Uwaga! Nauka jazdy!

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Na skrzyżowaniu ulic Pocieszki i Toporowskiego w Kielcach najczęściej można spotkać naukę jazdy.

  Na skrzyżowaniu ulic Pocieszki i Toporowskiego w Kielcach najczęściej można spotkać naukę jazdy. ©archiwum

  Instruktorzy jeżdżą w ślad za egzaminatorami, a ci mają w Kielcach swoje ulubione miejsca.
  Na skrzyżowaniu ulic Pocieszki i Toporowskiego w Kielcach najczęściej można spotkać naukę jazdy.

  Na skrzyżowaniu ulic Pocieszki i Toporowskiego w Kielcach najczęściej można spotkać naukę jazdy. ©archiwum

  Jak na kieleckim skrzyżowaniu ulic Pocieszka, Toporowskiego i Nowy Świat spotkają się cztery samochody nauki jazdy w godzinach szczytu, to przez pół godziny korek murowany - śmieją się kierowcy.
  I coś w tym jest! Okazuje się, że instruktorzy mają swoje stałe miejsca, w które udają się z kursantami.

  SĄ TAKIE MIEJSCA…

  Obszar wyznaczony ulicami Wojewódzką, Toporowskiego, Wiosenną i Pocieszka z powodzeniem można nazwać mekką kursantów.
  Nikt nie przejedzie tędy nie mijając co najmniej trzech samochodów z tabliczką "L". Podobnie jest na skrzyżowaniu alei IX Wieków Kielc i ulicy Nowy Świat, na Rynku, na ulicach Legnickiej, Poleskiej, Sandomierskiej i Starodomaszowskiej, przy Tesco oraz na rondach po obu stronach Paderewskiego.
  - To prawda - przyznaje jeden z instruktorów nauki jazdy. - Są miejsca, w które zaglądamy z każdym kursantem. Jeździmy głównie tam, gdzie odbywają się egzaminy. A egzaminatorzy mają swoje stałe miejsca. Jak ostatnio któryś widziany był przed Galerią Świętokrzyską na osiedlu Ślichowice, to byliśmy w szoku, że aż tam się zapuścił i tam też pojechaliśmy z kursantami.

  - To, jakie miejsca wybierają egzaminatorzy wynika z instrukcji egzaminowania - mówi Jerzy Brożyna, egzaminator nadzorujący z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach. - W jej myśl umiejętności kandydata na kierowcę powinny być sprawdzone na przykład na skrzyżowaniu z łamanym pierwszeństwem, ze znakiem stop, na równorzędnym czy na rondzie. I to w warunkach określonego natężenia ruchu.

  Egzamin trwa 40 minut. W tym czasie egzaminator musi sprawdzić reakcje egzaminowanego w wielu różnych punktach. Nic dziwnego, że wybiera te, które znajdują się bliżej naszego ośrodka, a nie jedzie zbyt daleko. Skrzyżowanie ze znakiem stop można znaleźć na ulicy Romualda, to z łamanym pierwszeństwem znajdziemy na przykład jadąc Starodomaszowską lub Pocieszki. Przyznaję, że odbieramy czasem telefony od mieszkańców z pytaniami, dlaczego właśnie na ich osiedlach jest tak dużo samochodów nauki jazdy. Instruktorów jeżdżących naszym śladem jest bowiem wielu, na dodatek przyjeżdżają ćwiczyć jeszcze ci spoza Kielc.

  BO TAM SĄ EGZAMINY

  - Rzeczywiście interesujemy się tym, gdzie najczęściej odbywają się egzaminy, ale nie uczymy kursantów tylko w tych miejscach - mówi Zbigniew Zaława, właściciel szkoły jazdy. - W czasie trzydziestu godzin nauki jazdy można zjeździć miasto wzdłuż i wszerz. Uczymy po pierwsze jeździć, ale kursanci sami proszą, aby przećwiczyć jazdę w tych miejscach, w których mogą znaleźć się na egzaminie. Przyznają, że czują się wtedy pewniej niż w sytuacji, gdy znajdą się gdzieś po raz pierwszy.

  Dlatego na przykład skrzyżowanie Pocieszki z Toporowskiego pokonujemy z nimi we wszystkich kierunkach. Podobnie Rynek, bo jest inaczej oznakowany niż pozostałe ronda. Często jeździmy na przykład na wyspę centralną przy Tesco czy progi spowalniające na Bocianku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Strefa Imprez

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Lekarz Roku 2016. Zagłosuj

  Lekarz Roku 2016. Zagłosuj

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!