Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie geografii z Końskich. Zobacz ich sposób na sukces

Marzena Kądziela
Piotr Rodzoch i Krystian Książek z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej - Curie pojadą na centralny finał olimpiady .
Piotr Rodzoch i Krystian Książek z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej - Curie pojadą na centralny finał olimpiady . Marzena Kądziela
Piotr Rodzoch i Krystian Książek z “nowego” liceum jadą na centralny finał olimpiady z geografii. W województwie okazali się najlepsi.

Nie wiem, jak nauczycielka geografii z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Curie - Skłodowskiej to robi, że o jej uczniach wciąż głośno. Co kilka miesięcy mamy przyjemność chwalić podopiecznych Jolanty Gad. Dziś to drugoklasiści Piotr Rodzoch i Krystian Książek. Piotr znalazł się na samym szczycie uczestników regionalnego, obejmującego województwa świętokrzyskie i łódzkie, etapu olimpiady geograficznej. Krystian był trzeci. Obaj pojadą pod koniec kwietnia na centralny finał 42 Olimpiady Geograficznej jako jedyni przedstawiciele województwa świętokrzyskiego.

Piotr i Krystian to uczniowie klasy II A1, akademickiej, gdzie realizują rozszerzoną naukę między innymi geografii. Dla obu to ulubiony przedmiot, który fascynuje ich od najmłodszych lat.

- Odziedziczyłem atlas świata o moim starszym bracie - wspomina Piotr Rodzoch. - To była dla mnie wyjątkowa księga, bo mogłem żeglować po morzach, jeziorach, rzekach. Mogłem wspinać się na najwyższe góry i przemierzać na wielbłądzie pustynie. Mogłem być wszędzie. Teraz marzę o prawdziwej podróży do Azji, najchętniej do Tajlandii.
- Także dla mnie początek zainteresowania geografią tkwi w atlasie - przyznaje Krystian Książek. - Kompletowałem go biegając co tydzień do kiosku po jego części. Każdy dzień, gdy przynosiłem do domu nową część, był świętem. To była moja pierwsza gazeta, dzięki której dowiadywałem się tak wiele o świecie. W prawdziwą podróż najbardziej chciałbym pojechać na Syberię.
Nic więc dziwnego, że Piotr i Krystian, jako uczniowie Gimnazjum numer 2 w Końskich, byli laureatami wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z geografii. Gdy trafili do “nowego” liceum, natychmiast wyłapała ich pani Jolanta. Jako drugoklasiści wystartowali w olimpiadzie geograficznej.

- Naszym zadaniem było napisanie oryginalnej, innowacyjnej, ciekawej pracy - zdradzają licealiści. - Obaj postanowiliśmy zaprosić za pomocą prac na wycieczkę po ziemi koneckiej.

Piotr zaprojektował wycieczkę po zabytkach techniki - w Maleńcu, Sielpi, Starej Kuźnicy. - Nie chciałem, by był to suchy przewodnik, jakich wiele - tłumaczy. - Jestem harcerzem, więc do swej pracy włączyłem elementy gier terenowych. Chciałem, by pokonując moim szlakiem trasę, uczyć się i bawić.

Krystian zaprosił na wycieczkę do Stąporkowa, Sołtykowa, Rędocina, Starej Kuźnicy.
Prace uzyskały bardzo wysokie noty, dlatego komisja egzaminacyjna zaprosiła konecczan do drugiego etapu olimpiady. Wraz z nimi do Tomaszowa Mazowieckiego pojechali: Natalia Staciwa, Aleksandra Zygmunt, Kamila Flejterska, Filip Dziuba, Kinga Ciupa, Anna Pancer, Jakub Garbacz, Jakub Kusztal i Łukasz Szczepanik. - Stanowiliśmy ponad jedną dziesiątą wszystkich zdających - śmieje się Jolanta Gad. - W Tomaszowie Mazowieckim Końskie były górą!

Chłopcy znakomicie poradzili sobie z testami i etapem ustnym. Piotr uzyskał najlepszy wynik spośród wszystkich młodych geografów z województwa świętokrzyskiego i łódzkiego. Krystian był trzeci. Niemal pewne jest, że zostaną finalistami centralnego etapu, choć pani Jolanta oraz dyrektor szkoły Beata Salata wierzą, że uczniowie osiągnę jeszcze więcej. To okaże się pod koniec kwietnia.

Jak to się stało, że nie z najlepszych kieleckich liceów, a ze szkoły w mieście powiatowym będziemy mieć reprezentantów w centralnym finale olimpiady?
- Dzięki klasie tak zwanej akademickiej mamy więcej godzin nauki - tłumaczy Jolanta Gad. - Bazujemy na podręcznikach i skryptach studenckich. Śledzimy nowinki. Ale najwięcej daje nam ścisła współpraca z uczelniami wyższymi. Już piąty rok jeździmy na wykłady i warsztaty do Instytutu Geografii Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, od dwóch lat przyjeżdżają do nas naukowcy z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Współpracujemy też ściśle z Uniwersytetem Łódzkim. W ostatni wtorek byliśmy tam na wykładach. Rozpoczynamy też współpracę z Uniwersytetem Warszawskim. To niesamowicie mobilizuje do pracy naszych uczniów. A jak jest systematyczna praca, to są także efekty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie