Na Dąbrowie brakuje wody

  Na Dąbrowie brakuje wody

  Agata Kowalczyk

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W osiedlu domków jednorodzinnych Dąbrowa w Kielcach bardzo często nie ma wody w kranach.
  W trakcie budowy osiedla chodniki zwężono, a w niektórych miejscach wytyczono dodatkowe działki budowlane. Tym sposobem rury znalazły się na prywatnych

  W trakcie budowy osiedla chodniki zwężono, a w niektórych miejscach wytyczono dodatkowe działki budowlane. Tym sposobem rury znalazły się na prywatnych posesjach, a wejście na nie jest utrudnione i to wydłuża czas naprawy - mówi Marek Banasik, dyrektor do spraw technicznych w Wodociągach Kieleckich. ©archiwum

  Mieszkańcy obawiają się, że awarii będzie jeszcze więcej po powstaniu sąsiedniego osiedla Dąbrowa II.

  Wodociąg w osiedlu Dąbrowa jest całkiem nowy jak na kieleckie warunki.

  Wybudowano go pod koniec lat 80. i na początku 90. - Rury są młode, ale wykonane z materiałów o fatalnej jakości i ułożono je źle - informuje Marek Banasik, dyrektor do spraw technicznych w Wodociągach Kieleckich.

  BEZ GWARANCJI

  - Wodociąg w tym osiedlu ma 3 kilometry, a budowało go około 20 firm, większość z nich padła w tarcie inwestycji i tym samym utracono możliwość usunięcia usterek w ramach gwarancji. Większość odcinków wykonano bez projektu albo niezgodnie z tymi, które były.
  Nasza firma nie uczestniczyła w budowie, nie zapraszano nas na odbiory cząstkowe zanim rury nie zostały zaspane. Wezwano nas dopiero na końcowy odbiór, kiedy sieć była już pod ziemią i niewiele można było zobaczyć. Po rozplanowaniu ziemi i rozpoczęciu budowy okazało się, że jedne rury leżą tuż przy powierzchni, a inne cztery metry pod nią - opowiada Marek Banasik.

  Dodaje, że w Dąbrowie często dochodzi do awarii, w roku jest ich około 30, ale są osiedla w Kielcach, w których występują one znacznie częściej - na przykład Na Stoku, gdzie czasem jest ich po kilka dziennie. - A podobna sytuacja jak w Dąbrowie jest także w Ostrej Górce - tłumaczy dyrektor.
  TRZEBA WYMIENIĆ NA NOWE

  W Dąbrowie usuwanie awarii trwa dość długo.

  - Nasze media zostały zaprojektowane w pasach drogowych, bo wówczas jest łatwiejszy do nich dostęp w czasie awarii. W trakcie budowy osiedla chodniki zwężono, a w niektórych miejscach wytyczono dodatkowe działki budowlane. Tym sposobem rury znalazły się na prywatnych posesjach, a wejście na nie jest utrudnione i to wydłuża czas naprawy - przyznaje dyrektor.

  Jedyna rada na zmniejszenie liczby awarii, to wymiana rur na nowe. - To nie wchodzi w rachubę w najbliższych latach. Są pilniejsze potrzeby, choćby osiedle Na Stoku. Musi poczekać na swoją kolej - informuje dyrektor.

  Ułożenie jednego kilometra wodociągu kosztuje około 1 mln zł.

  - Wymiana większych odcinków rur na nowe jest planowana po uzyskaniu unijnych pieniędzy. Prawdopodobnie będzie to w latach 2009-2012. Chcemy zmodernizować wodociągi o długości 90 kilometrów, które mają więcej niż 55 lat lub są wykonane ze złego materiału. Sieć w Dąbrowie nie spełnia tych kryteriów - przyznaje dyrektor.
  Wybudowanie osiedla Dąbrowa II nie wpłynie na zaopatrzenie wody w Dąbrowie I.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Strefa Imprez

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Lekarz Roku 2016. Zagłosuj

  Lekarz Roku 2016. Zagłosuj

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!