Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek dla dzieci z autyzmem w opłakanym stanie

Iwona Rojek
Autystycy powinni być rehabilitowani jak najwcześniej.
Autystycy powinni być rehabilitowani jak najwcześniej. A. Piekarski
Jedyny ośrodek, w którym dzieci i młodzież z autyzmem mogą korzystać z profesjonalnej opieki i edukacji jest w bardzo złym stanie.

Dzieci z autyzmem przybywa, a jedyny kielecki Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Terapeutyczno-Wychowawczy, usytuowany na Słowiku, pozostawia wiele do życzenia. Budynek jest ciasny, zagrzybiony i oddalony od centrum.

Obecnie w placówce przebywa 24 wychowanków dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami, w tym tylko dwie dziewczynki, bo na autyzm najczęściej cierpią chłopcy.

- Warunki są naprawdę dramatyczne - mówi Magdalena Kot, mama sześcioletniego Olgierda cierpiącego na autyzm. - Mam na myśli głównie warunki lokalowe, bo z terapii syna jestem bardzo zadowolona. Jedna sala, podzielona na boksy, sprawia, że ani prowadząca zajęcia, ani dziecko nie mogą czuć się swobodnie. Dzieciaki z autyzmem zachowują się różnie, potrafią krzyczeć, piszczeć, być agresywne, wzajemnie sobie przeszkadzają, powinny mieć osobne pokoiki. Poza tym w środku jest grzyb, co też nie sprzyja zdrowiu.

Dla wielu osób ogromnym problemem jest dojazd z Kielc na Słowik. Uważają, że taki ośrodek powinien być w mieście. Beata Król, mama 13-letniego Adriana, podkreśla, że terapia jest prowadzona na bardzo wysokim poziomie, ale warunki, skrzypiące podłogi, zakratowane okna, ciasnota są koszmarem.

POTRZEBY SĄ OGROMNE

Ośrodek działa od 2004 roku. Jego dyrektor Ilona Nowak mówi, że faktycznie jego funkcjonowanie jest utrudnione.

- Budynek po byłej szkole podstawowej jest bardzo stary, często zdarzają się awarie instalacji wodociągowej, woda wylewa się z muszli, wysiada instalacja elektryczna, podłoga jest zagrzybiona, co daje też nieprzyjemny zapach - wylicza mankamenty dyrektor Nowak. - Zalecono nam między innymi zerwanie podłogi, wykonanie izolacji fundamentów przeciw wilgoci, ale jak obliczyliśmy koszty remontu byłyby ogromne i sensowniej byłoby się gdzieś przenieść. Potrzeby są wielkie, ale niestety z powodu ciasnoty wielu dzieciom autystycznym musimy odmawiać przyjęcia, bo już teraz pracujemy z dziećmi na dwie zmiany. Przy ośrodku działa też punkt konsultacyjny, gdzie malutkie dzieci mogą być diagnozowane i konsultowane.
- Dzieci mogą u nas korzystać z edukacji w zakresie rocznego przygotowania przedszkolnego, szkoły podstawowej i gimnazjum oraz z zajęć rewalidacyjnych - mówi terapeutka Justyna Jóźwik-Kozioł. - Prowadzimy też wizyty domowe, bo bardzo istotne jest, aby nauczyć rodziców umiejętnie postępować z dzieckiem.

A terapeutka Agnieszka Gałęzowska tłumaczy, że najważniejszym celem terapii, która musi być rozpoczęta jak najwcześniej, jest przygotowanie dziecka do samodzielnego życia, nauczenie współżycia z innymi. Autystyk ma tendencję do izolowania się i radzenia sobie z własnymi ograniczeniami. W ich ośrodku dążą do tego, aby jeden terapeuta pracował wyłącznie z jednym dzieckiem, to daje najlepsze efekty, ale nie zawsze pozwalają na to względy finansowe.

NADZIEJA NA LEPSZE

Dyrektor Ilona Nowak cieszy się, że ostatnio pojawiło się zielone światełko i jest szansa na to, że będą mogli przenieść się w przyszłości do innego budynku, do willi przy ulicy Mazurskiej, której właścicielką była malarka Jadwiga Trzcińska. W tym przedsięwzięciu wspiera ich dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Marek Scelina. - Już powstaje projekt koncepcyjny, a ta lokalizacja bardzo by nam odpowiadała, z tego względu, że budynek sąsiaduje ze szkołą podstawową, w której nasi wychowankowie mogliby się integrować ze zdrowymi dziećmi - podkreśla dyrektor Ilona Nowak.

Krzysztof Kamiński, kierownik techniczny Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, potwierdza, że są plany, aby ośrodek ze Słowika przenieść w ciągu najbliższego roku do piętrowej willi, którą trzeba wcześniej wyremontować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie