Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie całodobowy Ośrodek Pomocy dla Ofiar Przestępstw

Iza Bednarz
Prokurator Andrzej Augustyniak z Ministerstwa Sprawiedliwości tłumaczył przedstawicielom pomocy społecznej, Straży Miejskiej, prokuratury, policji na czym będzie polegał nowy program pomocy ofiarom przestępstw.
Prokurator Andrzej Augustyniak z Ministerstwa Sprawiedliwości tłumaczył przedstawicielom pomocy społecznej, Straży Miejskiej, prokuratury, policji na czym będzie polegał nowy program pomocy ofiarom przestępstw. D. Łukasik
Pierwszy w województwie całodobowy Ośrodek Pomocy dla Ofiar Przestępstw uruchomiła Caritas Kielecka w Kielcach. Poszkodowani z całego województwa będą objęci siecią pomocy.

Wczoraj w Centrum Interwencji Kryzysowej, prowadzonym przez Caritas Kielecką w Kielcach, gościł prokurator Andrzej Augustyniak z Ministerstwa Sprawiedliwości, który przedstawił założenia nowego programu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Projekt powstaje we współpracy z Austrią, Czechami, Łotwą, Słowacją, które już opracowały taki system pomocy u siebie. Program zakłada stworzenie sieci pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Polegać ma na utworzeniu 16 ośrodków pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem na terenie całego kraju, po jednym w każdym województwie. Od 2 stycznia działa już 12 takich ośrodków, wczoraj dołączył do nich kielecki ośrodek mieszczący się w Punkcie Interwencji Kryzysowej przy ulicy Urzędniczej 7b. W dalszej kolejności będą zorganizowane szkolenia dla grup zawodowych zaangażowanych z pracę z osobami pokrzywdzonymi przestępstwem. - We wspólnych szkoleniach jednocześnie będą uczestniczyli policjanci, prokuratorzy, psychologowie, pracownicy społeczni, którzy w ramach warsztatów będą opracowywać zasady pomocy osobom pokrzywdzonym - tłumaczy prokurator Andrzej Augustyniak.

CO MA ZROBIĆ POKRZYWDZONY?

- Przyjść tu, do tego ośrodka i tu mu powiedzą, co dalej ma robić - tłumaczy prokurator Augustyniak. - Ośrodek nie będzie się różnił niczym od Centrum Interwencji Kryzysowej, które działa tu od 2001 roku i przyjmuje 2000 osób rocznie. Większość z nich to osoby pokrzywdzone przestępstwami. Część tych osób wędrowała do MOPS, albo jeszcze do innej instytucji, a teraz te wszystkie podmioty zaczną ze sobą współpracować.

Wszystkie instytucje, włączone w sieć pomocy, będą działać pod egidą Ministerstwa Sprawiedliwości. Pokrzywdzeni, ofiary przemocy będą mogli przenocować w ośrodku nawet przez 3 miesiące.

POKIERUJĄ, DOPILNUJĄ

Nowością będzie to, że pracownicy ośrodka będą mogli umawiać pokrzywdzonego na spotkania z przedstawicielami instytucji - partnerów sieci pomocy i sprawdzać, na ile mogą oni mu pomóc. - Część problemów powinna być lepiej załatwiona, dzięki temu, że będziemy działać pod egidą Ministerstwa Sprawiedliwości - mówi ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Kieleckiej. - Mamy dwóch wolontariuszy adwokatów, może znajdziemy też dwóch prokuratorów, żeby pomagali tutaj - dodaje.

JAK TU TRAFIĆ?

Ulotki z informacją o ośrodku mają w najbliższym czasie trafić do urzędów gmin, komisariatów policji, ośrodków pomocy społecznej w całym regionie. - Chcemy stworzyć strukturę, ale wszystko zależy od ludzi, od chęci policjanta, pracownika MOPS, prokuratora - podkreśla Augustyniak. - Jeżeli ofiara przestępstwa trafi do komisariatu czy posterunku policji, tam ten policjant, powinien powiedzieć: proszę pani, tu ma pani ulotkę z adresem, telefonem, proszę się skontaktować, jeżeli pani ma ochotę. Jeśli akurat ten policjant wie, że ona jest systematycznie bita, może sam wykonać ten telefon.

Nowością będą wolontariusze współpracujący z ośrodkiem, którzy po sygnałach, np. z policji, że w konkretnym domu dochodzi do przemocy, pójdą do takiej osoby i dadzą jej ulotkę z informacją, gdzie ma szukać pomocy. Wolontariuszami mogą być studenci, emeryci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie