Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Kielcach (WIDEO, zdjęcia)

Ewa Łukomska
W uroczystościach w Kielcach wzięła udział także pani Renata, 98-letnia mieszkanka Kielc, która historii doświadczyła „na własnej skórze”.
W uroczystościach w Kielcach wzięła udział także pani Renata, 98-letnia mieszkanka Kielc, która historii doświadczyła „na własnej skórze”. Aleksander Piekarski
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Kielcach rozpoczęto od mszy w intencji ojczyzny, która miała miejsce w katedrze. Wzięły w niej udział władze województwa oraz władze miasta, parlamentarzyści i rektorzy lokalnych uczelni. O uroczystą oprawę zadbali żołnierze i harcerze oraz uczniowie kieleckich szkół. Mszy przewodniczył ksiądz biskup Jan Piotrowski, który wygłosił do wiernych homilię. Mówił on o wartości i roli ojczyzny w życiu człowieka.

- To, co dziś jest oczywiste dla najmłodszego pokolenia, kiedyś takie nie było. Bóg dał nam czasy suwerenności i pokoju - mówił biskup, który zacytował także mocne słowa pewnego jezuity: - Ludzie zrujnowani moralnie i duchowo budują fatalny świat. Wówczas aktywizują się siły, które niszczą wszelkie więzi. Rozbiory i podboje nie są potrzebne Bogu, On panuje w sercach.

Następnie, wszyscy przeszli w procesji do Parku Miejskiego, pod pomnik Stanisława Staszica, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Rozpoczęto je od inscenizacji, którą przygotował Teatr Lecha Sulimierskiego. Po niej odśpiewano hymn, a następnie głos zabrała wojewoda Agata Wojtyszek. Mówiła między innymi o sukcesie, jakim było uchwalenie konstytucji - pierwszego takiego dokumentu w Europie.

- Uchwalenie konstytucji było momentem triumfu polskiego konstytucjonalizmu. To najjaśniejsza karta naszej historii. Wydarzenie to było też zwiastunem naprawy państwa i ocalenia jego suwerenności - stwierdziła wojewoda, podkreślając rolę edukacji patriotycznej młodzieży oraz budowania świadomości historycznej.

Uroczystość była też okazją do przekazania Kieleckiemu Ochotniczemu Szwadronowi Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich replik części umundurowania w postaci czapek. Wręczyła je wojewoda oraz zastępca prezydenta miasta, Andrzej Sygut. Po ich przekazaniu kapitan Rafał Kwapień wygłosił apel pamięci. Pod pomnikiem Stanisława Staszica złożono wieńce, a żołnierze oddali salwę honorową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie