do upadku największych zakładów przemysłowych - mówi burmistrz Jędrzejowa. Zaznacza, że dzięki pieniądzom, być może uda się dofinansować dwa duże projekty, które dla gminy Jędrzejów są w tej chwili priorytetowe. Mowa o uzbrojeniu kolejnych gruntów pod tereny inwestycyjne, w utworzonej w Jędrzejowie przed rokiem Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz rewitalizacji starego miasta. - Dobrze to wróży na przyszłość. Ja mogę się tylko cieszyć i liczyć na to, że te zamierzenia zostaną zrealizowane - dodaje Marcin Piszczek. Jego zdanie podziela Marek Materek, prezydent Starachowic: - To krok w stronę zrównoważonego rozwoju. Miasta, które znalazły się na liście przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju są lokalnymi ośrodkami gospodarczymi i należy je wspierać. Starachowice od blisko roku realizują projekt modelowej rewitalizacji miasta. Udało się już wypracować spójną wizję rozwoju najbardziej zaniedbanych obszarów miasta. Dodatkowe środki finansowe pozwolą nam tę wizję realizować - mówi Marek Materek.

Kto może liczyć na wsparcie?

Opracowany przez rząd pakiet działań obejmie łącznie 255 miejscowości. Na tej liście znalazły się 122 miasta, które mogą liczyć na priorytetowe traktowanie. Ma to związek z analizą przygotowaną przez Polską Akademię Nauk, na podstawie której wyłoniono ośrodki, które w największym stopniu tracą funkcje społeczno-gospodarcze.

Wsparcie zostanie udzielone miejscowościom powyżej 20 tysięcy mieszkańców oraz tym powyżej 15 tysięcy mieszkańców, które są stolicami powiatów.

Ze względu na powyższe wymagania wykluczono sporą część świętokrzyskich miast. W tym gronie znalazła się również Włoszczowa. Jak mówi burmistrz miasta, Grzegorz Dziubek, podobna polityka wpłynie na zwiększenie dysproporcji pomiędzy ośrodkami.

- Zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju kraju, środki mają być dzielone równomiernie, z uwzględnieniem potrzeb samorządów. W tym przypadku strategia ta została zaburzona. Dziś musimy zadać sobie pytanie: co należy zrobić by gminy zamieszkałe przez mniejszą liczbę mieszkańców, posiadające gorszą infrastrukturę, mogły dorównać tym lepiej rozwiniętym. Musimy zapewnić ludziom żyjącym w mniejszych miastach godne warunki życia - dostęp do infrastruktury oświatowej, sportowej, kulturalnej i zdrowotnej, ale i tej podstawowej, do których zaliczamy drogi, uzbrojenie w wodociągi, kanalizację, gaz. Pozwoli to także na rozwój firm, a w perspektywie zapewni możliwość zatrudnienia - wyjaśnia burmistrz Grzegorz Dziubek.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie