Czy rabin to ksiądz żydowski? Odpowiedź poznasz podczas...

  Czy rabin to ksiądz żydowski? Odpowiedź poznasz podczas Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich

  (m)

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Na to pytanie odpowie Michael Schudrich Naczelny Rabin Polski. Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie Wiara-Hatikvah-Miłoć trwać będą od 17 do 31 stycznia.
  Czy rabin to ksiądz żydowski? Odpowiedź poznasz podczas Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich
  Ciekawość religii Żydów

  - W bieżącym roku mija pięć lat od niezwykłego wydarzenia jakim były obchody IX Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce obchodzonego w Kielcach. Dziesiątki zdarzeń - wystaw, spotkań, dyskusji - zgromadziły w salach kieleckich instytucji kulturalnych, szkół i kościołów tysiące kielczan. Tylko na dyskusję rabina Sachy Pecarica z księdzem profesorem Henrykiem Witczykiem przyszło prawie osiemset osób. Sala KCK mogła pomieścić niewiele ponad połowę przybyłych. Spotkanie zaplanowane na półtorej godziny trwało trzy... To dowodzi jak wielka jest ciekawość religii z której wywodzi się wiara zdecydowanej większości mieszkańców Polski, mieszkańców Kielc, jak wielki jest głód wiedzy i wielka potrzeba zbliżenia, jak ogromne zaniedbania edukacyjne.

  W trakcie kieleckich spotkań odbędą się spektakle teatralne, pokazy filmowe, wykłady i dyskusje. Między innymi spektakl "Tajemnice mojej babci" wystawi Teatr Midraszowy z Krakowa, a po spektaklu odbędzie się spotkanie z Tanyą Segal - rabinką judaizmu postępowego w Beit Kraków.

  Do Kielc przyjedzie Szalom Ben Stambler, rabin domu modlitwy Chabad Lubawicz, będzie spotkanie z rabinem Sachą Pecaricem (Nowy Jork) oraz Zofia Posmysz - byłą więźniarką KL Auschwitz, prawdziwa bohaterką filmu "Pasażerka", i księdzem Manfredem Deselaersem - niemieckim księdzem pracującym w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

  W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbędzie się debata "Starsi bracia, ojcowie czy tylko znajomi", w której wezmą udział ksiądz biskup Mieczysław Cisło - (przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski), ksiądz Henryk Paprocki (Kościół prawosławny) i redaktor Zbigniew Nosowski (wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów). W kościele franciszkanów w Dniu Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będzie Nabożeństwo Słowa Bożego.

  Wiele do zrobienia

  - Przez pięć lat wiele zdarzyło się w naszym mieście na rzecz zbliżenia polsko-chrześcijańsko-żydowskiego. Marsze pamięci, pomniki, spotkania, wielki szabaton przyczyniły się do tego, że największe gazety izraelskie piszą o Polsce i Kielcach z szacunkiem i uznaniem, pomimo bolesnej pamięci minionych zdarzeń. Ale zdajemy sobie sprawę, jak wiele mamy do zrobienia. Zwłaszcza w dziedzinie edukacji. Stąd inicjatywa Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich, skierowanych przede wszystkim do młodzieży, wychowawców, nauczycieli, katechetów, duchownych... Mamy nadzieję na otwarty dialog, mamy nadzieję na prawdziwe spotkanie, mamy nadzieję na wspólną obecność... Zapraszamy wszystkich mieszkańców Kielc, licealistów, studentów, nauczycieli - mówi Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia Jana Karskiego w Kielcach.

  Integralna częścią spotkań będą warsztaty antydyskryminacyjne w których uczestniczyć będzie około tysiąca uczniów kieleckich szkół oraz seminarium dla nauczycieli.

  Spotkania w Kielcach odbywają się pod patronatem księdza biskupa Mieczysława Cisło - przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, Michaela Schudricha - Naczelnego Rabina Polski oraz Wojciecha Lubawskiego - prezydenta Miasta Kielc. Organizuje je: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach oraz Instytut Psychologii i Edukacji "Charaktery" przy udziale Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

  Czytaj także

   Komentarze (31)

   Wszystkie komentarze (31) forum.echodnia.eu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Sport

   Strefa Imprez

   Wideo

   Galerie zdjęć

   Miss Ziemi Świętokrzyskiej

   Miss Ziemi Świętokrzyskiej 2017. Poznaj zdobywczynie tytułów

   Miss Ziemi Świętokrzyskiej 2017. Poznaj zdobywczynie tytułów

   Miss Nastolatek Ziemi Świętokrzyskiej 2017. Poznaj laureatki

   Miss Nastolatek Ziemi Świętokrzyskiej 2017. Poznaj laureatki

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Gry