Razem łatwiej chorym na stwardnienie rozsiane

  Razem łatwiej chorym na stwardnienie rozsiane

  Iwona Rojek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Na Wigilię przyszło kilkudziesięciu chorych i mogli się nawzajem wesprzeć.

  Na Wigilię przyszło kilkudziesięciu chorych i mogli się nawzajem wesprzeć. ©D. Łukasik

  Tak mówiono w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego na wigilii osób chorych na stwardnienie rozsiane.
  Na Wigilię przyszło kilkudziesięciu chorych i mogli się nawzajem wesprzeć.

  Na Wigilię przyszło kilkudziesięciu chorych i mogli się nawzajem wesprzeć. ©D. Łukasik

  Nagle zaczęła trząść mi się ręka tak, że nie mogłam nawet posłodzić herbaty i dostałam oczopląsu - opowiada 36-letnia kielczanka Anna Janaszek. - Myślałam, że mam nerwicę, a okazało się, że to stwardnienie rozsiane.

  W Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach odbyła się niezwykła Wigilia. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób chorych na stwardnienie rozsiane. Dla wszystkich choroba była okropnym zaskoczeniem, ale z pomocą innych nauczyli się z nią żyć i pokonywać codzienne problemy.

  Chorych przybywa

  - Takie wspólne spotkania są potrzebne, bo możemy się nawzajem wesprzeć, wymienić doświadczeniami, przekazać nowości lecznicze, pomóc napisać wniosek o rentę, podzielić się tym, co komu pomaga czy to jak poradził sobie z kolejnym rzutem choroby - powiedział Stefan Duś, przewodniczący Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane. - Współpracujemy ze specjalistami, umożliwiamy rehabilitację. A chorych, w coraz młodszym wieku, między dwudziestką a trzydziestką przybywa w zastraszającym tempie. W związku z tym, że w naszym kraju nie ma żadnego programu leczenia tej choroby ci, którzy do nas przychodzą są zagubieni jak dzieci.

  Nie możemy pogodzić się z tym, że tak trudno jest uzyskać leczenie interferonem, a ten chory, który zakwalifikuje się do programu, może otrzymywać lek tylko przez dwa lata, gdy tymczasem w krajach Unii chorzy mogą się nim leczyć nawet 5, 6 lat, co znacznie opóźnia rozwój choroby. U nas przyznaje się lek jedynie osobom młodym, na początku choroby. Pozostali, którzy chorują od jakiegoś czasu, czy nieco starsi wiekiem skazani są na szukanie ratunku na własną rękę.
  Zaatakowała nagle

  Prawie wszyscy przyznają, że choroba ich zaskoczyła.
  - Byłam zszokowana diagnozą, bo czułam się świetnie, urodziłam trójkę dzieci, jeździłam na nartach, byłam pogodna i bardzo sprawna fizycznie - opowiada Anna Janaszek. - Nagle pojawiło się drżenie ręki i oczopląs.

  Teresa Maciejczak ze Skarżyska-Kamiennej w wieku czterdziestu lat zaczęła podwójnie widzieć i zaatakował ją okropny ból głowy. Udała się do okulisty, który skierował ją do neurologa, a ten stwierdził stwardnienie rozsiane. - Przeżyłam jedno nieszczęście za drugim, bo wcześniej nagle umarł mój mąż i zostałam sama z dwoma synami - opowiada. - Choruję od dwóch lat, ale na szczęście zostałam zakwalifikowana do leczenia interferonem i teraz co drugi dzień biorę zastrzyk. Nie wiem jednak, co ze mną będzie jak leczenie zostanie zakończone, ale staram się o tym nie myśleć.

  Jakuba Lisa choroba dopadła w wieku 17 lat i zaczęła się od tego, że nagle bardzo pogorszył mu się wzrok. Schorzenie zdiagnozowano dopiero po trzech latach. Choruje już od 8 lat, w czasie kolejnych rzutów tracił wzrok, innym razem na kilka miesięcy wylądował na wózku inwalidzkim i wtedy bardzo pomogła mu jego dziewczyna.

  Izabella Bukowska, specjalista neurolog, zachęca wszystkich chorych do tego, aby starali się żyć normalnie. Wprawdzie z czasem pojawiają się problemy z poruszaniem, ze wzrokiem, z mową czy emocjami, ale nie można się załamywać. - Na razie jeszcze nie są znane przyczyny tej choroby ani nie wynaleziono żadnego skutecznego leku na nią, ale na całym świecie trwają intensywne badania i być może już wkrótce pojawi się nowy środek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Strefa Imprez

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Dodatek w czwartek, 8 grudnia

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Dodatek w czwartek, 8 grudnia

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!