Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Bajor: - Leczenie alergii? Najlepsze jest odczulanie

Izabela Mortas
Doktor Zbigniew Bajor, alergolog, pulmonolog, internista
Doktor Zbigniew Bajor, alergolog, pulmonolog, internista Dawid Łukasik
O alergiach rozmawiamy z doktorem nauk medycznych Zbigniewem Bajorem, kierownikiem Oddziału Pulmonologiczno-Alergologicznego w Szpitalu im. Świętego Rafała w Czerwonej Górze.

Zaczęła się wiosna - czy alergicy mają już powód do zmartwień?

Tak, bez wątpienia to gorszy czas dla alergików. Chorych w poradniach alergologicznych w tej chwili przybywa, u większości z nich dochodzi do zaostrzenia choroby wywołanej przez pyłki roślin. O tej porze roku pylą przede wszystkim drzewa - leszczyna, olcha, za chwilę brzoza, wkrótce dołączą trawy, zboża.

Jak ta alergia się objawia?

Pyłkowica, bo o niej mówimy, objawia się alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, spojówek, mogą dołączyć objawy zaostrzenia i napady astmy oskrzelowej, a także problemy skórne - zaostrzenie objawów atopowego zapalenia skóry, objawy pokrzywkowe i o charakterze zapalnym.

A czy mogą się pojawić dolegliwości ze strony układu pokarmowego?

W przypadku silnego pylenia może wystąpić zespół anafilaksji jamy ustnej, która charakteryzuje się miejscową reakcją alergiczną w śluzówce jamy ustnej po spożyciu pokarmu zawierającego antygeny, na które jest nadwrażliwa osoba uczulona. Mogą to być surowe warzywa, owoce. Należy pamiętać o zjawisku alergii krzyżowej. Alergeny zawarte w pyłku brzozy czy leszczyny, czyli typowe dla alergii wziewnej, mogą się przełożyć na alergię pokarmową, bo znajdziemy je na przykład w spożywanych jabłkach, orzechach laskowych.

Jak wiele osób cierpi z powodu alergii?

Przyjmuje się, że nawet do 50 procent populacji może mieć problemy z alergią w mniejszym lub większym stopniu. Pamiętajmy jednak o tym, że możemy mieć predyspozycje do alergii, nie ujawniając objawów chorobowych. Dopóki alergia nie zacznie dawać o sobie znać, nie musimy z nią szczególnie nic robić.

Kiedy natomiast reagować u specjalisty?

Objawami typowymi dla pyłkowicy będą objawy nosowe, takie jak niedrożność, wodnista wydzielina, kichanie, stan zapalny spojówek, wskazujące na potrzebę wizyty u alergologa z konieczną diagnostyką i ustaleniem sposobów leczenia.

A jak mogą pomóc sobie osoby, które alergię mają już zdiagnozowaną?

W takiej sytuacji leczymy pacjentów farmakologicznie, podając leki przeciwhistaminowe czy kortykosteroidy, najlepiej w postaci miejscowej. Mówimy tu konkretnie o aerozolach do nosa, kroplach do oczu, które znaczącą zmniejszają przykre objawy.

Ale nie likwidują problemu... Czy z alergią można się pożegnać raz na zawsze?

Tak. Najbardziej właściwym sposobem leczenia jest odczulanie, czyli przestrojenie układu immunologicznego na właściwe tory - tak, by organizm nie reagował na antygeny, które u zdrowego człowieka nie wywołują reakcji alergicznej. Jako alergolog polecałbym tego typu leczenie, szczególnie u osób młodszych, bo pewne objawy u nich z roku na rok się nasilają, stając się bardzo uporczywe w codziennym życiu. Odczulanie ponadto daje też możliwość zminimalizowania powikłań w postaci wystąpienia astmy oskrzelowej.

Jak wygląda takie leczenie?

Powinno trwać minimum 3 lata, a najlepsze efekty osiąga się po 5. Leczenie polega na podawaniu szczepionek w postaci zastrzyków podskórnych lub kropli podjęzykowych, dostępne są też pojedyncze preparaty w postaci tabletek. Te pierwsze są refundowane i dają bardzo dobre efekty. Zauważamy je u około 80 procent pacjentów.

A co Pan Doktor poleciłby pacjentom na co dzień? Co mogą zrobić, by objawy alergii nie były tak dokuczliwe?

Unikać wychodzenia z domu w okresie intensywnego pylenia, zamykać okna. Do tego ważna jest ścisła współpraca z lekarzem i obserwowanie kalendarza pyleń, by reagować farmakologicznie z wyprzedzeniem, przed nasileniem pylenia określonych roślin. Warto zwracać uwagę na komunikaty dla alergików podawane przez media.

Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie