Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce premiera filmu o biskupie Kaczmarku. Zobacz zwiastun

Tomasz Trepka
Kiedy znalazł się na celowniku komunistycznego aparatu bezpieczeństwa przeszedł piekło. Poddawano go niekończącym się przesłuchaniom. Wytoczono mu proces pokazowy w trakcie którego pomawiany był o rzeczy, których nie zrobił. W najbliższy czwartek, 30 listopada odbędzie się premiera filmu poświęconego życiu i posłudze biskupa kieleckiego księdza Czesława Kaczmarka.

Film fabularno-dokumentalny „Czesław Kaczmarek. Biskup Niezłomny” został nakręcony przez reżysera Sławomira Mazura, a zagrają w nim między innymi aktorzy z kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. W tytułową rolę wcielił się Zdzisław Reczyński. Oprócz niego wystąpią miedzy innymi Marcin Brykczyński, Edward Janaszek oraz Dawid Żłobiński. Zdjęcia nagrywano między innymi w podziemiach Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Film powstał we współpracy Diecezji Kieleckiej oraz Wzgórza Zamkowego w Kielcach.
Premiera filmu została zaplanowana na 30 listopada w kinie Moskwa. Początek seansu o godzinie 17. 7 grudnia obraz zostanie wyemitowany na otwartym pokazie w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Będzie również stanowił materiał edukacyjny prezentowany na lekcjach w szkołach.

Wkrótce premiera filmu o biskupie Kaczmarku. Zobacz zwiastun

Czesław Kaczmarek urodził się 16 kwietnia 1895 roku w miejscowości Lisewo Małe w guberni płockiej. Za zasługi został przez papieża Piusa XI mianowany biskupem kieleckim 25 maja 1938 roku. Konsekracja biskupia odbyła się w katedrze kieleckiej 4 września 1938 roku Rządy w diecezji kieleckiej rozpoczął pod hasłem: ,,Omnia pro Christo Rege” – Wszystko dla Chrystusa Króla. W trakcie okupacji niemieckiej był zaangażowany w pomoc Żydom. Po zakończeniu II wojny światowej znalazł się na celowniku władz komunistycznych. Biskup podważał oficjalnie podawaną wersję wydarzeń, która miała doprowadzić do pogromu kieleckich Żydów z 4 lipca 1946 roku. Był niewygodny dla komunistów i atakowany. Publicznie zarzucano mu między innymi kolaborację z niemieckim okupantem oraz sprzyjanie antysemityzmowi. 20 stycznia 1951 roku został aresztowany. Przez ponad dwa lata przebywał w więzieniu, gdzie próbowano „go złamać”. Podczas wytoczonego procesu pokazowego został oskarżony o kolaborację z Niemcami w okresie wojny oraz działanie na rzecz wywiadu USA oraz Watykanu. We wrześniu 1953 roku został skazany na 12 lat więzienia.

Dzięki „odwilży” i wydarzeniom 1956 roku opuścił mokotowskie więzienie. Mimo to zgodzono się na jego powrót do diecezji kieleckiej dopiero w kwietniu 1957 roku. Nie zaprzestano również szykanowania biskupa Kaczmarka. Prowadzona publicznie kampania propagandowa odbiła się negatywnie na jego zdrowiu. 26 sierpnia 1963 roku zmarł w szpitalu w Lublinie.

Targi Kielce mają 25 lat. Zobacz jak zmieniały się w nowoczesne ośrodek konferencyjno-wystawienniczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie