Kielczanie u Biruty

  Bożena Smorawska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zapraszamy kielczan do wspólnego urządzenia imienin i urodzin Birucie, która będzie je świętowała najbliższą sobotę, 24 listopada.
  Kamienna postać nad źródełkiem, nieopodal miejskiego parku, jest jednym z niewielu miejsc tworzących charakterystyczny klimat Kielc.

  Kamienna postać nad źródełkiem, nieopodal miejskiego parku, jest jednym z niewielu miejsc tworzących charakterystyczny klimat Kielc. ©Ł. Zarzycki

  Impreza odbędzie w miejscu dla kielczan kultowym. Na urokliwym skwerku z kamienną rzeźbą ludzie od pokoleń chętnie umawiają się na randki, a młode pary nie wyobrażają sobie ślubu bez pamiątkowej fotki przy Birucie.

  Jakby tego było mało, radiesteci odkryli, iż woda w źródełku przy ulicy Staszica ma bardzo wysoki poziom pozytywnego promieniowania. Gdy ją przebadano, okazało się, że ma aż 20 tysięcy jednostek w radiestezyjnej skali Bovisa. Dla porównania - woda w kieleckich kranach (jedna z najlepszych w kraju) posiada tylko 6,5 tysiąca takich jednostek. A kupowana w butelkach woda mineralna - około 10 tysięcy jednostek. To uprawnia do nazwania źródełka Biruty miejscem mocy, takim, za jakie uznawane jest na przykład źródło św. Franciszka w Świętej Katarzynie.

  - Magiczny charakter tego miejsca wpisuje się w koncepcję promocji Kielc i regionu jako miejsca mocy. Zbieżność dat: ustawienia rzeźby oraz imienin Biruty, sprzyja spontanicznemu spotkaniu w tym zakątku miasta - mówi Krzysztof Tworogowski, dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Kielc w Urzędzie Miasta.

  Impreza będzie miała charakter składkowy. Każdy może coś przynieść, powiedzieć, zagrać, zaśpiewać. Nie może zabraknąć szampana, tortu, chóralnego "Sto lat". Co jeszcze? Zachęcamy naszych czytelników do stworzenia scenariusza happeningu. Czekamy na pomysły, propozycje, deklaracje - pod numerem redakcyjnej infolinii 0801-164-279 oraz telefonem 041-34-95-351.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Strefa Imprez

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Zgłoś dziecko!

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Zgłoś dziecko!

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!