W Kielcach rozdano Novatory - nagrody za innowacje (ZDJĘCIA)

  W Kielcach rozdano Novatory - nagrody za innowacje (ZDJĘCIA)

  Marzena Smoręda

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W Kielcach rozdano Novatory - nagrody za innowacje (ZDJĘCIA)
  1/49
  przejdź do galerii

  ©Aleksander Piekarski

  W czwartek, 17 maja w Muzeum Narodowym, w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich wręczono Novatory, nagrody za innowacje. W tym roku przyznano osiem tytułów.
  Celem konkursu Novator, prowadzonego przez Staropolską Izbę Przemysłowo-Handlową w Kielcach, jest propagowanie innowacyjności, promocja firm, które mają największe osiągnięcia we wprowadzaniu nowatorskich rozwiązań i kształtowanie pozytywnego wizerunku gospodarki województwa świętokrzyskiego. Formuła konkursu pozostaje niezmieniona, choć w kilku edycjach grono nagrodzonych było liczniejsze.

  Podłoga interaktywna Magiczny Dywan, trójfunkcyjny łącznik izolacyjny średniego napięcia, zautomatyzowana linia wytwarzania drogowych odlewów żeliwnych, internetowy system zarządzania przedsiębiorstwem komunalnym – to tylko niektóre z różnorodnych projektów nagrodzonych do tej pory Novatorami.
  Do liczącego blisko 120 laureatów grona należą wynalazcy, przedsiębiorcy, naukowcy, firmy i instytucje. Są wśród nich: Stanisław Szczepaniak, Michał Sołowow, Krzysztof Klicki, Bogusław Wypychewicz, profesor Stanisław Adamczak, firmy ZPUE. Włoszczowa, Celsa Huta Ostrowiec, Odlewnie Polskie. Starachowice, Fabryka Kotłów Sefako Sędziszów i Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej.


  W tym roku statuetki przyznano w pięciu dziedzinach. Wśród laureatów są przedsiębiorstwa z regionu, które w minionym roku zrealizowały nowatorskie projekty inwestycyjne w produkcji i usługach. Nagrodzony został przykład współpracy nauki z przemysłem. W dziedzinie „Lider innowacyjności” Kapituła doceniła dorobek na polu wdrażania innowacji, a w dziedzinie „Animator gospodarki” – osiągnięcia w tworzeniu warunków dla rozwoju gospodarczego. Tytuł „Młody novator” otrzymał liczący mniej niż 30 lat autor najciekawszego rozwiązania technicznego.


  Patronat honorowy nad konkursem sprawują Urząd Patentowy RP, Krajowa Izba Gospodarcza, Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, nieprzerwanie rolę sponsora pełni Bank Gospodarstwa Krajowego.


  NOVATOR 2017 - laureaci

  • Innowacyjna inwestycja

  Dafi Pro Spółka Akcyjna, Bilcza

  Projekt „Wdrożenie innowacji technologicznej produkcji systemów filtrujących przez Dafi Pro Spółka Akcyjna”

  Spółka Dafi Pro uruchomiła w Bilczy nowoczesną fabrykę systemów oraz wkładów filtrujących wodę. Innowacyjny ciąg technologiczny pozwala na zachowanie wymogów czystej produkcji, przyspieszenie kolejnych jej etapów, rezygnację z transportu wewnętrznego półproduktów oraz na skuteczniejszą kontrolę jakości. To pierwszy w Polsce zakład produkujący filtry do wody w tak zaawansowanej technologii.

  Promet Spółka Akcyjna, Starachowice

  Projekt „Wdrożenie autorskiego sposobu wytwarzania pakietów łączników, zwłaszcza gwoździ, ze stali niskowęglowej w ocynku termodyfuzyjnym”

  Dzięki autorskiej technologii spółki Promet usprawniono produkcję, obniżono jej koszty, a wyroby zyskały lepsze parametry. W Urzędzie Patentowym technologia ta uzyskała ochronę jako wynalazek.

  Vanstar Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Książe-Skroniów

  Projekt „Wdrożenie nowej technologii produkcji rur giętych do kompletnych układów wydechowych”

  Efektem wdrożenia nowej technologii jest eliminacja wielu czynności, które wydłużają proces produkcji i obniżają jego efektywność. Vanstar jest jedynym producentem kompletnego układu wydechowego, zawierającego zarówno rury 3S, jak i jednolite rury gięte bez spawów i przewężeń.

  • Współpraca nauka – przemysł

  – Katedra Technologii Mechanicznej i Metrologii Politechniki Świętokrzyskiej i Chemar Armatura, Kielce

  Projekt „Wdrożenie do produkcji w firmie Chemar Armatura innowacyjnego typoszeregu zasuw klinowych wyposażonych w klin dwudzielny z przesuwanymi dyskami wahliwymi, jako wynik zleconych prac B+R”

  Zasuwy klinowe to bardzo ważne elementy rurociągów. Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej udoskonalili ich konstrukcję, co zwiększyło efektywność i trwałość tych urządzeń. Rozwiązanie zgłoszono do ochrony patentowej w Urzędzie Patentowym RP.

  · Lider innowacyjności:

  – doktor inżynier Łukasz Nowakowski

  za znaczący dorobek w dziedzinie projektowania, wdrażania i propagowania innowacyjnych rozwiązań w przemyśle

  Laureat specjalizuje się w technologii obróbki skrawaniem i programowaniu obrabiarek sterowanych numerycznie. Jest autorem licznych opracowań dla przemysłu, z których kilka ma status wynalazków.

  · Animator gospodarki:

  Cerrad Starachowice

  za dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa oraz wkład w ożywienie gospodarcze Starachowic i województwa świętokrzyskiego

  Cerrad jest jednym z ważniejszych pracodawców w powiecie starachowickim. Cały czas stawia na rozwój i nowe technologie, dzięki czemu zdobywa coraz silniejszą pozycję na rynkach międzynarodowych.

  Młody novator:

  Magister inżynier Paulina Kostrzewa

  Projekt „Masa surowcowa do wytwarzania autoklawizowanych wyrobów silikatowych, zwłaszcza cegieł”

  Laureatka jest autorką projektu zgłoszonego do Urzędu Patentowego jako wynalazek. Rozwiązanie umożliwia produkcję silikatów o lepszych parametrach, za niższą cenę i przy wykorzystaniu.  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Przedszkole na medal! Zobacz wyniki głosowania

  Przedszkole na medal! Zobacz wyniki głosowania

  Konkurs plastyczny dla dzieci

  Konkurs plastyczny dla dzieci

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Narodowa Gala Boksu. Boxing Night 14. Transmisja LIVE

  Narodowa Gala Boksu. Boxing Night 14. Transmisja LIVE