Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konecka szkoła z imieniem generała Antoniego Piwowarczyka w jubileusz 70-lecia

Marzena Kądziela
Dyrektor, Jan Rybiński otrzymał od starosty Bogdana Sobonia, przewodniczącego rady powiatu Mariana Króla, wicestarosty Andrzeja Lenarta, wiceprzewodniczącej rady Marianny Michalskiej i członka zarządu powiatu Doroty Dudy czek na 10 tysięcy złotych
Dyrektor, Jan Rybiński otrzymał od starosty Bogdana Sobonia, przewodniczącego rady powiatu Mariana Króla, wicestarosty Andrzeja Lenarta, wiceprzewodniczącej rady Marianny Michalskiej i członka zarządu powiatu Doroty Dudy czek na 10 tysięcy złotych Marzena Kądziela
Wielkie święto odbyło się w sobotę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Końskich. Popularna „kanada” świętowała 70-lecie działalności oraz przyjęcie imienia pochodzącego z Kornicy oddalonej od szkoły o trzy kilometry generała Antoniego Piwowarczyka. Na uroczystości obecna była córka patrona Ewa Piwowarczyk.

Mnóstwo gości przybyło w sobotnie przedpołudnie do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Końskich. Wśród nich znaleźli się między innymi córka patrona Ewa Piwowarczyk, wicemarszałek województwa Agata Binkowska, przedstawiciel kuratora świętokrzyskiego Dariusz Nowak, władze powiatowe i miejsko – gminne, kombatanci, przedsiębiorcy, emerytowani nauczyciele, absolwenci szkoły. Powitał ich dyrektor szkoły Jan Rybiński, a szczególnie ciepłe słowa skierował do swoich poprzedników: Józefa Płóciennika, który kierował szkołą w latach 1972 – 1986 i Jana Wiklaka pełniącego funkcję dyrektora w latach 1990 – 2006.

Ponad 13 tysięcy uczniów

Dyrektor Jan Rybiński przedstawił historię szkoły, która swe początki ma w roku 1946. Jej pierwsza nazwa to Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa. W pierwszym roku kierował placówką dyrektor Kazimierz Grabowski. Naukę rozpoczęło 120 uczniów kształcących się w zawodach: krawiec, fotograf, szewc, kamasznik, cholewkarz, czapnik, introligator. Pierwszą siedzibę szkoła znalazła w budynku przy ulicy Piłsudskiego 68, gdzie obecnie znajduje się „ekonomik”. Potem „kanada”, jak popularnie mówi się na szkołę, zmieniała siedziby i nazwy. W ciągu 70 lat ukończyło ją 13 661 uczniów. Od lat 50. XX wieku mieści się w budynkach przy ulicy Warszawskiej. Obecnie młodzież uczy się tu w klasach o profilu: fryzjer, murarz – tynkarz, hydraulik, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, sprzedawca, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych.

Patron szkoły to wzór patriotyzmu

Później wysłuchaliśmy informacji na temat wyboru patrona szkoły. Okazało się, że pomysł na uczynienie nim generała Antoniego Piwowarczyka zmarłego w 2009 roku Honorowego Obywatela Końskich narodził się w 2010 roku podczas konferencji popularno – naukowej z okazji 70-lecia powstania Batalionów Chłopskich. – Podczas konferencji uczniowie sami odegrali scenkę z życia generała Antoniego Piwowarczyka – mówił dyrektor. – Od tego momentu kultywowana jest pamięć w naszej szkole o bohaterze związanym z rodzinną Kornicą i ziemią konecką. Cała społeczność uczniowska zapoznała się z postacią generała, który jest wzorem patriotyzmu. Poznawała losy żołnierza walczącego podczas wojny obronnej, potem pod pseudonimem „Bryła”, „Piotr”, „Wąsowicz” związanego z Batalionami Chłopskimi. Bohater pełnił funkcję komendanta obwodów koneckiego i sandomierskiego, potem zastępcy komendanta Obwodu Armii Krajowej – Końskie. Wraz ze swym oddziałem brał udział w akcji „Burza”. Komenda Główna AK przyznała mu srebrny Krzyż Virtuti Militari. Po wojnie był represjonowany, więziony w latach 1948 – 54, zrehabilitowany w roku 1959. W 1990 otrzymał zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Końskie. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński awansował weterana do stopnia generała brygady. Bohater zmarł 26 września 2009 roku w Warszawie.

Sztandar, wspomnienia, muzyka i prezenty

Uchwałę rady powiatu o nadaniu szkole imienia generała Antoniego Piwowarczyka odczytał przewodniczący Marian Król. Potem delegacja rady rodziców w składzie: Anna Obratańska, Iwona Dębowska i Hubert Stępień przekazała dyrektorowi sztandar z wizerunkiem patrona. Dyrektor wręczył go uczniom: Agnieszce Piekarskiej, Paulinie Pancer i Kacprowi Stolarskiemu.

Potem podniosły ton nieco zelżał, a to za sprawą sympatycznego programu artystycznego przygotowanego przez wicedyrektor szkoły Laurę Mościńską. Wzięli w nim udział nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele, absolwenci i przyjaciele szkoły. Pięknie śpiewali między innymi Ania Witczak i Tomasz Kulczyk.

Życzenia dla uczniów i nauczycieli składali goście. Miłe słowa skierował do jubilatów wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński, który ze szkołą związany był przez 22 lata, w tym przez 12 jako wicedyrektor. Zarząd powiatu oprócz życzeń dołączył czek na 10 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie