Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach uczą się języków. Pomysł Adama Jarubasa się rozwija

Ewa Łukomska
red
Niemal 200 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego, wzięło udział w konferencji na temat korzyści płynących ze znajomości języków obcych, zorganizowanej w ramach programu „Dwujęzyczne Świętokrzyskie” zainicjowanego przez marszałka województwa Adama Jarubasa.

Spotkanie odbyło się w piątek 15 kwietnia Filharmonii Świętokrzyskiej, a otworzył je pomysłodawca projektu.

Podczas spotkania, krótkie wykłady wygłosili zaproszeni goście, między innymi misjonarz, ojciec Wojciech Drążek, który opowiedział o znaczeniu znajomości języków obcych w trakcie podróży.

Z kolei lektor języka angielskiego i konsultant kulinarny, Sange Sood, pochodzący z Wielkiej Brytanii, poruszył problem roli języka angielskiego we współczesnym świecie.

O kulturze internetu i jego wpływie na język mówił Australijczyk, Robert Cassettari, który mieszka i pracuje w Kielcach jako lektor języka angielskiego.

Prezentacje przygotowali również uczniowie liceów, Aleksandra Lipecka z Katolickiego Liceum imienia świętego Stanisława Kostki oraz Mikołaj Marcinkowski z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach.

Konferencję poprowadził koordynator projektu „Dwujęzyczne Świętokrzyskie”, a zarazem doradca marszałka, Andrzej Łukasik, który opowiedział o genezie projektu. - 2 lata temu, marszałek zainicjował program „Dwujęzyczne Świętokrzyskie”. Jego ideą było zwrócenie uwagi na wpływ kompetencji językowych na wzrost gospodarczy. Na całym świecie, władze działające nie tylko na poziomie centralnym, ale i lokalnym, świadome roli języków w rozwoju społeczeństwa, podejmują działania na rzecz podniesienia kompetencji językowych mieszkańców - mówił Andrzej Łukasik.
Uczniowie, którzy wzięli udział w konferencji, z uwagą wysłuchali przygotowanych wykładów. Zgodnie z ich opiniami, tego rodzaju inicjatywy pomagają zyskać szersze spojrzenie na kwestię znajomości języków. Licealiści podkreślali również, że forma spotkania sprzyja wymianie poglądów i pozwala zdobyć wiele przydatnych informacji.
- Cieszę się, że mogłam spotkać osoby, które doskonale znają język angielski i postanowiły podzielić się z nami informacjami nie tylko na temat samego języka, ale także kultury. Podczas dzisiejszej konferencji poruszona została kwestia zmian zachodzących w języku, a także słów, które dopiero niedawno znalazły się w słowniku. Takie informacje trudno byłoby zdobyć w innym miejscu - mówiła Nikola Perchel, uczennica klasy 2 I w kieleckim „Śniadku”.

Atmosferę, jaka panowała podczas samego wydarzenia, jak również w trakcie jego organizacji, chwalił także Andrzej Łukasik.
- Nie spodziewaliśmy się takiej otwartości dyrektorów szkół. Miłym zaskoczeniem były dla nas również wyjątkowy entuzjazm i zaangażowanie ze strony nauczycieli i licealistów. Do tej pory, z organizowanych przez nas warsztatów językowych, dyskusji panelowych i konferencji prowadzonych w języku angielskim skorzystało 1500 uczniów. Podczas tego rodzaju spotkań, doskonalą oni swoje umiejętności. Dla młodych ludzi jest to również doskonała okazja do wykorzystania wiedzy do przygotowania publicznych wystąpień w języku angielskim - mówił doradca marszałka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie