Basen w Morawicy na miarę XXI wieku (zdjęcia)

Basen w Morawicy na miarę XXI wieku (zdjęcia)

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

Basen w Morawicy na miarę XXI wieku (zdjęcia)
Basen w Morawicy na miarę XXI wieku (zdjęcia)

Pływalnia składa się z dwóch basenów, mniejszy wyposażony jest w gejzery urządzenia do hydromasażu. ©A. Piekarski

We wtorek w Morawscy uroczyście otworzono nową pływalnie “Karol". To jeden z najnowocześniejszych obiektów w Polsce.
14 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Echa Dnia

Otwarcie Pływalni w Morawicy

Otwarcie Pływalni w Morawicy

Link do głównego zdjęcia

Otwarcie Plywalni w Morawicy
©A. Piekarski


To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców gminy, ale także dla kielczan, którzy o wolnym korzystaniu z zaledwie dwóch własnych basenów mogą sobie jedynie pomarzyć.

Morawicka pływalnia “Koral" należy jest najnowocześniejszą w województwie świętokrzyskim i jednej z najnowocześniejszych w Polsce. Przede wszystkim jej niecki (duża o wymiarach 25 na 12,5 metra - głębokość od 1,3 do 1,8 metra, mała 12 na 4 metry) wyłożone są nie tradycyjnymi kafelkami, ale specjalną szlachetną stalą nierdzewną. Zastosowano tu między innymi ogrzewanie słoneczne.

W małym basenie zainstalowane są gejzery i bicze wodne służące do hydromasażu. Dla najmłodszych niewątpliwą atrakcją będzie rura do zjeżdżania - ma 65,6 metra długości, a więc jest dwa razy dłuższa i bardziej poskręcana niż ta w Sitkówce Nowinach. W kompleksie znajduje się także sauna, pokój do aromaterapii oraz oczywiście prysznice, zamykane na karty magnetyczne szatanie z suszarkami i wszelkim niezbędnym wyposażeniem. Nad bezpieczeństwem kąpiących się będą czuwać ratownicy i instruktorzy pochodzący głównie z gminy Morawica.

TO BYŁO MARZENIE

- To było nasze marzenie od lat - przyznał podczas uroczystości otwarcia wójt Morawicy, Marian Buras. - Zdawaliśmy sobie sprawę, że wiele jest potrzeb w gminie, ale przecież ludziom po ciężkiej pracy, a uczniom po nauce należy się jakiś godziwy wypoczynek i rekreacja.

To marzenie stało się możliwe do spełnienia dzięki wielu ludziom dobrej woli. Koszt obiektu wybudowanego z taką starannością przez Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowo-Handlowe AGAT z Kielc wyniósł 10 milionów 300 tysięcy złotych. 4,8 miliona przekazało na ten cel Ministerstwo Sportu, trochę dołożył budżet państwa i Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, a prawie 5 milionów pochodziło z budżetu gminy. Budowa trwała dwa lata.

NIECH WODA NIESIE

We wtorek podczas uroczystego otwarcia biskup Marian Florczyk, święcąc nowy obiekt stwierdził między innymi:

Jest to ważne wydarzenie dla tego środowiska. Albowiem czas wolny jest niezmiernie ważny i potrzebny po ciężkiej pracy. Mam nadzieję, że będą tu pływać przyszli olimpijczycy. Niech ta woda niesie was wszystkich ku zdrowiu.
Nie ukrywał radości obecny na uroczystości minister sportu, Zbigniew Pacel.
Mija właśnie 40 lat, kiedy na olimpiadzie reprezentowałem w pływaniu Polskę i województwo świętokrzyskie. Ja także mam nadzieję, że będą się tu uczyć przyszli medaliści. Niech ta woda ich niesie - życzył minister.

Basen będzie dostępny dla wszystkich od najbliższego czwartku. Natomiast w nowym roku szkolnym dodatkowo rozpocznie się tu bezpłatna nauka pływania dla uczniów II klas szkół podstawowych z terenu gminy Morawica.

PRZYMUSOWA KĄPIEL

Część nieoficjalną zakończyło dość nieoczekiwane wydarzenie. Otóż basen został osobiście przetestowany przez wójta Mariana Burasa i prezesa pływalni, Wojciecha Ostrowskiego, którzy, choć bez strojów kąpielowych, za to w pełnym galowym ubraniu, wylądowali w wodzie wrzuceni przez ekipę ratowników. Pomoc nie była potrzebna, panowie, aczkolwiek nieco skrępowani odzieniem klasyczną żabką dotarli do drabinki.

Komentarze

Wszystkie komentarze (6) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Sport

Strefa Imprez

Wideo

Galerie zdjęć

Wybory Parlamentarne 2015

Kto chce zostać świętokrzyskim posłem lub senatorem? [LISTY KANDYDATÓW]

Kto chce zostać świętokrzyskim posłem lub senatorem? [LISTY KANDYDATÓW]

Padają bastiony Platformy, ale... PiS sam nie stworzy rządu [SONDAŻ w kraju i województwach]

Padają bastiony Platformy, ale... PiS sam nie stworzy rządu [SONDAŻ w kraju i województwach]

Prawybory Echa Dnia do sejmu i senatu. Zobacz wszystkich kandydatów, sprawdź ranking i zagłosuj

Prawybory Echa Dnia do sejmu i senatu. Zobacz wszystkich kandydatów, sprawdź ranking i zagłosuj