Na Dąbrowie brakuje wody

  Na Dąbrowie brakuje wody

  Agata Kowalczyk

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W osiedlu domków jednorodzinnych Dąbrowa w Kielcach bardzo często nie ma wody w kranach.
  W trakcie budowy osiedla chodniki zwężono, a w niektórych miejscach wytyczono dodatkowe działki budowlane. Tym sposobem rury znalazły się na prywatnych

  W trakcie budowy osiedla chodniki zwężono, a w niektórych miejscach wytyczono dodatkowe działki budowlane. Tym sposobem rury znalazły się na prywatnych posesjach, a wejście na nie jest utrudnione i to wydłuża czas naprawy - mówi Marek Banasik, dyrektor do spraw technicznych w Wodociągach Kieleckich. ©archiwum

  Mieszkańcy obawiają się, że awarii będzie jeszcze więcej po powstaniu sąsiedniego osiedla Dąbrowa II.

  Wodociąg w osiedlu Dąbrowa jest całkiem nowy jak na kieleckie warunki.

  Wybudowano go pod koniec lat 80. i na początku 90. - Rury są młode, ale wykonane z materiałów o fatalnej jakości i ułożono je źle - informuje Marek Banasik, dyrektor do spraw technicznych w Wodociągach Kieleckich.

  BEZ GWARANCJI

  - Wodociąg w tym osiedlu ma 3 kilometry, a budowało go około 20 firm, większość z nich padła w tarcie inwestycji i tym samym utracono możliwość usunięcia usterek w ramach gwarancji. Większość odcinków wykonano bez projektu albo niezgodnie z tymi, które były.
  Nasza firma nie uczestniczyła w budowie, nie zapraszano nas na odbiory cząstkowe zanim rury nie zostały zaspane. Wezwano nas dopiero na końcowy odbiór, kiedy sieć była już pod ziemią i niewiele można było zobaczyć. Po rozplanowaniu ziemi i rozpoczęciu budowy okazało się, że jedne rury leżą tuż przy powierzchni, a inne cztery metry pod nią - opowiada Marek Banasik.

  Dodaje, że w Dąbrowie często dochodzi do awarii, w roku jest ich około 30, ale są osiedla w Kielcach, w których występują one znacznie częściej - na przykład Na Stoku, gdzie czasem jest ich po kilka dziennie. - A podobna sytuacja jak w Dąbrowie jest także w Ostrej Górce - tłumaczy dyrektor.
  TRZEBA WYMIENIĆ NA NOWE

  W Dąbrowie usuwanie awarii trwa dość długo.

  - Nasze media zostały zaprojektowane w pasach drogowych, bo wówczas jest łatwiejszy do nich dostęp w czasie awarii. W trakcie budowy osiedla chodniki zwężono, a w niektórych miejscach wytyczono dodatkowe działki budowlane. Tym sposobem rury znalazły się na prywatnych posesjach, a wejście na nie jest utrudnione i to wydłuża czas naprawy - przyznaje dyrektor.

  Jedyna rada na zmniejszenie liczby awarii, to wymiana rur na nowe. - To nie wchodzi w rachubę w najbliższych latach. Są pilniejsze potrzeby, choćby osiedle Na Stoku. Musi poczekać na swoją kolej - informuje dyrektor.

  Ułożenie jednego kilometra wodociągu kosztuje około 1 mln zł.

  - Wymiana większych odcinków rur na nowe jest planowana po uzyskaniu unijnych pieniędzy. Prawdopodobnie będzie to w latach 2009-2012. Chcemy zmodernizować wodociągi o długości 90 kilometrów, które mają więcej niż 55 lat lub są wykonane ze złego materiału. Sieć w Dąbrowie nie spełnia tych kryteriów - przyznaje dyrektor.
  Wybudowanie osiedla Dąbrowa II nie wpłynie na zaopatrzenie wody w Dąbrowie I.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Strefa Imprez

  Świętokrzyskie widoki na spotkaniu w pałacu biskupów krakowskich

  Ponad 280 unikalnych, w większości niepublikownaych, fotografii można zobaczyć w albumie „Świętokrzyskie widoki Kieleckie i Sandomierskie w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości”. To zapis stanu zabytków regionu, ale także i wyglądu wsi, miasteczek i miast z przełomu XIX i XX stulecia. Na czarno białych ilustracjach utrwalono podobizny mieszkańców oraz widoki...

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki 2017

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!