Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cudem znalezione tablice domów

Marek Maciągowski
Jarosław Machnicki z tablicami przekazanymi w depozyt dla Muzeum Historii Kielc przez Ewę Konopkę z kawiarni Lukrecja.
Jarosław Machnicki z tablicami przekazanymi w depozyt dla Muzeum Historii Kielc przez Ewę Konopkę z kawiarni Lukrecja. M. Maciągowski
Dwie niezwykle rzadkie XIX-wieczne tabliczki z numerami domów przy ulicy Sienkiewicza trafią do Muzeum Historii Kielc.

Takich dowodów materialnej przeszłości miasta jest bardzo mało. Nigdy nie przywiązywano do nich wagi, bo przy okazji zmiany numeracji lub nazwy ulicy zwykle trafiały na złom.

Żeliwne tablice ocalały przypadkiem. W kieleckiej kawiarni Lukrecja przy małej czarnej rozmawialiśmy z Jarosławem Machnickim o dawnych kieleckich przepisach kulinarnych, zastanawiając się czy istniała specyficzna kielecka kuchnia, czy też nie. Wertowaliśmy stare domowe notesy z przepisami wpisywanymi przez kilkadziesiąt lat w którymś z kieleckich domów. Właścicielka kawiarnia Ewa Konopka, która w Lukrecji podaje ciasta według starych domowych "babcinych" przepisów, słuchając naszej rozmowy o dawnych Kielcach, kuchni i historii powiedziała, że ma dwie tabliczki z kieleckiej ulicy Konstantego.
Jarosław Machnicki natychmiast się tym zainteresował, a właścicielka Lukrecji obiecała nazajutrz przynieść je do kawiarni. Tak też się stało.

I to co zobaczyliśmy wprawiło nas w zdumienie. Były to najprawdziwsze XIX-wieczne żeliwne tabliczki numeracyjne. To muzealny rarytas, bo niewiele takich zabytków dotrwało do naszych czasów. Jedna z dwujęzycznych, po rosyjsku i polsku, tablic jest z domu Gierowskich z adresem przy Wesołej 41. Odlana została w kieleckim zakładzie Kubickiego. Druga tablica pochodzi z domu przy ul. Konstantego 15, a wcześniej miała przerobiony numer 19.

- Kilka lat temu trafiły do mnie trochę przypadkiem. Właściwie można powiedzieć, uratowałam je ze złomu - mówi Ewa Konopka.

Właścicielka Lukrecji, gdy dowiedziała się, że takie tablice to bardzo ciekawy i poszukiwany przez muzealników zabytek historii miasta, od razu zgodziła się przekazać tablice w depozyt dla Muzeum Historii Kielc.
- To dla nas bardzo cenne eksponaty - mówi dyrektor Muzeum Historii Kielc Jan Główka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie