Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kotłownia na siano i słomę w Zaborowicach

Lidia Cichocka
W tym niewielkim kontenerze mieści się ekologiczna kotłownia na biomasę, która ogrzewa szkołę w Zaborowicach.
W tym niewielkim kontenerze mieści się ekologiczna kotłownia na biomasę, która ogrzewa szkołę w Zaborowicach. Z. Fijewski
Pierwsza w Polsce kotłownia kontenerowa spalająca biomasę została uruchomiona w Zaborowicach w gminie Mniów.

- Do tej pory robiliśmy takie kotłownie, ale tylko na eksport do Szwecji - przyznał Janusz Cieślach z firmy Metalerg z Oławy. - U nas zainteresowanie kotłowniami wykorzystującymi biomasę dopiero się zaczyna.

Zaletą takich kotłowni jest wykorzystanie najtańszego opału: siana, słomy, drewnianych odpadów. Jest ona tańsza o połowę od kotłowni węglowej i wielokrotnie od olejowej. 3 tony słomy kosztują 300-400 zł, a 1000 litrów oleju opałowego 2,5 tys.

Dlaczego jednak kotłownia powstała przy szkole w Zaborowicach? - Bo w okolicy jest mnóstwo biomasy - tłumaczy Zbigniew Fijewski z Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego. - Od czasu utworzenia rezerwatu Krasna pojawił się problem z sianem z wykoszanych łąk. Ponieważ można je kosić dopiero po zakończeniu lęgów ptaków i wegetacji roślin chronionych, na przełomie sierpnia-września, siano nie ma wartości odżywczych. Kiedyś, gdy w każdej zagrodzie były krowy, wykorzystywano je na podściółkę, ale teraz nie ma co z nim robić. Spalać nie wolno.
Rolnicy chcą kosić łąki, bo mają dotacje z programów rolno-środowiskowych, dlatego kotłownia, w której będzie można spalać takie odpady, jest korzystna dla wszystkich stron. - Pieniądze na jej budowę dostaliśmy z programu małych dotacji globalnego funduszu środowiska ONZ - wyjaśnia Fijewski. - Współpracujemy z gminą Mniów, która realizuje program termomodernizacji całej szkoły. Budynek w Zaborowicach ocieplono, wymieniono okna. W przyszłości ma przy nim powstać duża hala. Ciepła z kotłowni z pewnością dla niej wystarczy.

Kotłownia kontenerowa ma tę zaletę, że montuje się ją w ciągu dwóch dni. Nie trzeba wznosić oddzielnego budynku, wystarczą fundament i komin, do którego można ją podłączyć. Emituje śladowe ilości zanieczyszczeń, bo ma obieg zamknięty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie