Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach obchodzony jest XX Ogólnopolski Dzień Judaizmu

Dorota Kułaga
We wtorek w Kielcach obchodzony jest Jubileuszowy XX Dzień Judaizmu w kościele katolickim w Polsce. Hasłem przewodnim są słowa z Księgi Jeremiasza: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść”. Gościem specjalnym jubileuszowych obchodów jest rabin Abraham Skórka, przyjaciel papieża Franciszka.

-Dzień Judaizmu dla nas - katolików jest takim dniem, kiedy uświadamiamy sobie nasze korzenie. Cieszymy się, że jubileuszowe obchody odbywają się w Kielcach - mówił ksiądz Tomasz Siemieniec z Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Uroczystości rozpoczęły się od konferencji w Urzędzie Miasta w Kielcach. Uczestniczyli w niej między innymi wiceambasador Izraela w Polsce - Ruth Cohen-Dar, biskup Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu do spraw Dialogu z Judaizmem, biskup ordynariusz diecezji kieleckiej Jan Piotrowski, prezydent Kielc Wojciech Lubawski.
- Czuję się zaszczycony, że obchody odbywają się w Kielcach. To daje nam też okazję do poznawania siebie nawzajem. W dzisiejszej liturgii są przepiękne słowa: „Bóg nie zapomni waszych czynów uczynionych z miłości”. Niech to spotkanie będzie takim czynem - mówił biskup Jan Piotrowski.

- Od ponad 15 lat pracujemy mocno nad dobrymi relacjami polsko-żydowskimi, nad relacjami z naszymi braćmi, których praktycznie w Kielcach już nie ma. Czujemy bardzo silną więź i sympatię do narodu izraelskiego. Te uroczystości należy odbierać również w tych kategoriach - powiedział prezydent Wojciech Lubawski.

-To jest dzień, który skłania do refleksji na temat naszych wspólnych korzeni. Jan Paweł II nazwał wyznawców judaizmu starszymi braćmi w wierze. Przeżywamy tę uroczystość w szczególnym miejscu. Oby ten dzień przyniósł jak najwięcej dobra i był dążeniem wspólnego celu. Tym celem jest zbawienie każdego z nas, ale również walka o obecność Boga w dziejach świata. Świat potrzebuje obecności Boga, ten cel jawi się przed nami, daj Boże, żebyśmy go mogli razem realizować - mówił biskup Rafał Markowski.
-Pamiętamy wizytę Jana Pawła II w Izraelu w marcu 2000 roku. Wizerunek papieża modlącego się pod Ścianą Płaczu stał się symbolem tej pielgrzymki i nadał nową wartość w naszych relacjach. Wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga. Pamiętajmy o nauce Jana Pawła II i papieża Franciszka. Razem budujmy świat, w którym nie będzie uprzedzeń, ksenofobii i nienawiści - powiedziała wiceambasador Izraela w Polsce - Ruth Cohen-Dar.

Następnie uczestnicy tych uroczystości przeszli po pomnik Menora. Złożono wieniec, zapalono znicze. Dalsze uroczystości odbyły się pod budynkiem dawnej synagogi.

Dzień Judaizmu w kościele katolickim został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku na życzenie świętego Jana Pawła II. Każdego roku ten dzień jest obchodzony 17 stycznia, czyli w dzień poprzedzający Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Obchody tego dnia organizowane są w różnych diecezjach. W Kielcach odbywają się po raz drugi - pierwszy raz odbyły się w 2006 roku.

Plan dalszych uroczystości:
Godzina 19.30: Kieleckie Centrum Kultury, duża scena, żydowska modlitwa wieczorna „Wieczór psalmów” - interpretacja żydowska i chrześcijańska.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie